Data publikacji:

Masz sztywne i szorstkie włosy? Zobacz, jak poprawić ich kondycję

Sztywne włosy są dziś problemem, z którym zmaga się wiele osób. Trudno się temu dziwić – nasze kosmyki narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a ich kondycji nie poprawia także dieta uboga w składniki mineralne czy też częste korzystanie z suszarek, lokówek i prostownic. Warto więc odpowiednio wcześnie wdrożyć świadome rytuały pielęgnacyjne wspomagające zmiękczenie, wygładzenie i nawilżenie, tak by nasza fryzura wyglądała pięknie i zdrowo. Z artykułu dowiecie się między innymi, które z objawów mogą świadczyć o przesuszeniu kosmyków oraz jak zmiękczyć szorstkie włosy.
sztywne włosy

Przeczytaj również: Jak dbać o rozjaśnione włosy? Dzięki tym kosmetykom i trikom zachowasz ich blask na dłużej

Szorstkie, sztywne włosy – objawy

Od czego należy zacząć kurację, by przyniosła zamierzony efekt i sprawiła, że sztywne, szorstkie włosy staną się jedynie wspomnieniem? Oczywiście od prawidłowego rozpoznania problemu. Na początku warto przyjrzeć się więc objawom, które mogą świadczyć o tym, że kosmyki potrzebują szczególnej pielęgnacji! Co powinno wzbudzić czujność? Suche, sztywne włosy są najczęściej:
  • matowe i pozbawione blasku;
  • splątane, problematyczne w rozczesywaniu;
  • napuszone;
  • bardzo trudne w stylizacji.
Trzeba pamiętać, że kosmyki mogą ulegać zesztywnieniu także po myciu w twardej wodzie. Do osłabienia ich kondycji przyczynią się źle dobrane kosmetyki oraz zbyt częste korzystanie z urządzeń do stylizacji. Z problemem szorstkości zmagają się również te osoby, których włosy są wyjątkowo bujne i gęste lub naturalnie kręcone.

Dziś na szczęście można wzmocnić kondycję kosmyków w zaciszu własnej łazienki i zafundować im bogate, odżywcze kuracje. Wystarczy zastosować systematyczną pielęgnację i znaleźć najlepszy sposób na sztywne włosy.

Szorstkie włosy – jak je zmiękczyć?

Dieta, odpowiednio dobrane kosmetyki oraz starannie wyselekcjonowane zabiegi fryzjerskie – to one pomogą zadbać o sztywne włosy. Jak zmiękczyć kosmyki, by były sprężyste, lśniące i gładkie? Przedstawiamy garść sprawdzonych porad!
  • Zadbaj o dietę. To, co jemy ma wpływ na kondycję kosmyków! Jeśli są one matowe i pozbawione blasku, może okazać się, że organizmowi brakuje pierwiastków, takich jak cynk, miedź czy krzem. Codzienne posiłki warto wzbogacić orzechami, pestkami, płatkami owsianymi, oliwą z oliwek.
  • Pij wodę. Zbyt mała ilość spożywanych płynów nie tylko wpłynie negatywnie na cerę, lecz także dołoży cegiełkę do obniżenia kondycji kosmyków.
  • Używaj nawilżających szamponów – nie poprzestawaj jednak wyłącznie na tym etapie pielęgnacji. Sztywne włosy po umyciu są najbardziej dotkliwym problemem. Obligatoryjnie należy dbać więc o nakładanie odżywki po każdym myciu głowy. Warto zainwestować także w maski bogate w ceramidy, oleje czy wyciągi roślinne.
  • Postaw raz w tygodniu na olejowanie włosów. Na lekko zwilżone kosmyki nałóż olej (arganowy, makadamia lub olej z orzechów włoskich) i pozostaw go na co najmniej godzinę lub nawet całą noc (głowę owiń dokładnie ręcznikiem!). Pamiętaj, by po tym czasie dokładnie zemulgować włosy maską i umyć je delikatnym szamponem.
  •  Unikaj zbyt często korzystania z suszarek, lokówek i prostownic, które, używane zbyt często, przesuszą i zniszczą włosy.
Inspirujących podpowiedzi, jak dbać o kosmyki, by nie były sztywne, można szukać również u fryzjerów. To oni zaproponują nie tylko profesjonale kuracje odżywcze, ale także wybiorą cięcie odpowiadające na wymagania stawiane przez sztywne włosy. Należy pamiętać jedynie, że świadoma regeneracja będzie długotrwałym procesem – warto postawić więc na konsekwencję.
Autorka: Anna Mlonka