Data publikacji:

Przebarwienia na twarzy od słońca. Jak je usunąć?

Słoneczne dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu i zachęcają do opalania się. Niestety, o ile umiarkowane wystawienie na działanie promieni słonecznych dostarcza cennej witaminy D, tak nadmierna ekspozycja może prowadzić do powstania niechcianych przebarwień na twarzy. Choć mogą one wyglądać niewinnie, stanowią sygnał ostrzegawczy, że cera została uszkodzona przez promieniowanie słoneczne. Zwalczanie tego problemu potrafi być prawdziwym wyzwaniem. W poniższym artykule skupimy się głównie na tym, jak usunąć przebarwienia na twarzy od słońca. Dowiesz się również, w jaki sposób możesz przeciwdziałać powstawaniu plam słonecznych na skórze.
Young woman with vitiligo applies cream

Czym są przebarwienia na twarzy od słońca?

Przebarwienia na twarzy od słońca (przebarwienia posłoneczne) to obszary, na których w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV zwiększyła się produkcja melaniny. W wybranych miejscach proces ten został zaburzony, przez co naturalny barwnik skóry nie rozłożył się równomiernie. Przebarwienia mogą być zarówno jasnobrązowe, ciemnobrązowe, jak i szarawe. Najczęściej pojawiają się w miejscach najbardziej wystawione na promieniowanie słoneczne, czyli na policzkach, czole oraz dekolcie.
Czytaj również: Jak się opalać?

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy od słońca?

Główną przyczyną powstawania przebarwień na twarzy od słońca jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Uszkadza ona komórki odpowiedzialne za produkcję melaniny, co ostatecznie prowadzi do nierównej pigmentacji skóry.
Mimo że nadmierna ekspozycja na słońce jest główną przyczyną całego zamieszania z przebarwieniami, istnieją też inne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu przebarwień. Jedne z nich, na które niestety nie masz większego wpływu, to predyspozycje genetyczne. Jeśli twoi najbliżsi mają skłonność do powstawania plam słonecznych na skórze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ty będziesz zmagać się z podobną przypadłością.
Do nierównomiernej produkcji melaniny mogą również prowadzić zaburzenia hormonalne, takie jak np. melazma podczas ciąży. Niektóre leki, w tym antybiotyki, doustna antykoncepcja czy leki na trądzik, także mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce. Do przebarwień może prowadzić również uszkodzona skóra (np. w wyniku oparzenia słonecznego, rozdrapanych pryszczy). Pamiętaj również, że z wiekiem twoja skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne.

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień po opalaniu?

Najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby zapobiegać powstawaniu przebarwień słonecznych, jest regularna ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Codziennie, niezależnie od pory roku, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym. Aby cały dzień zapewnić skórze należytą ochronę, zadbaj o reaplikację produktu, szczególnie po wyjściu z wody, wysiłku fizycznym lub intensywnym spoceniu się. Stosuj krem co najmniej 10–15 minut przed ekspozycją na słońce.
Krem z filtrem przeciwsłonecznym to nie wszystko, co możesz zrobić, aby zapobiegać powstawaniu przebarwień po opalaniu. W wyjątkowo słoneczne dni nie zapominaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i luźnych ubraniach (najlepiej z długimi rękawami) – w ten sposób zmniejszysz ekspozycję ciała na słońce. Unikaj też przebywania na zewnątrz między godzinami 10:00 a 16:00.
Nie zapominaj również o odpowiedniej diecie. Żywność bogata w antyoksydanty, takie jak witaminy E i C, zabezpieczają skórę przed stresem oksydacyjnym, dzięki czemu skóra wolniej się starzeje.

Metody usuwania przebawień posłonecznych

Jeśli przebarwienia na twarzy od słońca są już widoczne, istnieje kilka metod, które pomogą ci je zredukować lub nawet całkowicie usunąć.

Skuteczne kosmetyki do redukcji plam słonecznych na skórze

Jakie kosmetyki skutecznie pomogą redukować przebarwienia po słońcu? Szukaj w nich takich składników aktywnych jak m.in.:
  • witamina C – silny antyoksydant, rozjaśnia przebarwienia; dobrym produktem z 10% witaminą jest serum La Roche-Posay Pure Vitamin C10;
  • niacynamid (witamina B3) – redukuje przebarwienia, działa przeciwzapalnie, wzmacnia barierę skórną, poprawia teksturę skóry. Tutaj polecamy np. Paula's Choice 10% Niacinamide Booster;
  • kwas azelainowy – redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Sprawdź The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%;
  • kwas kojowy – skutecznie redukuje przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Polecamy specjalne mydło z kwasem kojowym: Kojie San Skin Lightening Soap.
  • Domowe sposoby na usuwanie przebarwień słonecznych

    Działanie kosmetyków do usuwania przebarwień słonecznych możesz wzmocnić domowymi metodami. Należą do nich maseczki z naturalnych składników, takich jak sok z cytryny, jogurt naturalny, miód połączony z sokiem z cytryny oraz awokado. Każdy z tych produktów lub każdą z mieszanek nałóż na twarz na 15–20 minut, a następnie spłucz.

    Zabiegi kosmetyczne usuwające plamy słoneczne na skórze

    Jeśli kosmetyki i domowe sposoby na przebarwienia posłoneczne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów i część przebarwień dalej jest widocznych, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.
    Popularną propozycją jest mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka za pomocą strumienia kryształków lub specjalnej głowicy. W ten sposób stymulowana jest odnowa komórek i rozjaśniane są przebarwienia.
    Kolejnym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, czyli technika polegająca na wprowadzaniu bezpośrednio do skóry za pomocą cienkich igieł koktajlu substancji aktywnych, mających na celu poprawieniu jakości skóry.
    Przydatny może się okazać również peeling chemiczny, czyli zabieg polegający na nałożeniu na skórę specjalnych substancji, które nie tylko złuszczają martwy naskórek, ale również rozjaśniają przebarwienia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus