Data publikacji:

6 nawyków, które niszczą Twoje paznokcie

Z zazdrością obserwujesz koleżanki, które codziennie mają piękny manicure niezależnie od okazji? To, czy masz ładne paznokcie nie zależy wyłącznie od czynników genetycznych, a także od Twoich nawyków. Oto 6 grzechów, których paznokcie nie odpuszczą Ci tak łatwo.

Po pierwsze, częste mycie czasem skraca życie

W zabawnej rymowance znanej z dzieciństwa tkwi cień prawdy, zwłaszcza w odniesieniu do paznokci. Woda w znaczny sposób osłabia płytkę, a długotrwałe kąpiele lub pranie ręczne sprawia, że deformuje się struktura paznokcia, co odbija się na jego wyglądzie.

Po drugie, pamiętaj o rękawiczkach

Nie tylko zimą, ale również wiosną lub jesienią, gdy temperatura znacznie waha się w ciągu dnia. Ciągłe zmiany osłabiają paznokcie.

Po trzecie, oszczędzaj detergenty

Większość z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwego działania detergentów, ale warto wiedzieć, że nie tylko płyn do mycia naczyń czy zmywacz do paznokci niszczy płytkę. Negatywny wpływ na jej strukturę ma także szampon, mydło czy żel pod prysznic. Nie możesz ich wyeliminować, ale postaraj się kontakt z nimi zmniejszyć do wymaganego minimum.

Po czwarte, tańsze szkodzi

Przynajmniej w odniesieniu do lakierów do paznokci. Wybierając lakier, staraj się kupować te znanych producentów. Zawierają one często składniki nawilżające i w odróżnieniu od tanich odpowiedników, nie przesuszają płytki.

Po piąte, nie poleruj na potęgę

Nadmierna dbałość o to, by paznokcie lśniły, może przynieść odwrotny skutek. Podczas tego zabiegu często uszkadzamy wierzchnią warstwę płytki, co powoduje jej osłabienie. Złoty środek? Polerowanie paznokci raz w tygodniu.

Po szóste, od tipsów trzymaj się z daleka

Jakkolwiek kusząca by nie była perspektywa posiadania modnych paznokci, które tygodniami nie będą wymagały interwencji, w dłuższym okresie tipsy są zabójcze dla Twojej płytki. Jeśli jednak koniecznie chcesz je mieć, udaj się w tym celu do profesjonalnego salonu kosmetycznego i wybierz tipsy żelowe – ich akrylowy odpowiednik niszczy paznokcie w mniejszym stopniu.

Autor: Kasia Szulik