Data modyfikacji:

Odbudowa uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Jakie kosmetyki?

Bariera hydrolipidowa jest naturalną warstwą ochronną naskórka, która zabezpiecza go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Co w przypadku, gdy zostanie uszkodzona? W takich sytuacjach niezbędne jest zrobienie kroku w tył w pielęgnacji, odstawienie większości kosmetyków i skupienie się na naprawie bariery hydrolipidowej. Jak ją odbudować? Zobacz, jakie kosmetyki ci w tym pomogą!
Odbudowa uszkodzonej bariery hydrolipidowej

Bariera hydrolipidowa – co to takiego?

Bariera hydrolipidowa, nazywana również płaszczem lipidowym, to niewidoczna dla oczu warstwa ochronna. Jest ona zbudowana głównie z wody i lipidów, ale nie tylko. Oprócz nich składa się również z białek strukturalnych, takich jak kolagen i elastyna, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych oraz NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego.

Nienaruszona bariera hydrolipidowa odpowiada za odżywienie, natłuszczenie i nawilżenie skóry, jej sprężystość i jędrność oraz optymalny poziom wilgotności. Dodatkowo chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – zanieczyszczeniami, wiatrem, wysokimi i niskimi temperaturami, promieniami UV czy grzybami i bakteriami.

Dlaczego bariera hydrolipidowa jest taka ważna?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, bariera hydrolipidowa jest niezbędna do utrzymania optymalnego poziomu odżywienia i nawilżenia skóry. To również ona ma bezpośredni wpływ na elastyczność naskórka – uszkodzona bariera hydrolipidowa może sprawiać, że cera straci swoją gładkość, sprężystość i miękkość.

Co więcej, bariera hydrolipidowa odpowiada za regulację gospodarki wodnej. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, płaszcz lipidowy chroni naskórek przed nadmierną utratą wody, która może prowadzić do przesuszenia, podrażnienia i zwiększonej wrażliwości cery na czynniki zewnętrzne.

Mówiąc o roli bariery hydrolipidowej, nie możemy także zapomnieć, że to właśnie ona bierze udział we wchłanianiu różnych substancji. W przypadku tych złych, na przykład o potencjalnie drażniącym działaniu, blokuje dostęp do głębszych warstw naskórka. Jednocześnie przepuszcza cenne substancje o właściwościach pielęgnacyjnych.

Jakie są przyczyny uszkodzonej bariery hydrolipidowej?

Przyczyn uszkodzonej bariery hydrolipidowej jest wiele. Jedną z najczęstszych z nich jest niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków z alkoholem, częste złuszczanie skóry i nadmiar kwasów, pomijanie nawilżenia, używanie mocnych kosmetyków do oczyszczania, a nawet rezygnacja z żelu do mycia twarzy i zastępowanie go zwykłym mydłem. Uszkodzona bariera hydrolipidowa może być również efektem wprowadzenia retinolu do rutyny pielęgnacyjnej w nieodpowiedni sposób.

Do innych przyczyn uszkodzonej bariery hydrolipidowej możemy zaliczyć:

  • suche powietrze,
  • rezygnację z kremu z filtrem i nadmierną ekspozycję skóry na szkodliwe działanie promieni UV,
  • wiatr,
  • brak ochrony przed niskimi temperaturami,
  • pocieranie skóry szorstkim ręcznikiem.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa – jak ją rozpoznać?

Jakie objawy daje uszkodzona bariera hydrolipidowa? Przede wszystkim jest to nieprzyjemne, czasami wręcz bolesne przesuszenie i uczucie ściągnięcia skóry. Bardzo często towarzyszą im zaczerwienienie, swędzenie, a nawet pieczenie. W ekstremalnych przypadkach skóra zaczyna pękać.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa objawia się również nadmierną reaktywnością skóry na czynniki zewnętrzne, widocznymi podrażnieniami oraz utratą kolorytu – cera staje się szara i ziemista oraz traci swój blask. Dodatkowo pojawia się problem z nadprodukcją sebum, a co za tym idzie – z zaskórnikami i wypryskami.

Bariera hydrolipidowa – odbudowa. Jakie kosmetyki wybrać?

W przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej niezbędna jest odpowiednia odbudowa. Pierwszym krokiem jest odstawienie zbędnych kosmetyków, w szczególności tych zawierających kwasy i retinol. Podobnie jest w przypadku mocnych peelingów (zarówno ziarnistych, jak i kwasowych) oraz akcesoriów do oczyszczania twarzy, na przykład szczoteczek i gąbek.

Delikatne oczyszczanie

Kolejnym krokiem jest rewolucja w produktach do demakijażu i oczyszczania twarzy. W przypadku uszkodzonej bariery hydrolipidowej sprawdzają się kosmetyki o fizjologicznym pH i delikatnym działaniu. Świetnym wyborem są na przykład płyny micelarne do cery wrażliwej, naturalne olejki do demakijażu, a także łagodne pianki o właściwościach kojących i regenerujących.

Nie rezygnuj z toniku

Tonizacja to etap, podczas którego możesz wprowadzić składniki aktywne o cennych właściwościach. U osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową w trakcie odbudowy sprawdzą się hydrolaty, na przykład różany albo rokitnikowy. Dobrym wyborem będzie także łagodny tonik nawilżający lub kojący. Oprócz nich możesz wybrać również esencje do twarzy.

Krem do zadań specjalnych

Jeśli chcesz odbudować barierę hydrolipidową, to stawiaj na kosmetyki zawierające substancje, które występują naturalnie w płaszczu lipidowym. Znakomitym wyborem będzie na przykład krem z ceramidami, NMF i wolnymi kwasami tłuszczowymi. Równie świetnie sprawdzi się formuła z kwasem hialuronowym, peptydami, gliceryną, skwalanem albo mocznikiem. Jeśli chcesz, możesz dodawać do wybranego kremu naturalny olej roślinny, na przykład olej z wiesiołka albo ogórecznika.

Postaw na ochronę

Ostatnim i zarazem jednym z najważniejszych etapów odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej jest regularne stosowanie kosmetyków z ochroną UV, czyli kremów z filtrem. Pamiętaj, że nadmierna ekspozycja na słońce nie tylko narusza naturalny płaszcz lipidowy, ale także powoduje przebarwienia i przyspiesza proces starzenia się skóry. Właśnie dlatego każdego dnia aplikuj krem SPF 50 i reaplikuj go co kilka godzin.
Zdjęcie: Pressmaster/Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.