Data publikacji:

Sprawdzone sposoby na wrastające włoski po depilacji

Po goleniu zauważasz u siebie czerwone krostki, a także świąd i pieczenie skóry? To objawy wrastających włosków – problemu, z którym często zmagają się osoby używające maszynek jednorazowych. Na szczęście z wrastaniem włosków po depilacji można skutecznie walczyć – wystarczy kilka domowych sposobów. Sprawdź, co zrobić, by nareszcie cieszyć się idealnie gładką skórą bez podrażnień.
Wrastające włoski

Jak wyglądają wrastające włoski?

Wrastanie włosów po depilacji to dość powszechny problem, który dotyczy przede wszystkim osób stosujących maszynki do golenia. Łatwo go rozpoznać – wrastanie włosów objawia się miejscowym stanem zapalnym w postaci krostek wypełnionych ropną treścią, zaczerwienieniem, niejednokrotnie także dokuczliwym świądem. Po przyjrzeniu się zmianom można łatwo zauważyć, że włos nie może wydostać się spod skóry.
Warto dodać, że także osoby stosujące inne metody depilacji mogą skarżyć się na wrastanie włosów. Problem może pojawić się także po użyciu depilatora bądź wosku.
Wrastające włoski mogą pojawić się na każdej depilowanej części ciała. Najczęściej kłopot ten dotyczy skóry nóg, pach, a także okolic bikini.
Choć wrastanie włosków nie jest groźną dolegliwością, może przyczynić się do powstawania trwałych blizn i przebarwień.

Wrastające włoski po depilacji: przyczyny

Bezpośrednią przyczyną wrastania włosów po depilacji jest ich niemożność przebicia się przez powierzchnię skóry. Przyczyniają się do tego:
  • Niedostateczne nawilżenie skóry,
  • Rogowacenie naskórka,
  • Zbyt rzadkie złuszczanie,
  • Wielokrotne stosowanie maszynek jednorazowych,
  • Źle przeprowadzona depilacja woskiem, prowadząca do deformacji mieszków włosowych.
  • Skłonność do wrastania włosków może mieć także podłoże genetyczne.

    Jak leczyć wrastające włoski?

    Marzysz o gładkiej skórze, lecz wrastające włoski spędzają ci sen z powiek? Bez obaw – odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci pozbyć się tego dokuczliwego kłopotu. Jak usunąć wrastające włoski? Wypróbuj poniższe metody.

    Regularne peelingi

    Wrastanie włosów spowodowane jest często nagromadzeniem martwych komórek naskórka w okolicach mieszków włosowych. Aby mu zapobiegać, 1-2 razy w tygodniu wykonuj peeling całego ciała. Wybierz kosmetyk gruboziarnisty, który dokładnie usunie martwy naskórek i odblokuje ujścia mieszków włosowych.

    Szczotkowanie ciała na sucho

    Bardzo skutecznym sposobem na wrastające włoski jest szczotkowanie ciała na sucho. To forma peelingu, który należy wykonywać przed kąpielą. Polega na masowaniu skóry przy użyciu specjalnej szczotki z naturalnym włosiem (np. z agawy), co usuwa martwy naskórek, poprawia ukrwienie skóry i dodaje jej jędrności. Dodatkowo szczotkowanie ciała na sucho pomoże ci w walce z cellulitem.

    Nawilżanie skóry

    Aby włoski mogły swobodnie przebijać się przez skórę, powinna pozostawać nawilżona i miękka. Nie zapominaj więc o codziennym stosowaniu balsamu nawilżającego, najlepiej o naturalnym składzie. Substancje, które doskonale wpłyną na kondycję podrażnionej skóry to np. masło shea, olej jojoba i kwas hialuronowy.

    Krem na wrastające włoski

    W drogeriach internetowych znajdziesz specjalne preparaty na wrastające włoski w formie kremów i maści. Zawierają składniki zmiękczające, takie jak panthenol i mocznik, a także substancje przeciwzapalne. Kosmetyki na wrastające włoski wystarczy stosować miejscowo bezpośrednio po depilacji.
    Aby zniwelować stan zapalny spowodowany przez wrastające włoski, możesz sięgnąć także po naturalne substancje: olejek tamanu, napar z zielonej herbaty czy miód pszczeli.

    Zmiana metody depilacji

    Jeśli mimo zastosowania powyższych metod włoski wciąż wrastają, warto rozważyć zmianę metody depilacji. Wrastanie włosów często spowodowane jest częstym używaniem maszynki do golenia, która podrażnia naskórek i przyczynia się do jego zgrubienia. Spróbuj innych sposobów – depilacji ciepłym woskiem, depilatorem lub światłem IPL.

    Wrastające włoski – czego nie robić?

  • Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie rozdrapywać krostek powstałych po depilacji. Może to doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego.
  • Nie wyciskaj i nie wydłubuj wrośniętych włosków.
  • Na okolice objęte wrastającymi włoskami nie stosuj preparatów zawierających alkohol.
  • Do czasu wyleczenia problemu wrastających włosków nie korzystaj z kąpieli słonecznych. Opalanie skóry ze stanami zapalnymi może skutkować powstawaniem nieestetycznych przebarwień.
  • Co zrobić, żeby włoski nie wrastały pod skórę? Zadbaj o dietę

    W ramach profilaktyki wrastania włosków nie wystarczy stosować nawilżania i złuszczania naskórka. Pamiętaj także o regularnym piciu wody – minimum 1,5 litra dziennie –, która nawilży skórę od środka. Istotny jest także zrównoważony jadłospis bogaty w witaminy A, C, E. Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów oraz używek – te produkty pogarszają stan skóry, wpływają negatywnie na jej nawilżenie i elastyczność.
    Jeśli jesteś zwolenniczką używania maszynek do golenia, pamiętaj, aby regularnie je wymieniać. Maszynkę jednorazową można użyć kilka razy pod rząd pod warunkiem, że po depilacji starannie ją wysuszysz i zdezynfekujesz. W ten sposób zapobiegniesz przenoszeniu na skórę bakterii, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych.

    Wrastające włoski: podsumowanie

    Wrastające włoski to problem, który można pokonać w domowym zaciszu. Wystarczy staranna pielęgnacja skóry i zachowywanie zasad higieny podczas depilacji. Pamiętaj, że oprócz golenia maszynką masz do dyspozycji wiele innych metod usuwania owłosienia. Niektóre z nich mogą okazać się lepszym rozwiązaniem dla twojej skóry.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech