Data modyfikacji:

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jakie kosmetyki wybrać?

Włosy wysokoporowate to kapryśni przyjaciele. Często wyglądają na suche, spuszone i ekstremalnie zniszczone, nawet wtedy, gdy starannie dbamy o ich pielęgnację. Często zdarza się tak, że korzystamy z niewłaściwych produktów, czego efekty są odwrotne do zamierzonych. Jak rozpoznać włosy wysokoporowate? Po które kosmetyki sięgnąć, by uzyskać optymalne rezultaty? Czy olejowanie kosmyków to dobry pomysł? Koniecznie poznaj nasze porady i sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów wysokoporowatych.
pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate, czyli jakie?

Być może zdarzyło ci się usłyszeć termin “porowatość włosów”. Nie wszyscy jednak wiedzą, co to właściwie oznacza. Każdy pojedynczy włos na pierwszy rzut oka wygląda na gładki. Tymczasem, obserwując go pod mikroskopem, zauważylibyśmy liczne łuski, które w mniejszym lub większym stopniu odstają od trzonu włosa. Jeśli owe łuski są mocno rozchylone, mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi. Nie każdy jednak ma do dyspozycji mikroskop i może pozwolić sobie na obserwowanie swoich kosmyków. Jak więc na co dzień rozpoznać włosy wysokoporowate? Podpowiadamy!

Włosy wysokoporowate często wyglądają na suche i zniszczone. Mają też tendencję do puszenia oraz kręcenia. Są bardzo podatne na wilgoć - pod jej wpływem często się puszą lub falują, a ich ujarzmienie jest właściwie niemożliwe.

Włosy wysokoporowate są mało podatne na układanie oraz nie mają w sobie naturalnej sprężystości. Wszelkie gumki czy spinki zazwyczaj odkształcają wysokoporowate kosmyki. Włosy te mają tendencję do łamania i kruszenia się, dlatego zapuszczenie kosmyków do wymarzonej długości bywa bardzo trudne.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych nie jest trudna, ale wymaga odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. Jako że są to kosmyki szczególnie przesuszone, niezbędne jest ich właściwe nawilżenie. W tym celu konieczne będzie regularne używanie odżywek czy masek do włosów wysokoporowatych. Dobrym pomysłem będzie również włączenie olejów do pielęgnacji włosów.
Aby dobrać najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych, musimy zapoznać się z trzema pojęciami: proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga tych trzech składników jest niezwykle ważna w pielęgnacji.

Proteiny to składniki, które wypełniają ubytki w strukturze włosa oraz mają działanie regenerujące. Są to na przykład keratyna czy proteiny roślinne. Humektanty z kolei dbają o nawilżenie włosów. Zaliczamy do nich aloes, glicerynę oraz pantenol. Emolienty natomiast zapobiegają odprowadzaniu wilgoci z kosmyków. Emolienty to oleje, alkohol cetylowy oraz masła. Warto wiedzieć, że w przypadku włosów wysokoporowatych zaleca się korzystanie z odżywek i masek emolientowych, które należy aplikować po każdym myciu. Olejowanie włosów porowatych również dobrze wpłynie na ich kondycję.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto sięgać także po humektanty, jednak nie trzeba robić tego tak często, jak w przypadku emolientów. Wystarczy stosować lekką odżywkę co kilka myć. Po produkty proteinowe należy sięgać jeszcze rzadziej. Zwykle zaleca się, by w pielęgnacji włosów wysokoporowatych nie stosować ich częściej niż raz na dwa tygodnie.

Warto jednak pamiętać, że są to jedynie teoretyczne, uproszczone wskazówki, które nie zawsze sprawdzą się w 100%. Aby utrzymać odpowiednią równowagę protein, emolientów i humektantów, konieczne będzie zastosowanie metody prób i błędów.

