Data modyfikacji:

Piercing – co warto wiedzieć?

Marzy Ci się kolczyk w języku, pępku lub nosie? Zanim zdecydujesz się na tego typu ozdobę dokładnie zapoznaj się z procesem przekłuwania oraz informacjami o higienie i pielęgnacji po zabiegu. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji związanych z piercingiem.

Przekłuwanie miejsc innych niż uszy jest znane od bardzo dawna i wciąż mniej lub bardziej jest popularne. Kolczyki zdobią nasze nosy, brwi, języki, brody, a także pępki. Piercingiem nazywamy także bogato ozdobione uszy, szczególnie jeśli kolczyki znajdują się wysoko w chrząstce. Odważni decydują się także na przekłucie sutków, skóry pomiędzy piersiami, karku czy nawet miejsc intymnych. Jeśli już wybierzmy miejsce, w którym ma znaleźć się ozdoba, kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest znalezienie profesjonalnego studia piercingu.

Uwaga! W żadnym wypadku nie wykonujemy piercingu u kosmetyczki! W salonach kosmetycznych do przekłuwania używa się pistoletu, który działa tylko w przypadku miękkiej „poduszeczki” ucha. Pistolet strzela bezpośrednio kolczykiem, który jak wiadomo nie jest ostry, jak igła. Siła wystrzału jest tak duża, że w innym miejscu może rozerwać tkankę i narobić nam bardzo dużo szkody!

Zabieg

W profesjonalnym studiu piercingu przekłuwanie wykonuje się przy pomocy igły wenflonowej lub iniekcyjnej i specjalnych szczypiec, którymi piercer podtrzymuje fałdy skóry. Niektórzy przebijając skórę z jej drugiej strony przykładają metalową rurkę, tak aby dziurka była równa, a igła nie uciekła w ciele w inną stronę. Rurka pomaga także nałożyć szybko i bezboleśnie kolczyk. W przypadku wenflonu to właśnie on pomaga we wprowadzeniu kolczyka. Bolesność zabiegu zależy od wrażliwości przekłuwanego miejsca. Nos, język czy broda są o wiele bardziej do zniesienia niż np. sutek, skóra pomiędzy piersiami czy brew. Dodatkowo okolice oczu są bardzo ukrwione, więc można spodziewać się w tym miejscu krwi.

Biżuteria

Przekłucie, w którym umieszczono kolczyk, stanowi otwartą ranę, której gojenie jest długotrwałe. Dlatego też w piercingu nie używa się biżuterii wykonanej ze srebra lub złota, które niekorzystnie wpływają na proces gojenia. Do świeżych przekłuć stosuje się najczęściej tytanu, bioplastu i PTFE. Materiały są hipoalergiczne, bez zawartości niklu Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (nazywaną piercerem), aby zminimalizować ryzyko zakażenia różnego rodzaju chorobami.

Gojenie

Czas gojenia jest zależny od miejsca przekłucia oraz indywidualnego organizmu. Na początku możemy odczuwać dyskomfort, lekki ból, swędzenie i pieczenie. Często też wydziela się płyn zawierający limfę, który zasychając tworzy suche strupki. Przekłucie należy obficie kilkakrotnie w ciągu dnia przemywać solą fizjologiczną i dezynfekować Octeniseptem. Przez kilka pierwszych tygodni warto ograniczyć duże ilości alkoholu i kawy, a także leków rozrzedzających krew. Świeża rana powinna być skrupulatnie czyszczona, co ograniczy ryzyko wystąpienie infekcji oraz innych powikłań. Osoby z wadą krwi lub gorszą krzepliwością decyzję zrobienia sobie kolczyka powinny skonsultować z lekarzem.

Jednym z najwolniej gojących się przekłuć jest pępek, czasem zajmuje to nawet rok! Pełne wygonie sutków trwa 2-4 miesiące, uszy ok. 3 miesiące, łuk brwiowy – 2 miesiące, nos – 3 miesiące, wargi – 2 miesiące, język do ok. 3 tygodni, genitalia w zależności od miejsca goją się od 3 do 9 miesięcy.

Szeroki wybór kolczyków do piercingu znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia