Data publikacji:

Jak i czym myć pędzle do makijażu?

Pamiętasz, aby regularnie myć pędzle do makijażu? Zaniedbane akcesoria mogą stać się prawdziwym siedliskiem bakterii i kurzu. Podczas ich czyszczenia należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak i czym myć pędzle do makijażu? Sprawdź w artykule!
jak myć pędzle do makijażu

Jak myć pędzle do makijażu? Podstawowe zasady

Pędzle do makijażu to niezwykle przydatne narzędzia, dzięki którym w bezbłędny sposób nałożysz i rozblendujesz róż, bronzer, rozświetlacz czy cienie do powiek. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Wiele osób często zastanawia się, jak myć pędzle do makijażu i jakich produktów użyć. Jesteś jedną z nich? W artykule znajdziesz nasze sprawdzone porady.

Niemyte pędzle do makijażu mogą stać się prawdziwym siedliskiem drobnoustrojów. Zbierają się w nich kawałeczki naskórka, bakterie ze skóry i mnóstwo kurzu. Wszystko to może prowadzić do wysypu pryszczy czy nawet chorób cery. Regularne mycie pędzli do makijażu jest więc koniecznością.

Jak myć pędzle do makijażu krok po kroku? Najpierw zmocz delikatnie włosie w miseczce z ciepłą wodą. Staraj się nie zamaczać rączki pędzla, gdyż mogłaby zniszczyć się od częstego kontaktu z wilgocią.


Przeczytaj także: Jak nakładać bronzer? Jaki bronzer wybrać?


Nałóż na włosie odpowiedni produkt do mycia pędzli i delikatnie pocieraj nim o silikonową myjkę lub środek drugiej dłoni. Czyść pod wodą pędzel do czasu, aż wydostająca się z niego woda będzie bezbarwna. Pamiętaj, aby postępować delikatnie. W przeciwnym razie delikatne włosie mogłoby się zniszczyć.

Następnie dokładnie opłucz pędzel pod bieżącą wodą i odsącz czystym ręcznikiem. Nie wyciskaj go i nie szarp. Połóż go poziomo na ręczniku umieszczonym w suchym, przewiewnym miejscu – tak, aby włosie wychodziło poza krawędź stołu czy parapetu (zapobiegnie to odkształceniom).

Jak często czyścić pędzle do makijażu?

Jak często czyścić pędzle do makijażu? Zależy to głównie od ich przeznaczenia. Pędzle do kosmetyków płynnych (podkładu, korektora, różu w płynie itp.) najlepiej myć po każdym użyciu. Natomiast pędzle do produktów sypkich i w kamieniu (np. bronzera, pudru, cieni do powiek) należy myć co najmniej 2-3 razy w miesiącu.

Jak myć pędzle do makijażu? Silikonowe myjki

Niezwykle przydatnym gadżetem do mycia pędzli jest silikonowa myjka z wypustkami. Podczas czyszczenia wystarczy pocierać pod wodą włosiem nasączonym detergentem o jej wypustki. Myjka umożliwia dojście do każdego zakamarka pędzla i nie niszczy włosia.

Czym myć pędzle do makijażu? Specjalny płyn

Specjalny płyn do czyszczenia pędzli do makijażu to bezpieczny produkt, dzięki któremu dokładnie wyczyścisz włosie z wszelkich zabrudzeń. Zawiera on delikatne składniki, które nie niszczą pędzli, a wręcz pielęgnują je.

Czym myć pędzle do makijażu? Produkty do demakijażu

Nie masz specjalnego produktu do mycia pędzli? Nic nie szkodzi! Dobrze sprawdzi się również kosmetyk, którym zwykle zmywasz makijaż. Pamiętaj jedynie, aby dobrać odpowiedni produkt do rodzaju pędzla. Włosie naturalne możesz myć olejkiem do demakijażu, zaś syntetyczne – np. płynem micelarnym.

Czym myć pędzle do makijażu? Szampon do włosów

Czyszczenie pędzli do makijażu szamponem to dość popularna praktyka. Ważne jednak, aby używać w tym celu delikatnego kosmetyku pozbawionego drażniących substancji. Najlepiej sprawdzi się łagodny szampon do włosów dla dzieci.

Czym myć pędzle do makijażu? Blendercleanser

Blendercleanser to profesjonalne narzędzie do czyszczenia Beauty Blendera, jednak z powodzeniem możesz myć nim również pędzle do makijażu. Produkt zawiera gąbeczkę do czyszczenia oraz delikatny środek myjący i likwidujący bakterie.

Dezynfekcja pędzli do makijażu

Jak dokładnie zdezynfekować pędzle do makijażu? Jeśli masz problematyczną cerę, pryszcze lub wysypkę, na włosiu mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie. Aby się ich pozbyć, używaj do mycia pędzli antybakteryjnego mydła w kostce lub antybakteryjnego płynu przeznaczonego do czyszczenia akcesoriów do makijażu.