Aby dobrać najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych, musimy zapoznać się z trzema pojęciami: proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga tych trzech składników jest niezwykle ważna w pielęgnacji.
Proteiny to składniki, które wypełniają ubytki w strukturze włosa oraz mają działanie regenerujące. Są to na przykład
keratyna czy proteiny roślinne. Humektanty z kolei dbają o nawilżenie włosów. Zaliczamy do nich
aloes, glicerynę oraz pantenol. Emolienty natomiast zapobiegają odprowadzaniu wilgoci z kosmyków. Emolienty to
oleje, alkohol cetylowy oraz masła. Warto wiedzieć, że w przypadku włosów wysokoporowatych zaleca się korzystanie z odżywek i masek emolientowych, które należy aplikować po każdym myciu. Olejowanie włosów porowatych również dobrze wpłynie na ich kondycję.
W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto sięgać także po
humektanty, jednak nie trzeba robić tego tak często, jak w przypadku emolientów. Wystarczy stosować lekką odżywkę co kilka myć. Po produkty proteinowe należy sięgać jeszcze rzadziej. Zwykle zaleca się, by w pielęgnacji włosów wysokoporowatych nie stosować ich częściej niż raz na dwa tygodnie.
Warto jednak pamiętać, że są to jedynie teoretyczne, uproszczone wskazówki, które nie zawsze sprawdzą się w 100%. Aby utrzymać odpowiednią równowagę protein, emolientów i humektantów, konieczne będzie zastosowanie metody prób i błędów.
Przeczytaj również: Jak olejować włosy? Efekty olejowania włosów
Olejowanie włosów wysokoporowatych
Wspomnieliśmy już o olejowaniu włosów wysokoporowatych. To doskonały sposób na utrzymanie ich w dobrej kondycji, jednak dlaczego warto olejować włosy i jak się w ogóle do tego zabrać?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że
olejowanie włosów wysokoporowatych dostarczy im niezbędnych kwasów, witamin i minerałów. Dodatkowo metoda ta zapobiegnie odprowadzaniu wody z kosmyków i pozwoli utrzymać ich optymalne nawilżenie.
Olejowanie włosów wysokoporowatych zwiększa ich elastyczność, tworzy na nich ochronną otoczkę oraz odpowiednio je dociąża (ale nie obciąża, co warto podkreślić!).
Olejowanie włosów wysokoporowatych należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu. Zacznij od umycia włosów odpowiednim szamponem. O tym, jaki szampon do włosów wysokoporowatych wybrać, przeczytasz poniżej. Następnie spryskaj fryzurę przygotowaną wcześniej mieszaniną, by uzyskać tzw. podkład nawilżający. Możesz wymieszać wodę z miodem lub aloesem w proporcji 1:1. Na tak przygotowane włosy nałóż wybrany olej. Możesz go lekko podgrzać, by uzyskać jeszcze lepszy efekt.
Dzięki wykorzystaniu mieszaniny nawilżającej, włosy staną się odpowiednio
nawilżone i sprężyste, a olej zatrzyma wilgoć w kosmykach, co sprawi, że pozostaną gładkie oraz lśniące.