Nienaruszona bariera hydrolipidowa odpowiada za odżywienie, natłuszczenie i nawilżenie skóry, jej sprężystość i jędrność oraz optymalny poziom wilgotności. Dodatkowo chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi – zanieczyszczeniami, wiatrem, wysokimi i niskimi temperaturami, promieniami UV czy grzybami i bakteriami.
Co więcej, bariera hydrolipidowa odpowiada za regulację gospodarki wodnej. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, płaszcz lipidowy chroni naskórek przed nadmierną utratą wody, która może prowadzić do przesuszenia, podrażnienia i zwiększonej wrażliwości cery na czynniki zewnętrzne.
Mówiąc o roli bariery hydrolipidowej, nie możemy także zapomnieć, że to właśnie ona bierze udział we wchłanianiu różnych substancji. W przypadku tych złych, na przykład o potencjalnie drażniącym działaniu, blokuje dostęp do głębszych warstw naskórka. Jednocześnie przepuszcza cenne substancje o właściwościach pielęgnacyjnych.
Do innych przyczyn uszkodzonej bariery hydrolipidowej możemy zaliczyć:
Uszkodzona bariera hydrolipidowa objawia się również nadmierną reaktywnością skóry na czynniki zewnętrzne, widocznymi podrażnieniami oraz utratą kolorytu – cera staje się szara i ziemista oraz traci swój blask. Dodatkowo pojawia się problem z nadprodukcją sebum, a co za tym idzie – z zaskórnikami i wypryskami.