Data modyfikacji:

Tampony dla początkujących – jakie wybrać?

Tampony to drugie, obok podpasek, najpopularniejsze środki higieny osobistej stosowane przez kobiety w trakcie menstruacji. Zwykle nie są one pierwszym wyborem dziewczyn wkraczających w okres dojrzewania, jednak w pewnym momencie stają się atrakcyjną alternatywą dla podpasek. Jakie tampony dla początkujących wybrać i jak właściwie ich używać? Podpowiadamy!
tampony

Jakie tampony dla początkujących?

To naturalne, że dziewczynka, która doświadcza pierwszej miesiączki, chętnie sięga po podpaski. Są one bardzo proste w użyciu i „nieinwazyjne”, dlatego bez problemu poradzi sobie z nimi nawet nowicjuszka. Z czasem jednak młode kobiety zauważają wady podpasek – odznaczanie się na dopasowanej odzieży, dyskomfort w trakcie wysokich temperatur czy niską wygodę w trakcie aktywności. To skłania je do zainteresowania się alternatywą, jaką są tampony.

Pierwszy kontakt z tamponami może budzić niepokój – jak założyć tampon prawidłowo, aby uniknąć dyskomfortu i przeciekania? Czy stosowanie tamponów jest bezpieczne? I wreszcie, jaki rodzaj wybrać na sam początek?

Idealne tampony dla początkujących

Jeśli nigdy nie stosowałaś tamponów, powinnaś zapoznać się z ich dostępnymi rodzajami.
  • To, co łączy produkty wszystkich marek, to podział ze względu na rozmiar oraz chłonność. Tampony występują w wersjach mini, medium i maxi. Dziewczyny, które rozpoczynają ich stosowanie, powinny zdecydować się na najmniejszy rozmiar, który pozwoli na łatwą aplikację. Z czasem możesz wypróbować większe warianty, które cechują się podwyższoną chłonnością, a co za tym idzie, można wymieniać je rzadziej.
  • Jeśli boisz się aplikacji tamponu palcem, wybierz wersję z wygodnym aplikatorem. Działa on jak strzykawka – wystarczy umieścić go w pochwie, a następnie wycisnąć tampon. Zostanie on umieszczony w prawidłowym miejscu.
  • Zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest tampon. Niemal zawsze jest to bawełna. Niektórzy producenci oferują tampony z bawełny przetworzonej, inni wykorzystują organiczną i niebieloną. Drugi wariant będzie zdecydowanie zdrowszy – tampony z bawełny organicznej nie powstają przy użyciu chemicznych substancji, a przy tym są bezpieczniejsze.

Jakie tampony dla początkujących? Prawidłowa aplikacja

Gdy już wybierzesz swoje pierwsze tampony, przygotuj się do ich pierwszego zastosowania.
  1. Dokładnie umyj ręce mydłem, aby nie przenieść bakterii w okolice intymne.
  2. Rozpakuj tampon z folii i pociągnij za sznureczek. Sprawdź, czy nie jest uszkodzony.
  3. Umieść palec wskazujący w zagłębieniu tamponu. Wybierz najwygodniejszą pozycję do jego aplikacji – kucnij, usiądź na toalecie lub wysoko podnieś jedną nogę.
  4. Rozchyl wargi sromowe i delikatnie wsuń tampon do pochwy, kierując palec po skosie. Umieść tampon jak najgłębiej to możliwe. Sznureczek powinien pozostawać na zewnątrz.
  5. Prawidłowo założony tampon nie powoduje uczucia bólu i dyskomfortu. Jeśli go odczuwasz, spróbuj do przesunąć lub pozbądź się go i wymień na nową sztukę.

Czy dziewica może stosować tampony?

Wiele dziewczyn obawia się, że używając tamponów, uszkodzą błonę dziewiczą. Jednak jeśli tylko zdecydujesz się na tampon o małym rozmiarze i będziesz używać go ostrożnie, nie musisz się o to martwić. W okresie dojrzewania błona dziewicza staje się bardziej elastyczna, dlatego delikatne założenie tamponu nie powinno jej uszkodzić.

Co zrobić, gdy sznureczek tamponu się zerwie?

Po pierwsze – nie wpadać w panikę! Tampon na pewno nie zostanie tam na zawsze. Podczas wizyty w toalecie, po prostu spróbuj wyjąć go palcami. W usunięciu tamponu pomoże także delikatne parcie.

Tampony dla początkujących – to powinnaś wiedzieć

Udało się – założyłaś wybrany tampon. Kiedy należy go wymienić? Czy można stosować tampony przez całą miesiączkę? To pytania, które zadaje sobie wiele młodych kobiet. Decydując się na stosowanie tamponu, powinnaś pamiętać o kilku kwestiach.
  • W zależności od obfitości krwawienia, tampon należy wymieniać nie rzadziej niż co 2-4 godziny. Zbyt długie noszenie tamponu może doprowadzić do namnażania się bakterii i wstrząsu toksycznego, który jest zagrożeniem dla życia!
  • Podczas każdej zmiany tamponu dbaj o maksymalną higienę. Oczyść okolice intymne, a przed włożeniem nowego tamponu dokładnie umyj ręce.
  • Skoro tamponu nie można nosić zbyt długo, to czy można w nim spać? Niektórzy producenci oferują tampony w wersji „night” o zwiększonej chłonności. My rekomendujemy dwa rozwiązania: pierwsze z nich zakłada jedną zmianę tamponu w trakcie nocy, co nie każdemu będzie odpowiadało. Drugie to po prostu zamiana tamponów na podpaski, które ograniczają kontakt rozwijających się drobnoustrojów z narządami rozrodczymi.
  • Tampony możesz stosować podczas każdej aktywności fizycznej, również na basenie. Uprawiając sporty wodne, pamiętaj, że tampon może nasiąkać szybciej i wymagać częstszej wymiany.
  • Dla wielu kobiet tampony to synonim wygody w trakcie miesiączki. Są praktycznie niewyczuwalne, nie odznaczają się na ubraniach i nie obcierają. Mimo to, od czasu do czasu warto zamienić je na podpaski. Pamiętaj, że nawet tampony wykonane z naturalnej bawełny pozostają ciałem obcym, które nie oddziałuje na śluzówkę pochwy pozytywnie. Bardzo częste stosowanie tamponów może powodować podrażnienia, przesuszenia i zwiększać ryzyko infekcji intymnych.

Tampony dla początkujących – podsumowanie

Nawet bardzo młode dziewczyny mogą stosować tampony. Na początku warto wybrać najmniejszy wariant, najlepiej ze specjalnym aplikatorem ułatwiającym jego założenie. Pamiętaj, że stosując tampony, musisz bezwzględnie dbać o higienę osobistą i często je wymieniać.
Zdjęcie: gpointstudio/Envato Elements