Data modyfikacji:

Dlaczego hybryda odchodzi? Możliwe przyczyny

Manicure hybrydowy to prosty sposób na bajecznie piękne i wyjątkowo trwałe paznokcie. Niestety czasem zdarza się, że lakier schodzi z płytki albo odpryskuje. Sprawdź, jakie mogą być tego powody i jak naprawić odprysk na hybrydzie.

Czytaj również: Jak zrobić hybrydy w domu?
dlaczego hybryda odchodzi

Dlaczego hybryda odchodzi?

Wiele kobiet podejmuje się samodzielnego tworzenia manicure hybrydowego. I wiele zastanawia się później, dlaczego hybryda odchodzi. Przyczyną są zazwyczaj dość powszechne błędy, które łatwo wyeliminować. Oto one:
  • Niestaranne lub nieprawidłowe przygotowanie płytki paznokcia
Aby manicure długo utrzymywał się na płytce, musi ona być perfekcyjnie przygotowana. Nie można pominąć żadnego etapu i do każdego trzeba podejść z należytą starannością: najpierw konieczne jest usunięcie skórek i wypolerowanie płytek, potem trzeba odtłuścić i spiłować paznokcie, a na koniec znowu je odtłuścić. Do odtłuszczania należy używać tylko wacików bezpyłowych, a nie np. płatków kosmetycznych.

Jeśli wszystko to robisz, a mimo to zadajesz sobie pytanie, dlaczego hybryda odchodzi, to być może powinnaś zastosować tzw. primer, czyli substancję zwiększającą przyczepność lakieru bazowego.
  • Nieprawidłowe nakładanie lakieru
Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby rozpoczynające przygodę z manicure hybrydowym, jest zalewanie skórek lakierem. To nie tylko wygląda nieestetycznie – należy pamiętać, że lakiery te stają się bardzo twarde. Jeśli zatem płytka i skórka są ze sobą połączone, to lakier szybko się uniesie.
  • Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących czasu utwardzania lakieru
Kolejna możliwa odpowiedź na pytanie, dlaczego hybryda odchodzi, to: z powodu błędów w utwardzaniu lakieru. Lakier najszybciej utwardzany jest przez lampy LED – trwa to około 30 sekund (w przypadku mocno napigmentowanych lakierów nieco dłużej). Z kolei w tradycyjnych lampach utwardzanie trwa około 2 minut.

Ani zbyt krótkie, ani zbyt długie utwardzanie nie sprzyja trwałości manicure hybrydowego. W tej kwestii należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta urządzenia.
  • Brak zabezpieczenia wolnego brzegu
Jeśli lakier hybrydowy odpryskuje nie od strony skórek, a od wolnego brzegu, to przyczyną jest zazwyczaj zapominanie o jego zabezpieczeniu albo lekceważenie takiego zalecenia. Zabezpieczanie wolnego brzegu polega na tym, że po dotarciu pędzelkiem do końca płytki paznokcia należy zrobić „zakładkę” na jego brzegu i pomalować również wąski kawałek jego spodu. Dzięki temu ani stukanie w blat, ani wykonywanie codziennych obowiązków nie będzie już paznokciom straszne.
  • Osłabienie płytki niepoprawnym ściąganie manicure hybrydowego
Niestety, przyczyną odpadania lakieru hybrydowego może być również osłabienie płytki do tego stopnia, że nie może stanowić ona już stabilnej „bazy” dla kosmetyków. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek nieprawidłowego ściągania hybrydy. Jeśli chcesz upewnić się, czy dobrze zdejmujesz lakier, zerknij na ten filmik:

Jak naprawić odprysk na hybrydzie?

Wiesz już, dlaczego hybryda odpada – jeśli będziesz wystrzegać się omówionych błędów, kolejny manicure z pewnością posłuży ci dłużej. Póki co jednak trzeba zrobić coś z odpryskiem na hybrydzie. Jak naprawić płytkę?
Jeśli nie masz czasu na spiłowanie całego paznokcia i pomalowanie go na nowo, to spiłuj tylko tę część lakieru, pod którą wniknęło powietrze. Następnie za pomocą bloczka polerskiego wyrównaj powierzchnię płytki. Oczyść płytkę za pomocą cleanera, a potem nałóż już bazę i lakier. W miejscu, w którym brakuje lakieru, staraj się go nakładać nieco więcej. Pamiętaj, by zabezpieczyć manicure lakierem typu „top”.
Autor: Robert Wojtaś