Data publikacji:

Na czym polega degażowanie włosów?

Degażowanie włosów polega na przerzedzaniu ich za pomocą specjalnych nożyczek – degażówek. Choć zabieg wzbudza nieco kontrowersji, świetnie sprawdza się u posiadaczek gęstych i grubych włosów, które nie chcą się układać. Na czym polega degażowanie włosów? Jakie daje efekty? Sprawdź!

Degażowanie włosów – na czym polega?

Degażowanie włosów, zwane również efilowaniem, to zabieg polegający na przerzedzaniu pasm za pomocą specjalnych nożyczek zwanych degażówkami. Degażówki mają ostrza w kształcie ząbków, dlatego określa się je czasem nożyczkami zębatymi. Mogą być ząbkowane z jednej strony lub z obydwu stron.

Nożyczki do degażowania włosów nie tną ich w prostej linii, a w zasadzie – nie tną ich w ogóle. Degażówki łamią włosy, przez co stają się one rzadsze. Niestety zabieg ten ma również sporo wad. Może powodować osłabienie kosmyków i rozdwajanie się ich końcówek. Ponadto efilowanie włosów wymaga sporej wprawy, gdyż nieumiejętne operowanie nożyczkami mogłoby spowodować nadmierne przerzedzenie fryzury w jednym punkcie.

Degażowanie a cieniowanie włosów – różnice

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między degażowaniem a cieniowaniem włosów. Technika wykonania tych dwóch zabiegów jest nieco inna, podobnie jak efekty. Degażowanie włosów polega na równomiernym przerzedzaniu pasm na całej długości. Natomiast cieniowanie przebiega jedynie na wybranym obszarze włosów – niektóre partie skraca się, a inne nie.

Ponadto nożyczki do degażowania włosów łamią je, a podczas cieniowania kosmyki są po prostu przycinane. Efektem efilowania jest fryzura o mniejszej objętości, natomiast cieniowanie sprawia, że uczesanie nabiera zupełnie inny charakter.

Efilowanie włosów – zalety

Degażowanie włosów ma wiele zalet. Pasma po zabiegu:
  • stają się rzadsze, przez co fryzura prezentuje się lekko,
  • łatwiej i ładniej się układają,
  • są bardziej podatne na modelowanie,
  • szybciej schną,
  • degażowanie grzywki sprawia, że wygląda ona znacznie korzystniej i lepiej układa się przy twarzy.

Efilowanie włosów – dla kogo?

Degażowanie włosów to świetne rozwiązanie dla osób o grubych, gęstych pasmach, które mocno się kręcą i falują. Zabieg sprawi, że fryzura straci nieco na objętości, a włosy będą łatwiejsze w ujarzmieniu.

Efilowanie włosów nie sprawdzi się jednak u wszystkich. Na zabieg z pewnością nie powinny się decydować osoby o cienkich i rzadkich pasmach. To niezbyt dobra propozycja również dla posiadaczek włosów zniszczonych, z tendencją do rozdwajania się. Degażowanie raczej nie sprawdzi się również u osób o prostych, gładkich włosach. Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy efilowanie włosów jest dla ciebie, skonsultuj się ze swoim fryzjerem. Specjalista doradzi ci, czy będziesz dobrze wyglądać w takiej fryzurze.

Degażowanie włosów w domu

Czy zabieg degażowania włosów można przeprowadzić samodzielnie w domu? Raczej nie polecamy tej opcji. Podczas efilowania łatwo bowiem o zniszczenie i osłabienie pasm. Jeśli jednak czujesz się na siłach, możesz spróbować. Zaopatrz się w nożyczki degażówki, obejrzyj tutorial i przystąp do dzieła. Raczej jednak radzimy wykonywanie efilowania włosów w profesjonalnym salonie fryzjerskim.

Po wykonanym zabiegu degażowania pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji włosów. Stosuj odżywki i maski, aby wzmocnić rozdwojone końcówki. Jakie fryzury będą najlepiej wyglądać na włosach po efilowaniu? Puść wodze fantazji! Możesz nosić rozpuszczone pasma, nałożyć na głowę opaskę lub związać włosy w kucyk czy warkocza. Świetną opcją będzie również gruby kok na czubku głowy. Wypróbuj różne uczesania i zdecyduj, która opcja najbardziej ci odpowiada!

Autor: Olga Wacholc