Data publikacji:

Akcesoria do makijażu – przegląd. Jakie akcesoria do makijażu wybrać?

Kupiłaś już zestaw wymarzonych kosmetyków, dzięki którym stworzysz precyzyjny, zachwycający make-up. Aplikacja poszczególnych formuł – zarówno płynnych, jak i sypkich – powinna przebiegać jednak przy użyciu prawidłowo dobranych akcesoriów do makijażu. Nie może zabraknąć wśród nich pędzli, gąbeczek czy grzebyków. Które z nich powinny na stałe zagościć w twojej kosmetyczce? O czym pamiętać podczas ich stosowania? W poniższym artykule przygotowaliśmy przegląd podstawowych przyborów do makijażu, dzięki którym stosowanie kosmetyków kolorowych zawsze będzie banalnie proste. Zapraszamy do lektury!

Polecamy: Fixer do makijażu

akcesoria do makijażu

Pędzle – podstawowe akcesoria do makijażu

Wśród podstawowych akcesoriów do makijażu nie może zabraknąć pędzli. To najbardziej uniwersalne przybory umożliwiające wykonanie pełnego make-upu. Służą do aplikacji podkładu i innych płynnych formuł, a także kosmetyków prasowanych – pudrów, bronzerów czy cieni. Znaczenie ma oczywiście dobór pędzla o odpowiednim kształcie. Poznaj ich najpopularniejsze rodzaje!

 • Pędzle do podkładu płynnego są na ogół szerokie, nieco spłaszczone i kształtem mogą przypominać zaokrąglony język. Te akcesoria do makijażu najczęściej zostają umieszczane na długiej rączce. Jeśli na co dzień korzystasz jednak z sypkich podkładów mineralnych, musisz sięgać po przybory szerokie i ścięte na płasko u góry lub takie przypominające pompon.
 • Pędzle do korektora również służą do aplikowania płynnych kosmetyków. Warto wybierać akcesoria średniej wielkości o skośnym zakończeniu. Sprawdzą się również nieco bardziej puchate przybory, które można wymiennie stosować do aplikowania pudru w okolicach powiek.
 • Pędzle do pudru kształtem najczęściej przypominają kulkę. Ich włosie jest dość grube i miękkie, co ułatwi łagodne omiatanie twarzy sypkim kosmetykiem. Sprawdzą się również do aplikowania różu w kamieniu.
 • Pędzle do różu i bronzera nadają się do naprzemiennego stosowania. Wyróżnić można ich dwa rodzaje – ścięte ułatwią konturowanie twarzy. Ten kształt nie będzie jednak odpowiedni do blendowania poszczególnych kosmetyków na cerze. Wtedy też lepiej sięgnąć po akcesoria do makijażu kształtem przypominające kulkę.
 • Pędzle do rozświetlacza niejedno mają imię – wszystko zależy od efektu, jaki będziesz chciała uzyskać podczas wykonywania make-upu. Możesz wybierać spośród przyborów ściętych na prosto, kulek czy tych przypominających małe jajeczka.
 • Pędzle do makijażu oka oraz pacynki mają różnorodne kształty, ale do ich flagowych cech charakterystycznych bez wątpienia należy krótkie włosie. To dzięki niemu możliwe jest stworzenie precyzyjnych kresek i graficznych make-upów.
 • Pędzle do ust są niewielkich rozmiarów i umożliwiają bardzo dokładne zaaplikowanie pomadek oraz błyszczyków.
 • Pędzle do brwi w ostatnich latach również zaczęły cieszyć się dużą popularnością – łatwo je rozpoznać po krótkim i ściętym ukośnie włosiu. Pozwalają na wypełnienie ubytków między włoskami i ułatwiają wyostrzenie konturów brwi.

W drogeriach znajdziesz oczywiście komplety przyborów, dzięki którym wzbogacisz się o cały zestaw do makijażu. O czym jeszcze jednak powinnaś pamiętać, gdy sięgasz po tego typu akcesoria. Sprawdź rodzaj włosia, z którego zostały wykonane pędzle! Masz do wyboru zarówno te syntetyczne, jak i naturalne!

Gąbeczki i puszki – przybory do makijażu, które sprawdzą się zamiast pędzli

Czy każdy kosmetyk kolorowy musisz aplikować przy pomocy pędzli? Oczywiście nic nie zastąpi tych akcesoriów stworzonych z myślą o nakładaniu ceni. Wśród topowych przyborów do makijażu znalazły się również gąbeczki oraz puszki. To one zastąpią standardowe pędzle. Jak z nich więc korzystać?

Przy pomocy syntetycznej, miękkiej gąbki łatwo nakłada się płynne podkłady oraz korektory. Na początku należy jednak zmoczyć ją w wodzie i odcisnąć nadmiar płynu. Na tak przygotowaną gąbkę nabieramy kosmetyk (np. z wierzchu dłoni) i wtłaczamy go w skórę. Trzeba pamiętać jednak, że takie akcesoria do makijażu wchłaniają znaczną część emulsji, przez co kosmetyk nie może być w pełni wykorzystany. Puszki służą z kolei do efektywnego pudrowania twarzy.

Jakie są inne akcesoria do makijażu oka?

Pędzle, gąbeczki i puszki to nie jedyne akcesoria, które ułatwią wykonanie precyzyjnego makijażu oka. Czym jeszcze warto wzbogacić swoją kosmetyczkę?

 • Grzebyki pozwalają na przygotowanie brwi do zastosowania kosmetyków kolorowych – pomad, kredek i cieni. Dzięki tym przyborom możliwe jest precyzyjne ułożenie włosków oraz wyczesanie z nich drobinek pudru.
 • Szczoteczki sprawdzą się z kolei do przeczesywania rzęs, ułatwią ich rozdzielanie i usuwanie grudek tuszu.
 • Zalotki również można zaliczyć do grona popularnych przyborów, choć niektóre panie używają ich również wtedy, gdy nie wykonują makijażu. Zadaniem tego akcesorium jest bowiem podkręcenie rzęs i naturalne uniesienie ich ku górze.
 • Pęsety pełnią podobną rolę do zalotek. Dlaczego? Ułatwiają nadanie brwiom pożądanego kształtu. Trzeba pamiętać jednak, by nie korzystać z nich tuż przed make-upem – skóra na powiekach może być bowiem zaczerwieniona i podrażniona.
 • Temperówki to must-have dla kobiet, które często korzystają z kredek do oczu.

Lusterko – najważniejsze akcesorium

Masz już wszystko do makijażu? Nie zapomnij też o lusterku! To podstawowe akcesorium, dzięki któremu wykonanie precyzyjnego make-upu będzie proste i przyjemnie. Sięgnij po profesjonalne lusterka kosmetyczne. W sklepach znajdziesz również podświetlane modele – wyposażone w lampy LED zapewniające symetryczne oświetlenie twarzy.

Przed skompletowaniem swoich unikalnych akcesoriów do makijażu, zastanów się, z jakich kosmetyków korzystasz na co dzień. Jeśli jesteś miłośniczką naturalnych make-upów, okaże się, że potrzebujesz mniej pędzli niż chociażby miłośniczki graficznego, wielobarwnego wizażu.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka