Data modyfikacji:

Co to jest trądzik młodzieńczy i jak się go leczy?

Okres dojrzewania to prawdziwa burza hormonów w organizmie nastolatków. W jej wyniku wielu z nich boryka się z trądzikiem młodzieńczym, który może pojawić się około 11. roku życia i nie zniknąć nawet do 30. Czym tak właściwie jest, kiedy znika i jakie są sposoby na trądzik młodzieńczy? Przeczytaj nasz artykuł!
tradzik mlodenczy

Przyczyny trądziku młodzieńczego

Co jest przyczyną pojawienia się trądziku młodzieńczego? Winić należy przede wszystkim zmiany hormonalne, które są całkowicie normalne w okresie dojrzewania. Wypryski powstają w wyniku wzrostu poziomu androgenów, czyli męskich hormonów, które powodują nadmierną produkcję sebum.

Do innych przyczyn trądziku młodzieńczego zaliczamy:

  • nieprawidłową pracę gruczołów łojowych i namnażanie się w ich okolicach bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków,
  • niewłaściwą dietę (duże ilości cukru, przetworzonej żywności i fast foodów odbijają się negatywnie na kondycji cery),
  • alergie pokarmowe,
  • stres (nerwy osłabiają organizm, wpływając negatywnie na gospodarkę hormonalną),
  • nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne bez stosowania odpowiedniej ochrony (promienie UV mogą blokować gruczoły łojowe),
  • wyciskanie, podrażnianie i roznoszenie zmian po całej twarzy,
  • niewłaściwą pielęgnację, w tym przede wszystkim rezygnację z regularnego złuszczania martwego naskórka i stosowanie wysuszających kosmetyków,
  • predyspozycje genetyczne.

Co ciekawe, u dojrzewających dziewczynek problemy z trądzikiem młodzieńczym mogą nasilać się przed miesiączką, przez co coraz częściej poziom estrogenu jest uznawany za przyczynę pojawiania się wyprysków.

Sprawdź także dermokosmetyki na trądzik, które są delikatne dla naszej cery.

Trądzik młodzieńczy – objawy

Jak objawia się trądzik młodzieńczy? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, choroba dermatologiczna charakteryzuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych w tych partiach twarzy (i również ciała), w których znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Zaskórniki przekształcają się następnie w stan zapalny, który powoduje ból, zaczerwienienie, a nawet opuchliznę.

Warto pamiętać, że chociaż wyciskanie nie jest wskazane, to należy zadbać o właściwą pielęgnację. Specjalne preparaty i maści na trądzik młodzieńczy pomogą nie tylko zmniejszyć ilość krost i wyprysków, ale także zmniejszą ryzyko wystąpienia blizn i przebarwień pozapalnych.

Trądzik pospolity a młodzieńczy – różnice

Czym się różni trądzik młodzieńczy od pospolitego? U dorosłych występuje on głównie w dolnych partiach twarzy, w szczególności na brodzie, podczas gdy u nastolatków zmiany skórne pojawiają się również na czole, policzkach czy w okolicach nosa. Dodatkowo trądzik pospolity charakteryzuje się mniejszą liczbą zaskórników, a częstszym występowaniem stanów zapalnych.

Kiedy znika trądzik młodzieńczy?

Kiedy znika trądzik młodzieńczy? Niestety, nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Zarówno długość, jak i sam przebieg choroby dermatologicznej są dość indywidualne. Przyjęło się, że występuje on u osób do około 30. roku życia. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu tej granicy zmiany skórne magicznie znikają – mogą przerodzić się w trądzik dorosłych. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i leczenie.

Co na trądzik młodzieńczy? Jak go leczyć?

Masz trądzik młodzieńczy i nie wiesz, jak go leczyć? Udaj się do dermatologa! Specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, a w razie potrzeby skieruje cię również na badania u endokrynologa. Wszystko po to, aby znaleźć przyczynę problemu i na jej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie preparaty i maści na trądzik młodzieńczy są najczęściej przepisywane? Dermatolog może zaproponować leki przeciwzaskórnikowe i przeciwzapalne, żele zawierające witaminę A czy kosmetyki z kwasem salicylowym albo mlekowym.

W przypadku silnego nasilenia zmian może być koniecznie rozpoczęcie antybiotykoterapii, którą rekomenduje się u pacjentów z grudkami i krostkami. Czasami dermatolog może także przepisać terapię doustną (zazwyczaj z kwasami AHA). W ostateczności u nastolatek stosuje się tabletki antykoncepcyjne, które pomagają w wyrównaniu poziomu hormonów.

Sposoby na trądzik młodzieńczy

Jakie są sposoby na trądzik młodzieńczy? Podstawą jest wizyta u dermatologa. Jeśli specjalista wyrazi zgodę, to możesz skorzystać z terapii kwasami, na przykład azelainowym, glikolowym, salicylowym albo laktobionowym, wykonywanymi w gabinetach kosmetologicznych lub medycyny estetycznej.

Równie dobrym pomysłem jest wprowadzenie kosmetyków z takimi składnikami aktywnymi jak witamina E, pantenol, kwas salicylowy czy cynk. Obowiązkowo należy także stosować krem z filtrem, który ochroni cię przed nasileniem problemów skórnych i powstawaniem przebarwień.

Możesz również wypróbować domowe sposoby na trądzik młodzieńczy. Jednym z nich są samodzielnie przygotowane maseczki z oliwą z oliwek, miodem czy płatkami owsianymi.

Dobrym pomysłem jest także stosowanie domowego toniku na trądzik młodzieńczy. Aby go przygotować, wystarczy dodać do startego ogórka przegotowaną wodę i dokładnie wymieszać. Stosuj go dwa razy dziennie, po wcześniejszym oczyszczeniu twarzy.

Zdjęcie: pexels-anna-nekrashevich-6476076
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.