Data modyfikacji:

Jak działa domowa woda pietruszkowa?

Coraz częściej powracamy do starych, sprawdzonych sposobów na pielęgnację. Sięgając po receptury naturalnych kosmetyków naszych babć, odkrywamy zalety najprostszych i powszechnie dostępnych produktów. Dziś przekonamy się, jak działa domowa woda pietruszkowa i jak zrobić tonik z pietruszki. 

Kilka słów o pietruszce: zielona natka jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Zjadanie zielonych listków dostarczy nam spore ilości witamin C, PP, A, K i grupy B oraz żelazo i magnez. Dzięki wysokiej zawartości chlorofilu pietruszka działa jak odświeżacz do ust. Nic tak skutecznie nie neutralizuje specyficznego zapachu czosnku jak żucie (i zjedzenie) kilku jej listków. To także bardzo tani składnik domowych kosmetyków.

Jak działa domowa woda pietruszkowa?

Dobroczynne działanie pietruszki możesz wykorzystać także do użytku zewnętrznego. Jest bardzo skutecznym ziołem w walce z niedoskonałościami skóry, przebarwieniami, opuchlizną czy mniejszymi infekcjami. Posiada właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne. Polecamy ją wszystkim. Jest bezpieczna - mogą stosować ją osoby z każdym rodzajem cery, nawet trądzikową i naczynkową!

Domowa woda pietruszkowa jest uniwersalnym kosmetykiem pielęgnacyjno-leczniczym do skóry i włosów. Jako tonik bardzo dobrze odświeża, tonizuje naskórek. W przypadku cery poszarzałej i zmęczonej przywraca jej świeży wygląd i zdrowy kolor. Uelastycznia skórę, co pomaga odzyskać jej naturalną jędrność - to ciekawa opcja dla kobiet 30+ i kobiet dojrzałych. Domowa woda pietruszkowa wybiela również przebarwienia skóry.

Możesz wykorzystać ją również do walki z zanieczyszczeniami skóry oraz zmianami potrądzikowymi. Tonik z pietruszki eliminuje bakterie i przyspiesza leczenie. Dodatkowo łagodzi podrażnienia oraz likwiduje obrzęki.

Wcierki z wody pietruszkowej odżywiają skórę głowy, co w efekcie wzmacnia włosy. Zdrowsza skóra głowy to zdrowsze cebulki i mniej wypadających włosów.

Jak stosować domową wodę pietruszkową?

Możecie używać jej jako wcierkę do włosów i płukankę, tonik, bazę do innych kosmetyków (peelingów, maseczek, kwasów), preparat wybielający do cery (dodatek soku z cytryny wzmacnia jego działanie), preparat do wykonywania okładów na opuchliznę (świetny sposób na poranne zasinienia pod oczami) lub odświeżającą mgiełkę do twarzy (polecamy na lato).

Jak zrobić tonik z pietruszki?

Natkę pietruszki należy drobno posiekać i wrzucić do szklanego słoiczka. Następnie zalać przegotowaną lub mineralną wodą i wstawić do lodówki na min. 12 godzin. Gotowy tonik z pietruszki należy przechowywać w szklanym opakowaniu w lodówce nie dłużej niż 10 dni.

Autor: Paulina Staruszniak