Data modyfikacji:

Blokery – jak działają i czy warto ich używać?

Blokery czyli antyperspiranty zawierające zwiększoną ilość składników regulujących pocenie, są pomocne, jeśli dolegliwość jest szczególnie silna. By były skuteczne i nie zagrażały zdrowiu, muszą być stosowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Pocenie jest w pełni naturalnym i pożądanym procesem zachodzącym w organizmie, ponieważ w ten sposób ciało schładza nas w czasie upałów i wydala na zewnątrz szkodliwe toksyny. Pot sam w sobie nie ma zapachu, ale po wejściu w kontakt z bakteriami znajdującymi się na skórze woń może być nieprzyjemna.

Jeśli pocenie jest niewielkie, wystarczającym remedium będzie dezodorant lub antyperspirant, Pierwszy przede wszystkim maskuje zapach potu, natomiast drugi aktywnie ogranicza jego wydzielanie dzięki obecności chlorku glinu, który obkurcza kanaliki potowe i w konsekwencji ogranicza przenikanie płynu przez skórę. Blokery to mocniejsza odmiana antyperspirantu, zawierająca znacznie więcej pochodnych glinu.

Chlorek glinu w kontakcie z potem zamienia się w żel, który wnika w głąb kanalików odprowadzających pot i ogranicza ich przepuszczalność. Blokery sprawiają, że substancja trafia jeszcze głębiej, przez co skóra wydziela znacznie mniej potu, niż zwykle. Zaawansowane kosmetyki antyperspiracyjne działają bardzo silnie, a efekty utrzymują się przez kilka dni, dlatego nie trzeba (a wręcz nie powinno się) aplikować ich codziennie. Blokery należy nakładać na suchą i czystą skórę pach 1-2 razy w tygodniu, najlepiej na noc, by preparat mógł się wchłonąć bez przeszkód.

Przestrzeganie zaleceń dotyczących aplikacji jest kluczowe dla naszego zdrowia, ponieważ trwałe zablokowanie kanalików potnych może prowadzić do podrażnień, a nawet zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Blokery najlepiej kupować w aptece, a przed pierwszym użyciem konieczne jest zapoznanie się z ulotką i warunkami użytkowania.

*Jeśli chcesz sprawdzić cenę produktu, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Kasia Szulik