Data modyfikacji:

Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?

Zjełczały krem, tusz gęsty jak smoła i mleczko o podejrzanym zapachu. Jeśli kiedykolwiek miałaś z nimi do czynienia, poznaj nasze rady, dzięki którym dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać kosmetyki.

Opakowania na kosmetyki

Kosmetykom do pielęgnacji i makijażu szkodzi przede wszystkim woda i słońce. Negatywnie działają także wysokie temperatury oraz bakterie, które mogą przedostać się do wnętrza opakowania. Z tego względu trzeba przechowywać kosmetyki w szczelnych pojemnikach i zacienionych miejscach z dobrą wentylacją. Duże znaczenie ma również to, jak ich używamy. Przed aplikacją kremu czy podkładu trzeba koniecznie umyć ręce, a najlepiej używać do tego celu plastikowej szpatułki, która zawsze jest sterylna. Z tego samego względu pędzelki do makijażu powinny być często przemywane wodą z mydłem.

Standardowe, odkręcane pojemniczki na krem często nie są w stanie właściwe ochronić kosmetyku. By mieć pewność, że preparat jest w pełni izolowany przed czynnikami zewnętrznymi, wybieraj te w tubkach lub buteleczkach z pompką bądź innym aplikatorem, który dawkuje tylko wyznaczoną ilość kosmetyku.

Kupując puder w kamieniu z gąbeczką pamiętaj, by nie usuwać folii, która oddziela go od aplikatora – to zapobiega przedostawaniu się bakterii z gąbki na kosmetyk.

Można także przechowywać kosmetyki w lodówce - w przypadku kremów pod oczy, podkładów czy lakierów do paznokci będzie to dobra praktyka, która przedłuży ich żywotność. Perfumy powinny być chronione przed światłem, dlatego jeśli znajdują się w pomieszczeniu z oknem, lepiej trzymać je w kartonikach.

By mieć pewność, że kosmetyki są w dobrym stanie trzeba obserwować, czy nie zmieniają zapachu, koloru lub konsystencji, a także przestrzegać daty ważności podanej na opakowaniu. Najtrwalsze są pudry i róże w kamieniu – ich żywotność sięga 5 lat. Krem, tonik i mleczko lepiej zmienić po pół roku, podobnie jak tusz do rzęs i fluid. Perfumy zachowują walory zapachowe do 3 lat.

Autor: Kasia Szulik