Data publikacji:

Fazy księżyca a włosy. Dbaj o kosmyki z kalendarzem lunarnym

Czy wiesz, że fazy księżyca od starożytności uważane są za czynnik wpływający na ludzkie zdrowie i samopoczucie? Wiele osób sądzi, że ich zmienność ma wpływ nawet na urodę. Dowiedz się, co wspólnego mają fazy księżyca i włosy.

fazy księżyca a włosy
Wystarczy przyjrzeć się pływom oceanów, by zrozumieć, jak duży wpływ grawitacja księżyca wywiera na Ziemię i żyjące na niej organizmy. Nic dziwnego, że ludzie od starożytności dopatrywali się w tym ciele niebieskim mocy, które wpływają na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Niezależnie od tego, czy wierzysz w tajemnicze działanie księżyca, nie zaszkodzi sprawdzić, jak wpływa on na stan twoich włosów. Brzmi intrygująco?

Poznaj fazy księżyca

Wyróżnia się cztery podstawowe fazy, które składają się na kalendarz lunearny. Każda z nich sprzyja zupełnie innym zjawiskom i wpływa na organizm człowieka w wyjątkowy sposób.
  • Nów kojarzony jest z oczyszczaniem organizmu.
  • Pełnia może powodować bezsenność i pogorszone samopoczucie.
  • Pierwsza kwadra może potęgować działanie zażywanych leków i ziół.
  • Ostatnia kwadra wspomaga gojenie stanów zapalnych.
Szybko zauważono, że do każdej z faz lunarnych można dopasować nie tylko zabiegi sprzyjające zdrowiu, ale również urodzie. Oczywiście nie każdy wierzy w tą zależność – działanie księżyca zdaje się mieć tak wielu zwolenników, jak i przeciwników. Aby dowiedzieć się, czy naturalny satelita Ziemi wpływa również na ciebie, nie zaszkodzi przyjrzeć się jego wpływowi na stan kosmyków. W takim razie, jak dbać o włosy zgodnie z kalendarzem lunarnym?

Fazy księżyca a obcinanie włosów

Kiedy warto udać się do fryzjera na zmianę fryzury? Według wierzeń, okres pomiędzy pełnią a nowiem sprzyja porostowi włosów. Jeśli chcesz podciąć końcówki i kontynuować ich zapuszczanie, to odpowiedni moment na cięcie.

Nie chcesz, by włosy odrastały zbyt szybko? Odwiedź fryzjera w krótkim czasie pomiędzy nowiem a pełnią. Mówi się, że w tym czasie włosy rosną najwolniej.

Kiedy farbować włosy? Fazy księżyca

Zgodnie z kalendarzem lunarnym, faza nowiu sprzyja ogólnej kondycji organizmu, a także wyglądowi ciała. To właśnie wtedy warto zaplanować koloryzację. Dzięki temu, że w nowiu włosy wykazują najlepsze nawilżenie, okaże się ona wówczas intensywniejsza i bardziej trwała.

Fazy księżyca a włosy – pielęgnacja

Kalendarz lunearny wyznacza również odpowiedni moment na intensywną pielęgnację kosmyków. Zabiegi takie jak np. olejowanie włosów warto wykonywać w trakcie pierwszej kwadry. W tym okresie możesz śmiało eksperymentować z zabiegami fryzjerskimi, takimi jak keratynowe prostowanie.

Pierwsza kwadra to także odpowiedni moment na regenerację skóry głowy. W końcu to ona odpowiedzialna jest za produkcję cebulek. W tym okresie warto wykonać dobry peeling, a także sięgnąć po wcierkę wspomagającą porost włosów.

Daj włosom odrobinę wytchnienia

Zgodnie z zasadami lunarnej pielęgnacji, istnieje moment, w którym warto powstrzymać się od intensywnych zabiegów na włosach. To czas, w którym księżyc znajduje się w konstelacji z Rakiem, Rybami i Skorpionem. W tym okresie istnieje spore ryzyko niepowodzeń, np. nieudanego cięcia lub nieefektywnej koloryzacji. Uważaj również z intensywną pielęgnacją. Lepiej nie ryzykować!

Kalendarz lunarny – doskonały plan pielęgnacji

Choć wiele osób podchodzi sceptycznie do kalendarza lunarnego, nie zaszkodzi sprawdzić, czy zmienność faz księżyca wpływa na kondycję twoich włosów. Kto wie – być może okaże się, że uda ci się ustalić swój idealny harmonogram dbania o stan fryzury?
Autorka: Joanna Stanuch