Data publikacji:

Domowe kosmetyki z naparu z brzozy

Naturalne kosmetyki domowej roboty cieszą się wśród Was dużą popularnością. Dlatego też, korzystając ze sprzyjającej okazji, przedstawiamy Wam kolejną propozycję: domowe kosmetyki z naparu z brzozy. Idziemy zrywać młode brzozowe listki.

Brzoza - drzewo to bez trudu znajdziemy w naszej szerokości geograficznej: rośnie w pobliskich lasach, miejskich parkach, na osiedlach mieszkaniowych. Od marca do kwietnia, gdy wypuszcza ono listki, warto zaopatrzyć swoją domową kosmetyczkę w kosmetyki z przygotowanego na ich bazie naparu.

Brzozowe pąki są bogate w cenne dla naszego zdrowia i urody składniki m.in.: flawonoidy, kwas salicylowy, witaminy B, C, PP, betulinę i kwas betulinowy, fitoestrogeny oraz fitosterole. Zawdzięczają im działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwgorączkowo. Pomaga przy stanach reumatycznych, reguluje gospodarkę hormonalną, wodno-elektrolitową i enzymatyczną. Wspiera detoks organizmu, chroni drogi moczowe (moczopędne, zapobiegają kamienicy).

Domowe kosmetyki z naparu z brzozy na pewno zostaną docenione przez każdą z Was. Powinny po nie sięgnąć osoby uskarżające się na trądzik, łojotok, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę i łysienie plackowate. Poprawia ukrwienie skóry i stymuluje produkcję kolagenu (wspiera walkę z cellulitem).

Jak przygotować napar z brzozy - receptury

Woda brzozowa bezalkoholowa

Przygotowanie naparu z brzozy nie wymaga od Was wiele wysiłku. Do sporządzenia ok. 400 ml płynu potrzebujecie jedynie 2-3 łyżek zmielonych pączków brzozy (lub młodych listków). W sezonie warto parzyć go ze świeżych składników, poza sezonem możecie sięgnąć po susz. Odmierzoną ilość posiekanych listków należy zalać 400 ml wrzącej wody. Po upływie ok. 30 min wystarczy odcedzić listki. Gotowy napar przechowujcie w szklanych słoiczkach. Niezakonserwowany może być przechowywany przez 3 dni. Jeżeli chcecie przygotować więcej wywaru na zapas, to możecie zakonserwować go alkoholem.

Woda brzozowa na alkoholu

Woda brzozowa na bazie alkoholu ma dłuższy okres przydatności, jednak nie jest polecana osobom o bardzo wrażliwej skórze (alkohol może wysuszać i podrażniać). Najlepiej przygotowywać go ze świeżych listków. Taki wywar należy rozcieńczyć z wodą preparatów 1:1 lub połączyć z innymi kosmetykami. Do szczelnie zamykanego, szklanego pojemnika wsypujemy ok. 10 łyżek zmielonych pączków/młodych listków brzozowych (mogą być też całe). Słój dopełniamy 200 ml mocnego alkoholu (40-60%). Słój odstawiamy w zaciemnione, suche miejsce na 14 dni.

Domowe kosmetyki z naparu z brzozy - receptury i zabiegi

Z jednego prostego naparu przygotujecie wiele różnych preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych. Oto kilka z nich:

Domowy tonik z naparu z brzozy

Jedną łyżkę listków zalewamy gorącą wodą (ok. 250 ml) i parzymy pod przykryciem przez ok. 30 minut. Następnie odcedzamy napar i pozwalamy mu przestygnąć. Tak przygotowanym tonikiem przemywamy cerę.

Domowa płukanka z naparu z brzozy

Przygotowujemy napar bezalkoholowy według przepisu. Nakładamy maskę do włosów. Po upływie 30 minut kilka razy przepłukujemy włosy naparem.

Domowa wcierka z wody brzozowej przeciwko wypadaniu włosów

Przygotowujemy wodę brzozową bezalkoholową w większym stężeniu (dwie łyżki pączków lub suszu zalewamy 250 ml wrzącej wody, po zaparzeniu odcedzamy i studzimy) lub rozcieńczamy alkoholową wodę brzozową. Wieczorem wcieramy powstały preparat w skórę głowy.

Dla lepszego efektu możemy połączyć zabieg z olejowaniem: rozgrzany w dłoniach olej nakładamy na włosy i skórę głowy. Po godzinie od aplikacji wcieramy wodę brzozową (najlepiej na bazie alkoholu). Rano myjemy głową i nakładamy lekką odżywkę.

Autor: Paulina Staruszniak