Data publikacji:

Szampon w kostce – co to jest? Jak używać szamponu w kostce?

Dziś coraz częściej sięgamy po kosmetyki, które są również bezpieczne dla planety. Zwiększa się nasza konsumencka świadomość – szukamy więc preparatów ze starannie wyselekcjonowanymi składami, zwracamy uwagę na certyfikaty oraz wybieramy marki, które nie testują swoich wyrobów na zwierzętach. Coraz większą popularnością cieszą się również naturalne kosmetyki zamknięte w ekologicznych opakowaniach. Nie może zabraknąć wśród nich szamponów w kostce – łagodnych dla kosmyków, skutecznie oczyszczających skórę głowy i stworzonych z myślą o miłośniczkach (i miłośnikach) pielęgnacji utrzymanej w duchu zero waste. Co wyróżnia szampon w kostce? Jak używać i wybrać najlepszy kosmetyk? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule – zapraszamy do lektury!

Polecamy: Czym jest szampon micelarny i jak działa?

szampon w kostce

Co różni szampon w kostce od tradycyjnych kosmetyków?

Szampon w kostce – w przeciwieństwie do popularnych kosmetyków zamkniętych w plastikowych butelkach – ma formę stałą i kształtem przypomina klasyczne mydełko do rąk. Marki przywiązujące wagę do opakowań przyjaznych środowisku sięgają po tworzywa, które z łatwością można poddać recyklingowi. Szampony w kostce spotkamy najczęściej zapakowane w papierowe lub metalowe pudełeczka. W domu tego typu kosmetyk można łatwo przechowywać w mydelniczce.

Forma stała szamponu nie wpływa negatywnie na jego działanie, a nawet wręcz przeciwnie! Oczywiście nie każdy ten preparat będzie cechować łagodny skład – część producentów może podążać z trendami i sprzedawać kosmetyki w kostce, których formuły niewiele mają wspólnego z naturalnymi substancjami. Warto szukać więc na opakowaniach szczegółowych informacji (INCI) na temat składników wykorzystanych do produkcji danego preparatu.

Większość szamponów w kostce jest oczywiście naturalna i zawiera wyłącznie delikatne substancje myjące. Nie znajdziemy w nich SLS, SLES, parabenów czy silikonów. Alternatywę dla tych składników najczęściej stanowi SCI, czyli Sodium Cocoyl Isethionate. Sufrakant z oleju kokosowego – bo o nim mowa – bardzo dobrze się pieni, usuwa zanieczyszczenia i chroni jednocześnie skórę głowy przed przesuszeniem. Szampon w kostce Anwen lub innej, popularnej i zarazem naturalnej marki Cztery Szpaki bazuje właśnie na tym bezpiecznym składniku myjącym!

Szampon w kostce czy mydło do włosów – co wybrać?

Niektórzy dość sceptycznie podchodzą do stosowania szamponów w kostce. Opinie, które są nieprzychylne, biorą się na ogół z niewiedzy i niewłaściwej nomenklatury. Na ryku dostępne są bowiem również mydła do włosów – one również mogą przynosić zachwycające efekty, trzeba jednak stosować je nieco inaczej. Dlaczego?

Mydła do włosów – w przeciwieństwie do szamponów w kostce – mają odczyn zasadowy. Po ich zastosowaniu kosmyki trudno rozczesać, ponieważ są one sztywne i szorstkie. Osoby sięgające po kosmetyki tego typu muszą więc zakwasić pH skóry głowy przy pomocy płukanek. Warto sięgać wtedy po naturalne preparaty stosowane między innymi przez nasze babcie. Formuły na bazie octu lub wody z cytryną zmiękczą kosmyki umyte mydłem i dodadzą im blasku.

Szampony w kostce, dzięki SCI, są dużo łagodniejsze i nie naruszają naturalnego pH skóry głowy. To zatem doskonały kosmetyk dla osób, które cenią sobie komfort użytkowania. Jeśli chcemy wykonać pełny rytuał pielęgnacyjny, wystarczy, że na umyte włosy nałożymy odżywkę (dostępną również w formie ekologicznej kostki).

Przechowywanie i stosowanie szamponu w kostce

Część osób rezygnuje z zakupu szamponu w kostce w obawie przed jego stosowaniem. Czas więc pokazać, że korzystanie z tego typu kosmetyków jest nie tylko banalnie proste, ale też przyjemne. Odrzućmy więc wizję nieporadnego pocierania włosów, które ma niewiele wspólnego z prawidłową praktyką pielęgnacyjną. Poniżej prezentujemy kilka sposób na to, co zrobić, by efektywnie korzystać z szamponu w kostce. Jak używać kosmetyków tego typu? Oto trzy najpopularniejsze metody!

  1. Najczęściej rekomenduje się spienienie szamponu w dłoniach. Wytworzoną emulsję wystarczy wmasować w skórę głowy i kosmyki.
  2. Osoby, których włosy są delikatne i łagodne, mogą sięgnąć po szklany słoiczek z zakrętką. Wystarczy wlać do niego wodę i do środka wrzucić szampon w kostce. Po kilku wstrząśnięciach pojemniczkiem otrzymamy roztwór, który można z powodzeniem rozprowadzić po skórze głowy i pasmach.
  3. Posiadaczki i posiadacze bardzo krótkich włosów mogą bezpośrednio chwycić za kostkę i przy jej pomocy wykonać masaż skóry głowy.

Ważne jest to, by pianę – wytworzoną przez szampon – dokładnie spłukać wodą. Jeśli czujemy, że nasze włosy nie zostały wystarczająco oczyszczone, czynność należy powtórzyć. Zwieńczeniem rytuału pielęgnacyjnego będzie zaaplikowanie maski, odżywki czy wcierki dostosowanej do indywidualnych potrzeb kosmyków.

Nie zapominajmy również o prawidłowym przechowywaniu szamponu w kostce. Najważniejsze, by zetrzeć z kosmetyku resztkę piany, osuszyć go z wody i trzymać w suchym, przewiewnym miejscu. Możemy sięgnąć po praktyczne akcesoria – mydelniczki z odpływem czy też woreczki jutowe lub konopne. Ciekawym, alternatywnym rozwiązaniem są również sznureczki dołączone do szamponów w kostce – dzięki nim z łatwością zawiesimy je pod prysznicem. Nie musimy obawiać się również podróżowania z tego typu kosmetykiem – wystarczy, że sięgniemy po metalowe pudełeczko wielorazowego użytku.

Polecane szampony w kostce

Poniżej przygotowaliśmy listę popularnych szamponów w kostce o łagodnych, naturalnych składach. Sprawdźmy, po które z nich warto sięgać!

  • Uniwersalny szampon w kostce Mydlarni Cztery Szpaki wzbogacony olejkami eterycznymi, glinką czerwoną, panthenolem.
  • Szampon w kostce Anwen Peace of Mint dedykowany skórze normalnej i skłonnej do przetłuszczania.
  • Szampon w kostce Ministerstwo Dobrego Mydła z proteinami mlecznymi, miodem i owsem.
  • Szampon w kostce Ajden z octem jabłkowym, olejem z pestek wiśni i wieloma innymi, pielęgnującymi składnikami.

Naturalny, proekologiczny, bezpieczny dla włosów i łatwy w użytkowaniu – szampon w kostce to alternatywa dla „tradycyjnych” kosmetyków, którą warto zaprosić na łazienkową półkę!

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka