Data publikacji:

Przebarwienia na skórze - jak się ich pozbyć?

Przebarwienia są skutkiem nadmiaru melaniny w naskórku, która normalnie odpowiada za zdrowy koloryt cery i jej złocisty odcień powstający podczas opalania. Skóra może również zmieniać kolor pod wpływem schorzeń genetycznych, takich jak albinizm.

Gdy w skórze jest zbyt dużo melaniny, pigment rozkłada się nierównomiernie, co powoduje powstawanie brązowych lub nawet czarnych plam. Taki stan nazywamy hiperpigmentacją, a jego przyczyny mogą tkwić w zbyt długim wystawianiu skóry na działanie słońca, przyjmowaniu niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych) czy poddawaniu się zastępczej terapii hormonalnej.

Przebarwienia mogą także być konsekwencją ciąży, nadczynności tarczycy czy chorób wątroby, gdy mamy do czynienia z tzw. plamami wątrobowymi. Albinizm to natomiast mutacja genetyczna, które powoduje, że skóra staje się biała. Cera albinosów jest pozbawiona pigmentu i jest to stan permanentny.

Jeśli przebarwienia występują na niewielkim obszarze skóry i nie są zbyt ciemne, można je zwalczać kosmetykami wybielającymi. Preparaty tego typu zwykle zawierają takie składniki jak arbutyna, hydrochinon czy kwas kojowy. Wiele z nich jest wzbogaconych sokiem z cytryny, ogórka lub pomidorów, które również działają wybielająco i można ich używać w czystej postaci.

Gdy kremy nie wystarczają, przebarwienia można zwalczać w gabinecie kosmetycznym. W wyrównaniu kolorytu skóry pomagają zabiegi pilingujące, takie jak mikrodermabrazja mechaniczna, peeling kawitacyjny wykorzystujący ultradźwięki oraz zabiegi z kwasami AHA. Bardziej skuteczną i zarazem droższą metodą jest laserowe usuwanie przebarwień.

Autor: Kasia Szulik