Data publikacji:

Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby 

Łupież jest przewlekłym zaburzeniem owłosionej skóry głowy. Charakteryzuje się nadmiernym złuszczaniem drobnopłatkowym. Do przyczyn występowania łupieżu można zaliczyć suchą skórę, łojotok, ŁZS, nieprawidłowa higiena owłosionej skóry głowy, nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, immunologiczne czy przerost grzybów drożdżakopodobnych z rodziny Malassezia. Nie wiesz, jak pozbyć się łupieżu? Czy można to zrobić domowymi sposobami? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
jak się pozbyć łupieżu

Rodzaje łupieżu

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje łupieżu. Są to łupież tłusty owłosionej skóry głowy oraz łupież suchy. Łupież suchy to najczęściej występujący rodzaj łupieżu. Może on utrzymywać się bardzo długo, może również przejść w formę łupieżu tłustego. Wygląd łupieżu suchego jest bardzo charakterystyczny: są to małe i cienkie suche łuski w kolorze białym lub szarym. Łuski bardzo łatwo odpadają ze skóry i włosów. Skóra nie zawsze musi być podrażniona, nie występuje stan zapalny, nie zawsze występuje również świąd. Włosy są matowe, bez połysku, a łuski można łatwo dostrzec na ramionach. Przyczynami powstawania łupieżu suchego mogą być zaburzenia układu nerwowego (stres, depresja, choroby neurologiczne). W przypadku występowania tego schorzenia warto przyjrzeć się swojej diecie, być może dostarczana jest za mała ilość witaminy A. Drugim rodzajem łupieżu jest łupież tłusty. Jest to rodzaj złuszczania naskórka o podłożu skóry łojotokowej. Może być następstwem łupieżu suchego albo pojawiać się niezależnie. Wygląd jest inny niż w przypadku łupieżu suchego. Występują ogniska łusek o dużych rozmiarach. Widoczne są grube, tłuste łuski żółtego koloru, które przylegają do skóry głowy. Skóra jest tłusta, występuje stan zapalny, zaczerwienienie oraz świąd. Przyczyn należy szukać w nadmiernej kolonizacji grzybów Malassezia, zaburzeniach układu nerwowego (stres fizyczny lub emocjonalny), zaburzeniach immunologicznych, hormonalnych, złej diecie oraz silnie wysuszających kosmetykach.
Stres może pogorszać objawy łupieżu. Wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, joga, regularna aktywność fizyczna czy praktykowanie hobby, może pomóc w redukcji stresu i poprawie zdrowia skóry głowy. W rozwoju patomechanizmu łupieżu rolę pełni także nadmierna podaż cukru w diecie, który staje się pożywką dla grzybów. 
Przeczytaj również: Swędzenie skóry głowy.

Jak dbać o włosy z łupieżem?

Pielęgnacja skóry z łupieżem suchym i tłustym jest odmienna. Należy jednak skupić się na kilku aspektach niezależnie od rodzaju łupieżu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na temperaturę, w jakiej skóra głowy jest myta. Gorąca woda będzie osłabiała barierę hydrolipidową, a w konsekwencji nasilała zmiany łupieżowe. Nie należy także zbyt długo po umyciu trzymać na głowie tak zwanego turbanu z ręcznika. Podobnie negatywne działanie ma spanie z mokrymi włosami. Wilgoć i ciepło powodują namnażanie niekorzystnych mikroorganizmów, które wywołują łupieże. Ważna zasada – im krócej skóra głowy i włosy są mokre, tym lepiej. Skórę głowy należy myć dwukrotnie, za drugim razem przytrzymać pianę około 5 minut, aby składniki aktywne zawarte w szamponie miały szansę zadziałać. Raz w tygodniu warto wykonać peeling, aby oczyścić skórę głowy. Regularne złuszczanie martwego naskórka będzie wykazywać działanie przeciwświądowe, przeciwłojotokowe i przeciwłupieżowe. Bardzo ważna jest dezynfekcja grzebieni i szczotek oraz wycieranie skóry głowy i włosów jednorazowym ręcznikiem lub każdorazowe pranie ręcznika .Nie można współdzielić grzebieni, szczotek ani nakryć głowy. Należy zwrócić uwagę także na częstą wymianę pościeli. Na czas zmagania się z uporczywym łupieżem warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z pielęgnacji środki do stylizacji, ponieważ mogą one prowadzić do dodatkowych podrażnień skóry. 

Jak poradzić sobie z łupieżem suchym?

Kosmetyki powinny być dopasowane do rodzaju łupieżu. Warto zaopatrzyć się w produkty bez substancji zapachowych, ponieważ mają one drażniące działanie na skórę głowy. Należy zwrócić uwagę na składniki szamponów takie jak siarczek selenu, dziegcie mineralne czy pirokton olaminy o działaniu cytostatycznym, czyli redukującym nieprawidłowy proces złuszczania naskórka. Substancje aktywne o działaniu złuszczającym (kwas salicylowy, mocznik) również są pożądane. W preparatach powinny znaleźć się również substancje o działaniu przeciwgrzybiczym (siarczek selenu, cyklosporamina) i regenerującym (wyciąg z amli, lukrecja). Warto mieć dwa szampony (przeciwłupieżowy oraz odbudowujący barierę hydrolipidową) i stosować je na zmianę.

Co stosować w przypadku łupieżu tłustego?

W przypadku łupieżu tłustego również należy działać wielokierunkowo, a więc keratolitycznie (mocznik, kwas salicylowy, kwas azelainowy), cytostatycznie (disiarczek selenu, piroktolamina, dziegcie), przeciwgrzybiczo (klimbazol, klotrimazol, flutrimazol) oraz regenerująco (amla, lukrecja, panthenol). 
Oprócz peelingu i szamponu można włączyć do rutyny pielęgnacyjnej również preparat do wcierania. Należy go stosować dwa razy w tygodniu na oczyszczoną, jeszcze wilgotną skórę głowy (chyba że producent zaleca inaczej). Powinien zawierać składniki o działaniu przeciwłupieżowym. Jednak należy podchodzić bardzo ostrożnie do tego typu produktów, ponieważ mogą podrażniać i przesuszać skórę.
Stosowanie naturalnych składników, takich jak na przykład ocet jabłkowy czy sok z cytryny, może tylko pogorszyć stan skóry i nasilić zmiany łupieżowe. W walce ze zmianami łupieżowymi warto postawić na sprawdzone składniki aktywne i przebadane dermatologicznie formuły, aby mieć pewność, że terapia jest przede wszystkim bezpieczna dla naszego organizmu. Jeżeli bardzo chcemy skorzystać z domowych, „babcinych” metod w walce z łupieżem, do szamponu można dodać kilka kropli olejku eterycznego (między innymi olejek z drzewa herbacianego) i umyć skórę głowy jak zawsze. Olejki eteryczne mają właściwości przeciwgrzybicze, więc mogą działać wspomagająco w walce z łupieżem. 
Jeżeli domowe sposoby są nieskuteczne i ciągle borykasz się z uporczywym łupieżem, wówczas warto udać się na konsultację do specjalisty – dermatologa lub trychologa. Specjalista oceni stan skóry, przeprowadzi szczegółowy wywiad, zaleci pielęgnację domową i gabinetową oraz skieruje na odpowiednie badania. Taka konsultacja pozwoli zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Warto zaufać ekspertowi.
Zdjęcie: Envato Elements
Bibliografia:
Musiał Claudia: Trychologia kosmetologiczna i lekarska, PZWL, Warszawa 2022
Siemiątkowska Julitta Małgorzata: Zarys trychologii kosmetycznej, Trichomed, Stargard 2015