Data modyfikacji:

Szampon w kostce. Jak i dlaczego stosować?

Naturalny szampon w kostce nie tylko przyczynia się do generowania mniejszej ilości plastikowych odpadów. Jeśli chcesz zadbać o świadomą pielęgnację kosmyków, to może być bardzo dobry wybór. Kosmetyki zamknięte w ekologicznych opakowaniach wytwarzane są często przez lokalne, polskie manufaktury, a ich producenci dbają o starannie wyselekcjonowane, maksymalnie odżywcze składy. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie są najlepsze szampony w kostce oraz jak prawidłowo je stosować, by nie tylko oczyścić, ale też dogłębnie odżywić kosmyki. Zapraszamy do lektury!
szampon w kostce jak stosować

Szampon w kostce – ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych szamponów

Szampony w kostce cieszą się coraz większą popularnością – nie tylko wśród miłośników pielęgnacji w duchu zero waste. Są wygodne w przechowywaniu i proste w użyciu, a do tego nie wymagają pakowania w plastikowe butelki. Niektórzy jeszcze dość ostrożnie podchodzą do tych kosmetyków, ale obawy są zupełnie nieuzasadnione.
Szampony w kostce zawierają te same detergenty myjące, co tradycyjne szampony płynne. Oprócz tego można w nich znaleźć drogocenne składniki o działaniu pielęgnującym włosy – od ekstraktów roślinnych, przez oleje pochodzenia naturalnego, aż po glinki mineralne.
Naturalne szampony w kostce ponadto uznawane są za ekologiczną alternatywę dla preparatów zamkniętych w powszechnie znanych opakowaniach. Dlaczego? Bardzo często pakowane są w kartonowe pudełeczka, więc decydując się na ich zakup, zmniejszamy ilość plastikowych odpadów.

Jak używać szamponu w kostce?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo używać szampon w kostce. Naturalny kosmetyk wbrew pozorom wcale nie jest trudny w stosowaniu. Zapomnijmy o nieprzyjemnym pocieraniu kosmyków – jeżeli będziemy stosować taką technikę mycia włosów, osiągniemy efekt przeciwny od zamierzonego. Takie pocieranie włosów przy pomocy kostki mogą praktykować osoby o naprawdę krótkich włosach. W innym przypadku zdecydowanie lepiej skorzystać z innych metod oczyszczania kosmyków oraz skóry głowy.
Szampon do włosów w kostce możemy spienić w dłoniach. Powstałą emulsję należy następnie rozmasować po kosmykach i spłukać wodą. To najprostszy sposób używania tego kosmetyku, dzięki czemu skutecznie usuniemy wszelkie zanieczyszczenia i przygotujemy się do dalszych etapów pielęgnacji.
Dodajmy również, że odżywkę w kostce stosuje się tak samo. Po dokładnym oczyszczeniu włosów, aplikujemy preparat o działaniu pielęgnującym i następnie także bardzo dokładnie go spłukujemy.

Korzyści z używania szamponu w kostce

Szampon w kostce do włosów farbowanych, kręconych, delikatnych – to kosmetyk, który może być stosowany do każdego rodzaju kosmyków. Zalet płynących z jego użytkowania jest jednak znacznie więcej. Ekologiczne i w pełni biodegradowalne opakowania to nie wszystko. Miłośniczki świadomej pielęgnacji kosmyków pokochały ten rodzaj szamponów za proste, naturalne składy.
Nawet bardzo delikatny szampon w kostce jest ponadto nie tylko skuteczny, dogłębnie oczyszczający, ale też łatwy w użytkowaniu. Wyróżnia go również spora wydajność – jedno opakowanie potrafi wystarczyć nawet na kilkadziesiąt myć. Niewielkich rozmiarów kosmetyk w postaci stałej komfortowo można spakować nawet do bagażu podręcznego – bez obaw o przekroczone limity. Można też wykorzystać go do mycia ciała – to zatem wielofunkcyjny preparat.

Najlepsze szampony w kostce na rynku

Szampony w kostce cieszą się coraz większą popularnością – kilka lat temu dopiero nieśmiało wchodziły na rynek, dziś stały się znaczącą alternatywą dla swoich odpowiedników w plastikowych butelkach. To właśnie dlatego tak ważne jest, by uważanie śledzić składy, a także wybierać kosmetyki tworzone przez marki, którym przyświeca idea naturalnej pielęgnacji utrzymanej w duchu zero waste.
Najlepsze szampony w kostce nie zawsze muszą być najpopularniejsze, ale bez wątpienia kilka marek zasługuje na szczególną uwagę – przykładowo Mydlarnia Cztery Szpaki. Szampon w kostce do włosów kręconych, delikatnych, uniwersalny – decydując się na zakup kosmetyków właśnie tego brandu, jest w czym wybierać.
Jakie inne marki możemy wziąć jeszcze pod uwagę, gdy interesuje nas szampon w kostce? Mydlarnia Cztery szpaki to nie jedyna opcja! Preparaty na bazie naturalnych składników, skutecznie oczyszczające i jednocześnie łagodne dla skóry głowy znajdziemy w ofercie firm takich jak Anwen, Ministerstwo Dobrego Mydła, Ajden, Logona czy Soap For Globe.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o szamponie w kostce

Jak przechowywać szampon w kostce, aby zachował swoje właściwości?
Po pierwsze, usuwamy z kosmetyku resztkę piany oraz osuszamy z wody. Po drugie, dbamy o przechowywanie go w dość suchym, przewiewnym miejscu. To dwie podstawowe zasady, jeżeli chcemy prawidłowo dbać o szampon w kostce. Naturalny kosmetyk zachowa swoje właściwości, a my będziemy mogli korzystać z niego nawet przez kilka miesięcy.

Czy szampon w kostce jest równie skuteczny jak tradycyjny szampon płynny?
Tak! Preparaty różnią się od siebie jedynie postacią, przy jednoczesnym zachowaniu takich samych właściwości. Klasyczne szampony zamknięte w butelkach mają postać płynną, a w kostkach – stałą i swoim wyglądem przypominają mydełko. Trzeba mieć jednak świadomość, że nazw „szampon w kostce” i „mydło do włosów” nie należy używać synonimicznie, ponieważ to dwa różne produkty o odmiennych pH.

Czy szampon w kostce jest odpowiedni dla wszystkich typów włosów?
Jak najbardziej – w przypadku wrażliwych kosmyków bezpieczniej jest rozpuścić. Wystarczy kostkę wrzucić do słoika z wodą, wstrząsnąć nim i uzyskanym roztworem standardowo umyć głowę.

Czy szampon w kostce jest bezpieczny dla wrażliwej skóry głowy?
Decydując się na zakup tego kosmetyku, warto uprzednio przestudiować skład, by wybrać kosmetyk dobrze dopasowany do naszych potrzeb. W przypadku problemów skórnych, wybór odpowiedniego preparatu warto omówić z dermatologiem lub trychologiem.
Autor: Anna Mlonka