Data modyfikacji:

Brodawka łojotokowa – przyczyny, objawy, leczenie


Brodawka łojotokowa (inaczej znamię łojotokowe lub brodawka starcza) to zmiana skórna o charakterze łagodnym. Brodawki na plecach, głowie czy też brzuchu nie przekształcają się w komórki nowotworowe, jednak dla wielu osób mogą one stanowić problem estetyczny. Po czym rozpoznać brodawkę łojotokową? Jak wygląda leczenie? Czy istnieją domowe sposoby, które pomogą pozbyć się szpecących wypukłości na skórze? Podpowiadamy.
kobieta w lustrze

Brodawka łojotokowa – wygląd, co to takiego?


Brodawka łojotokowa (inaczej brodawczak łojotokowy lub brodawka starcza) to wypukła krostka o chropowatej strukturze i najczęściej ciemnobrunatnym kolorze. Zmiany łojotokowe wyglądają, jakby były doklejone do skóry, a ich rozmiar wynosi od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów.

Brodawka łojotokowa – zdjęcia – gdzie najczęściej się pojawiają?


Gdzie najczęściej pojawia się brodawczak łojotokowy? Zmiany łojotokowe są obserwowane w obrębie:

• kończyn;
• owłosionej skóry głowy;
• pleców;
• twarzy;
• Tułowia.  

Znamię łojotokowe – przyczyny


Przyczyny pojawiania się znamion łojotokowych nie są dokładnie znane. Brodawczak łojotokowy jest obserwowany najczęściej u osób:

• chorujących na dermatozy zaburzające rogowacenie skóry i/lub wydzielanie sebum;
• które mają ku temu predyspozycje genetyczne – zmiany łojotokowe mogą się pojawiać u członków tej samej rodziny;
• narażonych na długotrwałą ekspozycję na słońce;
• w wieku powyżej 30. roku życia (stąd nazwa – brodawki starcze).

WARTO WIEDZIEĆ: zmiany łojotokowe takie jak brodawka starcza, nie są wywołane przez wirusy – nie można się nimi zarazić.

Brodawka łojotokowa – usuwanie i leczenie


Brodawki na brzuchu, brodawki na głowie lub też znamiona łojotokowe na innych częściach ciała są niegroźne. Zmiany te nie przekształcają się bowiem w komórki nowotworowe. Mimo to wiele osób decyduje się na ich usunięcie, ponieważ stanowią one problem estetyczny.

Jak leczy się brodawki na plecach lub innych częściach ciała? W aptece są dostępne specjalne preparaty, które zawierają substancje czynne takie jak kwas salicylowy czy też kwas mlekowy. Leki te zmiękczają zrogowaciały naskórek oraz pobudzają rogowacenie w obrębie zmiany, doprowadzając do jej złuszczenia. Czas oczekiwania na efekty zależy od tego, czy lek jest regularnie stosowany. 
Inne, o wiele szybsze sposoby to usunięcie metodą laserową, poprzez łyżeczkowanie lub wykonując zabieg kriochirurgiczny. Decyzję o wyborze najlepszej metody usuwania brodawek należy podjąć po konsultacji z lekarzem dermatologiem.

Brodawka łojotokowa – usuwanie laserowe


Jedną ze skutecznych metod usuwania znamion łojotokowych jest laser IPL. Urządzenie wypala zmianę skórną, pozostawiając w miejscu jego wystąpienia niewielką bliznę. Cena pojedynczej sesji (usunięcie jednej brodawki na głowie, plecach, brzuchu, kończynach lub innej części ciała) wynosi około 150 złotych. Do likwidowania brodawek łojotokowych używa się również laserów ablacyjnych CO2.

Brodawczak łojotokowy – łyżeczkowanie


Znamię łojotokowe można usunąć również poprzez łyżeczkowanie. Zabieg polega na usunięciu brodawki metodą łyżeczkowania chirurgicznego, na poziomie naskórka, w znieczuleniu miejscowym. Cena zależy od liczby oraz wielkości zmian i może wynieść nawet 300 złotych za pojedynczą sesję.

Brodawka łojotokowa – usuwanie za pomocą kriochirurgii


Co jeszcze można zrobić, gdy na skórze pojawiła się brodawka łojotokowa? Zdjęcia zmiany skórnej można dokonać metodą kriochirurgii, z wykorzystaniem ciekłego azotu lub podtlenku azotu. Po zamrożeniu zmiany skórne obumierają i odpadają samoistnie.

Znamię łojotokowe – elektrokoagulacja


Jeszcze inną metodą jest elektrokoagulacja, czyli oddziaływanie na znamię łojotokowe prądem zmiennym, co prowadzi do koagulacji jej białek i w rezultacie – obumarcia. Zabieg ten, podobnie jak kriochirurgia czy laseroterapia, niesie za sobą ryzyko powstania nieestetycznej blizny w miejscu brodawki.

Brodawki łojotokowe – domowe sposoby na znamię łojotokowe


Jak zlikwidować brodawki łojotokowe domowym sposobem? Aby usunąć brodawki na plecach, głowie lub tułowiu, można użyć produktów takich jak:

• czosnek – rozgnieciony ząbek czosnku ma silne działanie antyseptyczne, dzięki czemu może on pomóc w walce ze znamionami łojotokowymi;
• kwas salicylowy – to produkt leczniczy o silnym działaniu zmiękczającym, jest on łatwo dostępny w każdej aptece; 
• ocet jabłkowy – okłady z wacików nasączonych octem mogą pomóc w walce z brodawkami łojotokowymi;
• olejek z drzewa herbacianego – ten typ olejku jest znany z silnych właściwości antyseptycznych.

Brodawki starcze – bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza


Leczenie lub też usunięcie brodawki łojotokowej jest wdrażane dopiero wtedy, gdy lekarz dermatolog upewni się co do rodzaju zmiany skórnej i postawi odpowiednią diagnozę. Wykwity takie jak brodawczak łojotokowy są bowiem często mylone ze złośliwymi zmianami nowotworowymi, np. czerniakiem lub rakiem podstawnokomórkowym. To, co wyróżnia brodawki starcze na tle innych przypadłości dermatologicznych to:

• brak gwałtownego rozrastania się;
• brak świądu czy też pieczenia;
• okrągły, wyraźnie zarysowany kształt;
• równomierne zabarwienie;
• wyraźne odgraniczenie od zdrowej skóry (dla porównania czerniak jest zespolony ze skórą);
• zagłębienia na powierzchni, wypełnione sebum i zrogowaciałym naskórkiem.

Czym jeszcze różnią się inne zmiany skórne i brodawka łojotokowa? Rogowacenie jest całkowicie bezbolesne (wyjątek stanowi sytuacja, kiedy brodawka łojotokowa zostanie uszkodzona mechanicznie), nie powoduje również krwawienia ani też pieczenia. Aby uzyskać pewną i ostateczną diagnozę, należy się skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Autorka: Alicja Hudzik