Data publikacji:

Retinol – jak stosować aktywną postać witaminy A?

Retinol to substancja obecna w wielu kosmetykach przeciwstarzeniowych. Jej skuteczność została dowiedziona dermatologicznie już kilkadziesiąt lat temu. Sprawdź, komu szczególnie polecane są kosmetyki z retinolem i jak je stosować, aby uzyskać najlepsze efekty!

retinol jak stosować

Jak używać retinolu?

Retinol to aktywna forma witaminy A, która nienadaremno nazywana jest witaminą młodości. Jego działanie polega na pobudzaniu syntezy kolagenu i elastyny w skórze. Dzięki temu, po zastosowaniu kosmetyków z retinolem, skóra stopniowo staje się bardziej napięta i jędrna. Ponadto retinol ma zdolność do redukowania nawet głębokich zmarszczek!

Jak stosować retinol? Tę wspaniałą substancję znajdziesz w kremach, kremach pod oczy, maseczkach i odmładzających serach. Poszukując dobrych kosmetyków z witaminą A, warto skupić się na tych dedykowanych skórze dojrzałej i zmęczonej.

Kto powinien stosować kosmetyki z retinolem?

Produkty z retinolem tworzone są przede wszystkim z myślą o posiadaczkach cery dojrzałej z pierwszymi oznakami starzenia. Aktywna witamina A ma niesamowitą zdolność do pobudzania odnowy komórkowej, dlatego przy jej regularnym stosowaniu, nawet wiotka skóra ze zmarszczkami odzyskuje dawny blask.

Kremy z retinolem mogą stosować również młodsze kobiety, w ramach profilaktyki pierwszych zmarszczek. Retinol można znaleźć nawet w kremach 25+! Zauważono, że retinol wykazuje pozytywne działanie na skórę trądzikową. Witamina A działa antyseptycznie i wspomaga usuwanie martwych komórek naskórka.

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

Kosmetyki z retinolem nie powinny być stosowane w czasie ciąży – udowodniono, że mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu. Nie powinny używać ich również kobiety karmiące piersią oraz uczulone na pochodne witaminy A.

Jak używać retinolu bezpiecznie?

Retinol da ci niesamowite efekty, jednak musisz wiedzieć, że należy stosować go z rozwagą. Używany nieostrożnie może doprowadzić do podrażnień skórnych, reakcji alergicznych i alergii.

  • Jeśli nigdy nie używałaś kosmetyków z retinolem, rozpocznij kurację od kremu i serum z niewielką zawartością tego składnika. Wybieraj kosmetyki z 0,1-0,3% retinolem.
  • Jeśli stosujesz retinol w ciągu dnia, obowiązkowo nałóż na twarz krem z wysokim filtrem UV. Witamina A wzmaga wrażliwość cery na słońce i może przyczynić się do powstania przebarwień. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie kosmetyków z retinolem wyłącznie na noc.
  • Kosmetyki z retinolem stosuj naprzemiennie z produktami łagodzącymi, zawierającymi np. alantoinę.
  • Gdy zauważysz, że twoja cera dobrze znosi kosmetyki z niską zawartością retinolu, możesz sięgnąć po produkty zawierające jego większe stężenie. Dermatolodzy zalecają jednak stosowanie kremów z maksymalnie 0,5% retinolem.

Jak stosować serum z retinolem?

Serum z retinolem to kosmetyk, w którym zazwyczaj można spotkać większe stężenie witaminy A. Przynosi bardzo prędkie rezultaty, jednak początkowo może powodować intensywne złuszczanie się naskórka. To naturalna reakcja – retinol przyspiesza cykl odnowy komórkowej. Podczas kuracji serum z retinolem, chroń cerę za pomocą dobrego kremu z filtrem UV oraz starannie ją nawilżaj. Serum z retinolem stosuj raz dziennie, najlepiej podczas wieczornej pielęgnacji.

Kosmetyki z retinolem: odmładzanie cery w domu

Regularne używanie kremu i serum z retinolem sprawi, że skóra będzie prezentowała się młodo i promiennie. Pamiętaj, że możesz stosować je nie tylko doraźnie, ale także zapobiegawczo. Zapomnij o wiotkości i zmarszczkach!

Autorka: Joanna Stanuch