Data publikacji:

Jak dbać o cerę trądzikową?

Zmiany skórne spowodowane trądzikiem są jednymi z najbardziej uciążliwych, ale nie można z nimi walczyć równie agresywną bronią. Cera trądzikowa potrzebuje kosmetyków o delikatnym działaniu, które pomogą jej odzyskać równowagę i zdrowy wygląd.

Cera trądzikowa i przetłuszczająca się wynikają z nadmiernej produkcji sebum, które pojawia się na skórze pod postacią warstwy tłustego filmu oraz wyprysków. Większość z nas przechodziła przez ten proces w wieku nastoletnim, ale trądzik może się utrzymywać nawet do 30 roku życia, a problemy z przetłuszczaniem się skóry mogą nam towarzyszyć jeszcze dłużej. Jeśli są umiarkowane, w ich zwalczaniu powinny pomóc właściwe kosmetyki, ale gdy są poważne konieczna będzie konsultacja z dermatologiem.

Powszechnym błędem w pielęgnacji jest używanie kosmetyków intensywnie złuszczających i przesuszających skórę. Skutek jest odwrotny, ponieważ cera trądzikowa traktowana mocnymi środkami broni się wytwarzając jeszcze więcej łoju. Do mycia twarzy powinno się używać środków bez mydła, a do złuszczania peelingów enzymatycznych.

Tłustej cerze służą kremy o lekkiej konsystencji i działaniu matującym oraz antybakteryjnym, stosowane w ilościach zalecanych przed lekarza lub producenta. Nadmierna ilość kremu czy maści może zatykać pory, powodując jeszcze większe problemy. Kardynalnym błędem jest również samodzielne wyciskanie pryszczy – jeśli nie chcemy mieć szpecących blizn, lepiej powierzyć to kosmetyczce.

Latem cera trądzikowa powinna być szczelnie chroniona przed słońcem za pomocą kremów z wysokim filtrem. Na krótką metę słońce łagodzi zmiany, ale gdy opalenizna zejdzie może się okazać, że stan cery jest jeszcze gorszy.

Cerze trądzikowej nie służy również makijaż, zwłaszcza mocny, więc chcąc się malować trzeba używać podkładów lekkich i beztłuszczowych. W torebce warto również mieć bibułki matujące, które zbiorą nadmiar sebum nie naruszając makijażu.

Autor: Kasia Szulik