Data publikacji:

Piercing – co warto wiedzieć?

Marzy Ci się kolczyk w języku, pępku lub nosie? Zanim zdecydujesz się na tego typu ozdobę dokładnie zapoznaj się z procesem przekłuwania oraz informacjami o higienie i pielęgnacji po zabiegu. Przedstawiamy kilka najważniejszych informacji związanych z piercingiem.

Przekłuwanie miejsc innych niż uszy jest znane od bardzo dawna i wciąż mniej lub bardziej jest popularne. Kolczyki zdobią nasze nosy, brwi, języki, brody, a także pępki. Piercingiem nazywamy także bogato ozdobione uszy, szczególnie jeśli kolczyki znajdują się wysoko w chrząstce. Odważni decydują się także na przekłucie sutków, skóry pomiędzy piersiami, karku czy nawet miejsc intymnych. Jeśli już wybierzmy miejsce, w którym ma znaleźć się ozdoba, kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest znalezienie profesjonalnego studia piercingu.

Źródło: bodypiercingmag.com

Uwaga! W żadnym wypadku nie wykonujemy piercingu u kosmetyczki! W salonach kosmetycznych do przekłuwania używa się pistoletu, który działa tylko w przypadku miękkiej „poduszeczki” ucha. Pistolet strzela bezpośrednio kolczykiem, który jak wiadomo nie jest ostry, jak igła. Siła wystrzału jest tak duża, że w innym miejscu może rozerwać tkankę i narobić nam bardzo dużo szkody!

Zabieg

W profesjonalnym studiu piercingu przekłuwanie wykonuje się przy pomocy igły wenflonowej lub iniekcyjnej i specjalnych szczypiec, którymi piercer podtrzymuje fałdy skóry. Niektórzy przebijając skórę z jej drugiej strony przykładają metalową rurkę, tak aby dziurka była równa, a igła nie uciekła w ciele w inną stronę. Rurka pomaga także nałożyć szybko i bezboleśnie kolczyk. W przypadku wenflonu to właśnie on pomaga we wprowadzeniu kolczyka. Bolesność zabiegu zależy od wrażliwości przekłuwanego miejsca. Nos, język czy broda są o wiele bardziej do zniesienia niż np. sutek, skóra pomiędzy piersiami czy brew. Dodatkowo okolice oczu są bardzo ukrwione, więc można spodziewać się w tym miejscu krwi.

Biżuteria

Przekłucie, w którym umieszczono kolczyk, stanowi otwartą ranę, której gojenie jest długotrwałe. Dlatego też w piercingu nie używa się biżuterii wykonanej ze srebra lub złota, które niekorzystnie wpływają na proces gojenia. Do świeżych przekłuć stosuje się najczęściej tytanu, bioplastu i PTFE. Materiały są hipoalergiczne, bez zawartości niklu Przekłucie powinno być wykonane w warunkach sterylnych przez osobę wykwalifikowaną (nazywaną piercerem), aby zminimalizować ryzyko zakażenia różnego rodzaju chorobami.

Źródło: playbuzz.com

Gojenie

Czas gojenia jest zależny od miejsca przekłucia oraz indywidualnego organizmu. Na początku możemy odczuwać dyskomfort, lekki ból, swędzenie i pieczenie. Często też wydziela się płyn zawierający limfę, który zasychając tworzy suche strupki. Przekłucie należy obficie kilkakrotnie w ciągu dnia przemywać solą fizjologiczną i dezynfekować Octeniseptem. Przez kilka pierwszych tygodni warto ograniczyć duże ilości alkoholu i kawy, a także leków rozrzedzających krew. Świeża rana powinna być skrupulatnie czyszczona, co ograniczy ryzyko wystąpienie infekcji oraz innych powikłań. Osoby z wadą krwi lub gorszą krzepliwością decyzję zrobienia sobie kolczyka powinny skonsultować z lekarzem.

Jednym z najwolniej gojących się przekłuć jest pępek, czasem zajmuje to nawet rok! Pełne wygonie sutków trwa 2-4 miesiące, uszy ok. 3 miesiące, łuk brwiowy – 2 miesiące, nos – 3 miesiące, wargi – 2 miesiące, język do ok. 3 tygodni, genitalia w zależności od miejsca goją się od 3 do 9 miesięcy.

Szeroki wybór kolczyków do piercingu znajdziesz TUTAJ.

Autor: Kasia