Data modyfikacji:

Sombre a ombre. Czym się różnią?

Pojęcia „sombre” i „ombre” z pewnością znane są wszystkim włosomaniaczkom. Trend na tego typu koloryzacje utrzymuje się niezmiennie od 2013-2014 roku. Można powiedzieć, że sombre to młodsza siostra ombre. Brzmią podobnie, jednak różnica między nimi jest wyraźnie zauważalna. Czym zatem różni się ombre od sombre?
sombre czy ombre

Koloryzacja ombre

Koloryzacja ombre zyskała mnóstwo zwolenniczek wśród kobiet, pragnących farbować włosy, a równocześnie zachować ich naturalny wygląd. Koloryści również chętnie doradzali ją swoim klientkom, ponieważ dodawała lekkości i młodzieńczości wykonanej fryzurze.

Ombre to nic innego, jak farbowanie włosów oparte na wyraźnym kontraście pomiędzy włosami u nasady a ich końcówkami. Odrosty były farbowane na znacznie ciemniejszy kolor, który stopniowo przechodził w jaśniejszy. W tym przypadku słowo „stopniowo” jest kluczowe. Ciemniejszy odrost i jaśniejsze końcówki w takim wykonaniu dawały dość naturalny efekt, na który nie można liczyć przy standardowej koloryzacji włosów jednym odcieniem.

Koloryzacja sombre

Sombre to sposób farbowania włosów, który stał się ogromną konkurencją dla ombre. Nazwa tej koloryzacji powstała z połączenia słów „soft” – z angielskiego łagodny, delikatny, oraz „ombre” – z francuskiego cień.

Farbowanie sombre jest bowiem sposobem malowania włosów, który opiera się na podobnych zasadach, co wcześniej wspomniane sombre, ale efekt koloryzacji jest znacznie subtelniejszy. Znaczny kontrast pomiędzy ciemniejszym odrostem a jaśniejszymi końcówkami nie jest już tak pożądany. W tym przypadku liczy się bowiem efekt przypominający włosy muśnięte słońcem. Kolor u nasady jest zatem jedynie niewiele ciemniejszy niż ten na końcówkach włosów, a przejście pomiędzy nimi jest bardziej subtelne.

Ombre vs sombre – co wybrać?

Zarówno jedna, jak i druga koloryzacja mają swoje zwolenniczki. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego gustu. Jeśli zależy ci na bardziej naturalnym, subtelnym efekcie rozjaśnienia włosów, zdecydowanie lepszym wyborem będzie sombre. To także świetne rozwiązanie dla kobiet, które chcą wrócić do naturalnego koloru włosów, o ile ich aktualny kolor jest nieco rozjaśniony w stosunku do naturalnych kosmyków. Wystarczy zatem przyciemnić górę włosów do naturalnego koloru, wykonać subtelne przejście do rozjaśnianych końcówek i pozwolić włosom naturalnie rosnąć.

Ombre zaś dobrze sprawdzi się u kobiet lubiących wyraźniejsze rezultaty koloryzacji. Dobrze sprawdzi się też w przypadku farbowania na mniej oczywiste kolory, np. niebiesko-różowe włosy to hit ostatnich sezonów.

Ombre i sombre w domu – czy warto?

W internecie z pewnością znajdziecie mnóstwo tutoriali z instrukcjami, jak samodzielnie wykonać ombre i sombre. Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki farb do tego typu koloryzacji, a akcesoria fryzjerskie znajdziemy właściwie wszędzie.

Warto jednak pamiętać, że samodzielne farbowanie włosów drogeryjnymi produktami nie zawsze może zakończyć się powodzeniem. Jeśli więc chcesz uniknąć rozczarowania, koniecznie wybierz się do fryzjera. Specjalista nie tylko poprawnie wykona koloryzację, lecz także doradzi ci, który rodzaj farbowania będzie dla ciebie najlepszy.

Ombre i sombre mogą być do siebie dość podobne, jednak wprawne oko błyskawicznie dostrzeże różnice. Warto wiedzieć, że zarówno jedna, jak i druga koloryzacja dają stosunkowo naturalny efekt, na którym zależy wielu kobietom. Jeśli jesteś jedną z nich, koniecznie umów się do fryzjera i wykonaj koloryzację ombre lub sombre!
Autorka: Olga Sadowska