Data modyfikacji:

Lakier na grzybicę paznokci – ranking najlepszych produktów

Grzybica paznokci to popularne schorzenie, które najczęściej dotyczy osób starszych, borykających się z chorobami ogólnoustrojowymi. Mitem jest, że przyczyną grzybicy jest wyłącznie brak higieny. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i jak zwalczyć ją domowymi sposobami. Polecamy najlepsze lakiery na grzybicę paznokci – ranking produktów znajdziesz w tym poradniku.

lakier na grzybicę paznokci ranking

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci, zwana fachowo onychomikozą, to infekcja występująca w obrębie płytki paznokciowej, spowodowana zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi lub pleśniowymi. Problem występuje najczęściej na paznokciach u stóp, jednak może pojawić się także na dłoniach.

Objawów grzybicy paznokci nie należy bagatelizować – nieleczona prowadzi do poważnych komplikacji. Pamiętaj, że grzybica bardzo często nie jest problemem samym w sobie, a objawem poważnych kłopotów zdrowotnych.

Sprawdź również, jak zmywać paznokcie hybrydowe.

Kto jest narażony na grzybicę paznokci?

Chorobotwórcze grzyby z łatwością rozwijają się w wilgotnym i ciepłym środowisku. Ponadto sprzyja im nadmiar cukru we krwi, dlatego często jest objawem cukrzycy. Grzyby szybciej atakują osoby z obniżoną odpornością, dlatego mogą zmagać się z nimi osoby chore na AIDS czy też nowotwory. Grzybica paznokci często jest schorzeniem towarzyszącym innym chorobom skóry, jak np. łuszczyca.

Należy pamiętać, że grzybica paznokci jest chorobą zaraźliwą. Można nabawić się jej w wielu miejscach publicznych, takich jak siłownie, baseny lub salony kosmetyczne.

Czym grozi nieleczona grzybica paznokci?

Pamiętaj, że grzybica paznokci nie jest wyłącznie defektem estetycznym. Nieleczona prowadzi do poważnych powikłań, włącznie z utratą paznokcia. Infekcja grzybicza może przenieść się na inne partie skóry. Ponadto grzyby mogą przeniknąć do krwiobiegu, powodując spustoszenie w organizmie.

Grzybica paznokci – objawy

Grzybica paznokci rozwija się przez dłuższy czas, a jej pierwsze symptomy łatwo przeoczyć. Początkowo zmiany pojawiają się na jednym lub dwóch paznokciach, by później zaatakować resztę. Zaniepokoić powinny przede wszystkim:

  • żółte przebarwienia na paznokciach,
  • wzmożona łamliwość paznokci,
  • pogrubienie i odkształcanie się płytki,
  • zaczerwienienie i opuchlizna wałów okołopaznokciowych (skórek okalających paznokcie),
  • nieprzyjemny zapach paznokcia.

Niepokojące objawy powinny skłonić cię do odwiedzenia dermatologa, który na podstawie testów mikologicznych określi, czy zmiany są wynikiem zakażenia grzybami. Jeśli jesteś pewna, że grzybica nie jest wynikiem zarażenia lub nieprawidłowej pielęgnacji paznokci, warto wykonać podstawowe badania zdrowotne, w tym m.in. sprawdzić poziom cukru we krwi.

Leczenie grzybicy paznokci

Choroba w niezaawansowanej postaci może być leczona za pomocą preparatów miejscowych, wśród których dużą popularnością cieszą się lakiery na grzybicę paznokci. Osoba chora może stosować lakiery dostępne bez recepty.

Lakiery na grzybicę to preparaty łatwe w zastosowaniu, wyposażone w wygodne aplikatory przypominające te w zwykłych lakierach do paznokci. Często przyjmują postać lekkiego żelu z substancją przeciwgrzybiczą, który szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie tłustej warstwy. Kuracja lakierem na grzybicę trwa z reguły 3-4 tygodnie.

Lakier na grzybicę paznokci – ranking

Który lakier na grzybicę sprawdzi się najlepiej? Zapoznaj się z naszym rankingiem i wybierz środek, który w kilka tygodni wyeliminuje problem grzybicy płytki paznokciowej.

1. Nailner, lakier na grzybicę w sztyfcie

To preparat zawierający składniki, które tworzą niekorzystny dla dermatofitów środowisko. Produkt wyposażono w wygodny aplikator, który pozwala na równomierne rozprowadzenie go po paznokciu. Szybko wysycha, dlatego po jego zastosowaniu bez problemu można nałożyć skarpetki lub obuwie.

2. Scholl, zestaw na grzybicę stóp i paznokci

Osoby, które prócz grzybicy paznokci zauważyły u siebie objawy grzybicy skóry stóp, mogą wypróbować zestaw Scholl. Tworzy go lakier na grzybicę, który można nakładać zarówno na paznokcie, jak i na skórę oraz spray, który pomaga usunąć pozostałości grzybów z obuwia.

3. Urgo Filmogel, naprawczy lakier na grzybicę paznokci

To preparat, który nie tylko zwalcza grzyby i zapobiega ich namnażaniu, ale również wspomaga regenerację płytki paznokciowej. Urgo Filmogel wzmacnia uszkodzony paznokieć i poprawia jego wygląd, a także wspomaga jego prawidłowy wzrost.

4. Undofen, lakier na grzybicę 3w1

Lakier na grzybicę w żelu Undofen działa na trzech płaszczyznach: zwalcza grzyby, tworzy środowisko niesprzyjające ich rozwojowi oraz regeneruje paznokieć nadwyrężony grzybicą. Dodatkowo preparat cechuje się bardzo przyjemnym zapachem.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Pozbywając się grzybicy paznokci, nie masz gwarancji, że problem nie powróci. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego pamiętaj o podstawowych zasadach ochrony paznokci:

  • dbaj o higienę paznokci – przycinaj je krótko i regularnie czyść,
  • nie wycinaj zbyt mocno wałów okołopaznokciowych,
  • korzystaj ze sprawdzonych salonów kosmetycznych,
  • w miejscach publicznych (np. na basenach, siłowniach) nigdy nie chodź boso. Miej w zanadrzu klapki,
  • gdy ktoś z twojego otoczenia boryka się z grzybicą, nie stosuj tego samego ręcznika, odzieży lub narzędzi kosmetycznych (pilników, pumeksów itp.).

Lakier na grzybicę – pierwsza pomoc w chorobach paznokci

Po lakier na grzybicę paznokci możesz sięgnąć już po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Pamiętaj jednak, że problem zawsze warto skonsultować z dermatologiem. Nigdy nie bagatelizuj podejrzanych zmian na paznokciach – nieleczona grzybica może doprowadzić nawet do zaniku płytki paznokciowej!

Autorka: Joanna Stanuch