Plastry wysuszające ranę, hydrokoloidowe czy może te ze srebrem? Jaki produkt antyseptyczny do skóry wybrać? Poznaj rodzaje ran. Dowiedz się, jak postępować ze świeżą raną i czym zasuszyć ranę. Sprawdź, co opóźnia gojenie się rany.
Pierwszym działaniem, jakie należy wykonać, jest dokładne przemycie rany czy skaleczenia za pomocą czystej wody. Kolejny krok to użycie środka antyseptycznego. Skórę należy dokładnie oczyścić za pomocą preparatu przeznaczonego do opatrywania skóry.
Rany nie wolno pocierać zbyt intensywnie, bo może to doprowadzić do pogłębienia się rany i do wzmożonego krwawienia. Unikaj produktów z alkoholem czy jodyną. Gdy krwawienie ustąpi, ranę możesz opatrzyć za pomocą plastra.
Pamiętaj, że pod plaster możesz nałożyć specjalne produkty przyspieszające gojenie się ran. Możesz wypróbować na przykład specjalistyczne żele przyspieszające gojenie się ran.
Może cię to zdziwić, ale rana zaczyna się goić w zasadzie zaraz po jej powstaniu. Pierwszy etap to krwawienie, w wyniku którego powstaje skrzep. Jest on poniekąd „plastrem”, który chroni ranę przed pogłębieniem uszkodzenia, przed wniknięciem do jej środka drobnoustrojów i przed utratą wody.
Strup, pod którym następuje intensywna regeneracja, też stanowi barierę ochronną. Powierzchowne rany goją się bez powstawania blizny. Te głębokie goją się z powstawaniem blizny.
Umyj ją, zastosuj środki antyseptyczne według zaleceń producenta i opatrunek. Jaki opatrunek wybrać? To zależy od rodzaju rany. W przypadku ran z obfitym wysiękiem sprawdzą się takie opatrunki, które osuszają powierzchnię rany i odprowadzają nadmiar wysięku. Na rany suche o wiele lepiej sprawdzą się opatrunki hydrożelowe. Co ważne, na rany zakażone lub takie, które potencjalnie mogą być zakażone, warto stosować opatrunki ze srebrem lub chlorhexydyną.
Co ciekawe, zbyt częsta zmiana opatrunku wcale nie wpływa korzystnie na proces gojenia się rany. Odklejanie starego plastra może podrażniać skórę i zaburzać gojenie się. Zmieniaj opatrunek co 24–72 godziny. Pamiętaj, by nie zdrapywać strupa, który zdążył się już utworzyć, nawet jeśli gojąca się skóra bardzo swędzi.
Rany zatrute goją się w miarę szybko. To objawy im towarzyszące zazwyczaj przysparzają najwięcej kłopotów.