Data modyfikacji:

Skuteczna depilacja twarzy – zapomnij o wąsiku!

Wąsik u kobiety to problem, który skutecznie potrafi odebrać pewność siebie. Nie jesteś jednak na niego skazana – dzięki odpowiednim preparatom i urządzeniom, depilację twarzy wykonasz w domowym zaciszu. Niektóre metody mogą zapewnić ci trwałe pożegnanie z niechcianymi włoskami!

Włoski na twarzy: wstydliwy problem

Owłosienie na twarzy u kobiet jest przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Należy jednak pamiętać, że występuje ono u każdego – niezależnie od płci. U większości kobiet, włoski przyjmują postać jasnego, ledwo widocznego meszku. Problem pojawia się, gdy zaczynają być widoczne gołym okiem. Na takie kłopoty często skarżą się m. in. brunetki, u których owłosienie całego ciała jest zdecydowanie bardziej zauważalne.

Pojedyncze, rzadkie włoski na twarzy u kobiet można uznać za normę, która nie wymaga lekarskiej konsultacji. Jeśli jednak borykasz się z grubym, typowo „męskim” owłosieniem na skórze twarzy, a także w okolicach ramion, czy klatki piersiowej, warto odwiedzić endokrynologa, który poprzez badanie poziomu hormonów sprawdzi, czy nie chorujesz na hirsutyzm – schorzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem ciała u kobiet.

Depilacja twarzy – jak ją wykonać?

Skupmy się jednak na sytuacji, w której pojawiające się na twarzy włoski są nieliczne, lecz wciąć uporczywe. Możesz pozbyć się ich na kilka, różnych sposobów – dobierz ten, który będzie dla ciebie najwygodniejszy. Najlepiej przetestować rożne metody usuwania owłosienia, aby stwierdzić, która przynosi najlepsze efekty.

Domowe metody depilacji twarzy

  1. Usuwanie włosków pincetą
  2. Golenie z użyciem nożyka do brwi
  3. Depilacja twarzy woskiem
  4. Krem do depilacji
  5. Domowa depilacja IPL
  6. Trymer do twarzy

1. Usuwanie włosków pincetą

Jeśli twoim problemem są pojedyncze, lecz grube włoski na twarzy, możesz usuwać je za pomocą pincety. To metoda precyzyjna i szybka, a na dodatek gwarantująca, że włoski nie pojawią się przez dłuższy czas. Jej wadą jest zdecydowanie bolesność (dlatego stosuj pincetę tylko wtedy, gdy włosków jest dosłownie kilka). Do wyrywania włosków, wybieraj dobre, ostro zakończone pincety (najlepiej te dedykowane regulacji brwi). Uwaga: metoda da nie nadaje się dla osób z cerą naczyniową, ponieważ może pogłębiać teleangiektazje.

2. Golenie z użyciem nożyka do brwi

Jeśli włosków jest więcej, a ty jesteś wrażliwa na ból, możesz sięgnąć po mały, precyzyjny nożyk do brwi. Jedno pociągnięcie ostrza usunie niechciane włoski w zaledwie chwilę. Wadą tego sposobu jest krótkotrwały efekt – włoski zaczną odrastać praktycznie już na następny dzień.

3. Depilacja twarzy woskiem

Często stosowaną metodą depilacji twarzy jest wosk pod różnymi postaciami. Jeśli chodzi o usuwanie wąsika, najlepiej zdecydować się na gotowe, wąskie plastry z woskiem, które wystarczy rozgrzać w dłoni, przyłożyć do skóry oraz oderwać w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Podobny efekt uzyskasz, stosując paski z fizeliny oraz wosk na gorąco.

Alternatywą dla zabiegu z woskiem, może być domowej produkcji pasta cukrowa – powstała ze szklanki cukru rozpuszczonego w ½ szklanki wody i ½ szklanki soku z cytryny. Po powstaniu gładkiej masy, ostudź ją. Następnie, oderwij kawałek i przyłóż na okolicę, którą chcesz wydepilować. Oderwij pewnym ruchem – zupełnie tak samo, jak plaster do depilacji.

4. Krem do depilacji

Bezbolesnym sposobem usuwania włosków z twarzy jest zastosowanie kremu do depilacji, który po prostu rozpuszcza owłosienie. Pamiętaj, że w przypadku twarzy, należy stosować kremy dedykowane skórze wrażliwej. Przed zastosowaniem preparatu, wykonaj test uczuleniowy – nałóż odrobinę kremu na skórę, odczekaj 20 minut i upewnij się, że nie wystąpiła reakcja alergiczna.


5. Domowa depilacja IPL

Depilacja światłem IPL w domu zyskuje ogromną popularność. Jeszcze do niedawna, skorzystanie z tej metody wymagało drogich wizyt w salonie kosmetycznych. Dziś, kupując urządzenie dla własnego użytku, możesz wykonać ten zabieg samodzielnie.

Dodatkowo, cena depilatora IPL równoważy się z wartością kilku wizyt w salonie kosmetycznym. To ważne, aby urządzenie IPL posiadało specjalną, małą nasadkę dedykowaną depilacji twarzy. Powinna być wyposażona w specjalny filtr, zapewniający bezpieczeństwo zabiegu. Depilacja twarzy urządzeniem IPL to przyjemność, oszczędność czasu i doskonałe efekty. Dzięki tej metodzie, pozbędziesz się włosków na stałe – wystarczy, że zabieg będziesz powtarzała co 4 tygodnie. Po 8 zabiegach, gładką skórą będziesz mogła cieszyć się nawet do 6 miesięcy.

6. Trymer do twarzy

Trymer do depilacji twarzy do alternatywa dla klasycznego nożyka do brwi. Urządzenie sprawdzi się w usuwaniu owłosienia praktycznie na całym ciele.

Pielęgnacja po depilacji twarzy

Niezależnie od dobranej metody depilacji twarzy, musisz pamiętać o regeneracji skóry po zabiegu. Każde usuwanie owłosienia podrażnia skórę oraz pozbawia ją naturalnej bariery ochronnej.
  • Po depilacji, nie używaj drażniących kosmetyków dezynfekujących, zawierających alkohol. Zabronione jest też stosowanie wody utlenionej!
  • Aby ukoić skórę, stosuj specjalne preparaty po depilacji – olejki, balsamy. Ważne, by w ich składzie znajdowały się m. in. allantoina oraz panthenol.
  • 24 godziny po zabiegu, chroń skórę przed działaniem promieni UV. Stosuj kremy z filtrami, zrezygnuj z solarium.
  • Miejsce wydepilowane traktuj ostrożnie – nie używaj kosmetyków silnie oczyszczających oraz peelingów. Najlepiej, jeśli choć na dzień zrezygnujesz z makijażu.
Tekst: Joanna Stanuch