Data modyfikacji:

Domowy pedicure krok po kroku

O staranną pielęgnację stóp dbamy przede wszystkim latem, gdy są widoczne w pełnej krasie. Jednak ich skóra potrzebuje uwagi również, gdy chowamy je w jesiennych botkach lub kozaczkach. Podpowiadamy, jak przeprowadzić domowy pedicure krok po kroku.

Pedicure

Krok 1: Zmiękczanie

Pedicure zaczynamy od zmiękczenia stwardniałej i zrogowaciałej skóry stóp. By to zrobić, przygotuj miskę z ciepłą wodą i rozpuść w niej mydło, zwykłą sól do kąpieli lub te przeznaczoną do stóp. Następnie zanurz je i odczekaj od 10 do 15 minut.

Krok 2: Usuwanie zrogowaceń

Po upływie wyznaczonego czasu wyciągnij stopy z wody i osusz je, a następnie zacznij ścieranie zrogowaciałego naskórka. Do tego celu użyj pumeksu lub specjalnej tarki, zwracając szczególną uwagę na okolice pięt, które są szczególnie narażone na powstawanie zrogowaceń.

Krok 3: Peeling

Stopy pozbawione zbędnego naskórka warto dodatkowo wygładzić z pomocą peelingu, kupionego w drogerii lub zrobionego własnoręcznie. W domu możesz go stworzyć na bazie kawy, cukru lub gruboziarnistej soli, mieszając je z oliwką, mydłem w płynie bądź oliwą.

Krok 4: Pielęgnacja paznokci

Gdy stopy są zmiękczone, kolejny etap pedicure to możesz stylizacja paznokci. Dłuższe skracaj za pomocą obcinacza lub nożyczek, ale do krótszych wystarczy pilnik – szklany lub papierowy. Pamiętaj, by obcinać je w linii prostej, nie zaokrąglając ani nie wycinając płytki po bokach, ponieważ to może spowodować wrastanie paznokci i bolesne stany zapalne. Nie zapomnij również o usunięciu skórek zmiękczonych odpowiednim preparatem z pomocą drewnianego patyczka lub kopytka dedykowanego tej czynności.

Krok 5: Odżywianie

Jeszcze przed malowaniem nałóż na stopy maskę, która utrwali efekt wygładzenia i zmiękczenia. Można kupić ją w sklepie lub stworzyć samodzielnie, np. łącząc dojrzałego banana z dwoma łyżkami jogurtu naturalnego i łyżeczką cynamonu. Do rozgniecionego widelcem owocu dodaj resztę składników, nałóż smakowitą maskę na stopy i pozostaw na około 15 minut.

Krok 6: Malowanie

Końcowym akcentem pedicure jest ozdobienie paznokci wedle upodobań. Jeśli masz zamiar pomalować je na mocny kolor, koniecznie użyj bazy, dzięki której płytka się nie odbarwi. Efekt malowania dobrze jest utrwalić utwardzaczem o właściwościach nabłyszczających.

Krok 7: Utrwalanie

Na sam koniec, gdy lakier będzie suchy, wmasuj w stopy przeznaczony do nich krem. Gdy się wchłonie, możesz wspomóc jego działanie wkładając na stopy czyste, bawełniane skarpetki na kilkanaście minut. Jeśli robisz pedicure wieczorem, najlepiej zostań w nich na noc.

Autor: Kasia Szulik