Data modyfikacji:

Tribiotic: zastosowanie. Na co stosować maść Tribiotic?

Tribiotic to maść sprzedawana bez recepty, stosowana w przypadku niewielkich skaleczeń, ran i zmian na skórze. Wyjaśniamy, kiedy warto po nią sięgnąć, jak często się nią smarować i czy można stosować Tribiotic na pryszcze.

NAJPOPULARNIEJSZE DERMOKOSMETYKI DZISIAJ:
tribiotic zastosowanie

Tribiotic – właściwości

Tribiotic jest jednym z niewielu antybiotyków, które sprzedawane są bez recepty. W jego składzie znajduje się między innymi neomycyna (antybiotyk aminoglikozydowy), bacytracyna (antybiotyk peptydowy) oraz polimyksyna, czyli antybiotyk polipeptrydowy. Wszystkie trzy bardzo skutecznie zwalczają różnego typu bakterie.

Tribiotic – zastosowanie

  • Tribiotic na zastrzał
Tribiotic jak najbardziej można stosować na zastrzał, czyli ropne zapalenie na powierzchni palca/palców ręki. W takim przypadku maść należy aplikować trzy razy dziennie. Po każdej aplikacji trzeba nałożyć świeży opatrunek. Jeśli takie leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów przez kilka dni, konieczne jest już skonsultowanie się z dermatologiem.
  • Tribiotic na rany
Wiele osób zastanawia się, czy można stosować Tribiotic na rany. Oczywiście – w ten sposób gojenie się będzie krótsze, a dodatkowo zmniejszy się ryzyko wystąpienia nadkażenia bakteryjnego. Maści nie należy jednak stosować na zmiany głębokie, o dużej powierzchni, kłute albo sączące się.
  • Tribiotic na opryszczkę
Jeśli tylko chcesz, możesz zastosować Tribiotic na opryszczkę – maść z pewnością nie zaszkodzi, a może nieco przyspieszyć gojenie się skóry. Z drugiej jednak strony, jeśli masz pod ręką leki przeciwwirusowe, to użyj ich zamiast Tribioticu – będą o wiele skuteczniejsze.
  • Tribiotic na zapalenie ucha
Oczywiście Tribioticu nie można stosować jako leku na zapalenie ucha środkowego – w przypadku tego schorzenia konieczne jest udanie się do lekarza laryngologa i poproszenie o wystawienie recepty na odpowiedni antybiotyk. Maści można natomiast użyć dla złagodzenia dolegliwości występujących po przebiciu małżowiny ucha. Z pewnością złagodzi ból i przyspieszy gojenie się skaleczenia.
  • Tribiotic na jęczmień
Jeśli dokucza ci jęczmień, czyli zmiana zapalna w okolicy powieki, to niestety musisz poradzić sobie bez Tribioticu. Maść ta nie powinna być stosowana w okolicach oka – taka kuracja może mieć całe mnóstwo negatywnych konsekwencji. Jeśli jęczmień jest bardzo bolesny i męczący, udaj się do apteki i kup inny, bezpieczniejszy preparat o działaniu łagodzącym.

Jak stosować maść Tribiotic?

Jako że Tribiotic jest maścią, w której skład wchodzą antybiotyki, nie należy go stosować bez żadnych ograniczeń. Nakładaj go na oczyszczoną skórę trzy razy dziennie, a posmarowane miejsce przykrywaj jałowym opatrunkiem. Po siedmiu dniach zakończ stosowanie maści. Jeżeli mimo takiego leczenia zmiana na skórze wciąż się utrzymuje, skontaktuj się z dermatologiem.

Czy można stosować Tribiotic na pryszcze?

Tribiotic można stosować na pryszcze i istnieje spore prawdopodobieństwo, że dzięki swojemu bakteriobójczemu działaniu preparat szybko poprawi wygląd skóry. Nie należy jednak używać maści przewlekle – kuracja powinna zostać zakończona po siedmiu dniach.

Tribiotic dla dzieci, czyli słówko o przeciwwskazaniach

Wiele osób zastanawia się, czy można zaaplikować Tribiotic dziecku. Wszystko zależy od jego wieku. Jeśli smyk ma mniej niż 12 lat, to niestety nie wolno smarować jego skóry Tribioticiem. Inne przeciwwskazania to oczywiście uczulenie na któryś ze składników maści czy duże, rozległe uszkodzenia skóry. Ponadto nie należy stosować produktu w przypadku ran sączących się, głębokich, kłutych oraz tych, które są skutkiem poważnych poparzeń.
Autor: Robert Wojtaś