Przeczytaj również: Jak olejować włosy? Efekty olejowania włosów


Olejowanie włosów wysokoporowatych

Wspomnieliśmy już o olejowaniu włosów wysokoporowatych. To doskonały sposób na utrzymanie ich w dobrej kondycji, jednak dlaczego warto olejować włosy i jak się w ogóle do tego zabrać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że olejowanie włosów wysokoporowatych dostarczy im niezbędnych kwasów, witamin i minerałów. Dodatkowo metoda ta zapobiegnie odprowadzaniu wody z kosmyków i pozwoli utrzymać ich optymalne nawilżenie.

Olejowanie włosów wysokoporowatych zwiększa ich elastyczność, tworzy na nich ochronną otoczkę oraz odpowiednio je dociąża (ale nie obciąża, co warto podkreślić!). Olejowanie włosów wysokoporowatych należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu. Zacznij od umycia włosów odpowiednim szamponem. O tym, jaki szampon do włosów wysokoporowatych wybrać, przeczytasz poniżej. Następnie spryskaj fryzurę przygotowaną wcześniej mieszaniną, by uzyskać tzw. podkład nawilżający. Możesz wymieszać wodę z miodem lub aloesem w proporcji 1:1. Na tak przygotowane włosy nałóż wybrany olej. Możesz go lekko podgrzać, by uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Dzięki wykorzystaniu mieszaniny nawilżającej, włosy staną się odpowiednio nawilżone i sprężyste, a olej zatrzyma wilgoć w kosmykach, co sprawi, że pozostaną gładkie oraz lśniące.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Wiesz już, jak olejować włosy, jednak czy każdy olej będzie do tego odpowiedni? Warto dokładnie wybrać oleje do włosów wysokoporowatych. Zwracaj przede wszystkim uwagę na te zimnotłoczone i ekologiczne. Najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone o dużych cząsteczkach. Dobrym wyborem będą: Nie zawsze jednak musisz korzystać z tych produktów. Jeśli chwilowo nie masz dostępu do wyżej wymienionych olejów lub akurat skończył się twój ulubiony surowiec, ratunku szukaj w kuchni! Do olejowania włosów wysokoporowatych sprawdzi się także doskonale znany olej słonecznikowy.

Szampon do włosów wysokoporowatych

Szampon do włosów wysokoporowatych powinien być łagodny. Najlepiej zrezygnować z produktów zawierających silne detergenty, jak choćby SLS i jego pochodne. Tego typu kosmetyki zmywają nie tylko zanieczyszczenia, ale także naturalną barierę ochronną z kosmyków i skóry głowy, przez co włosy wysokoporowate są w jeszcze gorszej kondycji. Do włosów wysokoporowatych dobrze sprawdzą się szampony naturalne, ze składnikami nawilżającymi.

Odżywki do włosów wysokoporowatych

Tak jak wspomnieliśmy, odżywki do włosów wysokoporowatych powinny przede wszystkim zawierać emolienty. Takie produkty bez trudu znajdziesz w lokalnej drogerii lub zamówisz online. Czasem producenci informują na swoich kosmetykach, że są one przeznaczone do włosów wysokoporowatych. Warto zwracać szczególną uwagę na tę kwestię. Odżywki emolientowe zawierają w składzie oleje czy masła. W przypadku włosów wysokoporowatych konieczne jest także zaopatrzenie się w lekką odżywkę humektantową. Duża część z nich zawiera w swoim składzie aloes. Koniecznie zwróć uwagę na informacje producenta - odżywki humektantowe często dedykowane są włosom suchym.

Maska do włosów wysokoporowatych

Maska do włosów wysokoporowatych to produkt silnie pielęgnujący. W tym przypadku także warto wybrać kosmetyk o wysokiej zawartości emolientów, by dać kosmykom dodatkowy zastrzyk nawilżenia. W maskach do włosów wysokoporowatych najlepiej szukać olejów, np. oliwy z oliwek, keratyny, masła shea czy masła mango. Maskę aplikuj na umyte włosy i pozostaw ją na nieco dłużej, nawet na 30-40 minut.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga nieco wysiłku, jednak efekt jest warty zachodu. Jeśli wiesz, że twoje włosy są wysokoporowate, koniecznie zaopatrz się we właściwe kosmetyki i wypróbuj olejowania kosmyków. Powodzenia!
Autorka: Olga Sadowska