Data publikacji:

Depilacja laserowa – na czym polega?

Marzysz o gładkiej skórze, jednak depilacja woskiem czy codzienne golenie ciała nie wchodzą w grę? Dobrym rozwiązaniem jest depilacja laserowa, którą możesz wykonać w domu! Sprawdź, jak często przeprowadzać zabieg, jakie daje efekty i kto powinien z niego zrezygnować!

Polecamy: Jak dobrać dobry podkład do twarzy?

depilacja laserowa w domu

Depilacja laserowa – na czym polega?

O ile podczas zabiegu w profesjonalnym salonie kosmetycznym korzysta się z urządzeń wykorzystujących wiązki lasera, tak w warunkach domowych w trakcie zabiegu usuwania włosków stosuje się sprzęt z technologią IPL, czyli Intense Pulsed Light.

Sekretem działania takich urządzeń jest wiązka światła, która bez problemu dociera aż do cebulek włosków. Fale laserowe o różnej długości zamieniają się w energię i prowadzą do „zniszczenia” mieszków włosowych. Efekt? Owłosienie znika przynajmniej na kilka tygodni, pozostawiając skórę gładką i przyjemną w dotyku.

Warto zaznaczyć, że depilacja laserowa może nie przynieść tak zadowalających efektów u kobiet mających siwe lub bardzo jasne włosy. Dlaczego? Ze względu na ilość melaniny odpowiadającej za ciemne zabarwienie owłosienia. Im jest jej więcej, tym większa skuteczność zabiegu.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Pamiętaj, że podobnie jak wiele innych zabiegów, tak i depilacja laserowa ma pewnie przeciwwskazania. Na ich liście znalazły się:

 • rak skóry,
 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • okres karmienia piersią,
 • toczeń rumieniowaty,
 • problemy z gojeniem się ran,
 • znamiona atopowe,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • AIDS,
 • opryszczka,
 • krwiaki,
 • zapalenie mieszków włosowych,
 • epilepsja z wrażliwością na światło błyskowe,
 • oparzenia słoneczne.

Co więcej, przed przystąpieniem do depilacji laserowej w domu upewnij się także, że nie przyjmujesz leków, które są przeciwwskazaniem do zabiegu. Są to między innymi: Ketonal, aspiryna czy Ibuprom oraz antybiotyki z metronidazolem. Szczegółową listę preparatów znajdziesz w instrukcji urządzenia.

Na tym jednak nie koniec! Czy wiesz, że przed depilacją laserową w domu należy odstawić niektóre zioła o właściwościach fotouczulających? Mowa przede wszystkim o nagietku, skrzypie, bratku, dziurawcu, rumianku, mięcie, kminku, bergamotce czy pokrzywie.

Podobnie jest w przypadku kosmetyków. Aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo podczas depilacji laserowej w domu, upewnij się, że nie stosowałaś niedawno formuł zawierających takie substancje aktywne, jak kwasy AHA i BHA, witaminy A i C oraz retinoidy.

Depilacja laserowa w domu czy w salonie?

Zarówno depilacja laserowa w domu, jak i w salonie kosmetycznym pomoże ci w osiągnięciu efektu gładkiej skóry i usunięciu owłosienia. Warto jednak pamiętać, że tylko drugie rozwiązanie, czyli skorzystanie z pomocy specjalisty, zapewni długotrwałe rezultaty. Dlaczego? Ze względu na rodzaj sprzętu, który jest wykorzystywany w salonach.

Na szczęście depilacja laserowa w domu ma mnóstwo innych zalet, wśród których znalazły się:

 • oszczędność pieniędzy – zakup sprzętu jest wydatkiem jednorazowym, podczas gdy w salonie płacisz za każdą wizytę (a może być ich nawet kilkanaście),
 • wygoda zabiegu, zwłaszcza dla kobiet, które z różnych powodów wstydzą się odwiedzać salony kosmetyczne,
 • możliwość wykonywania depilacji o dowolnej porze dnia i nocy, bez konieczności wcześniejszego umawiania się w salonie.

Jak się przygotować do zabiegu depilacji laserowej w domu?

Oprócz upewnienia się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia depilacji laserowej w domu oraz odstawienia wymienionych wyżej ziół i kosmetyków, zadbaj o odpowiednie przygotowanie skóry. Zacznij dzień przed zabiegiem od dokładnego ogolenia miejsc, na których będziesz używać depilatora. Najlepszym wyborem będzie zwykła maszynka.

Kolejny krok to oczyszczenie skóry z kremów i balsamów. Tak naprawdę wystarczy wziąć po prostu prysznic, a następnie dokładnie wysuszyć ciało i jesteś gotowa do depilacji laserowej!

Pamiętaj także, aby przynajmniej na miesiąc przed depilacją laserową zrezygnować z opalania oraz wyrywania włosków. Dodatkowo 2 tygodnie przed zabiegiem odstaw samoopalacze i peelingi chemiczne.

Depilacja laserowa w domu – efekty

Czas na jedną z najważniejszych informacji dotyczących depilacji laserowej w domu, czyli na efekty. To oczywiste, że chciałabyś, aby były one widoczne już po pierwszym użyciu zakupionego sprzętu, jednak warto uzbroić się w cierpliwość.

Urządzenia IPL wymagają najczęściej 4 zabiegów, czyli około 8-10 tygodni regularnego stosowania, aby zauważyć różnicę. Po tym czasie owłosienie staje się cieńsze i rzadsze.

Jak często można wykonywać depilację laserową w domu?

Producenci zalecają, aby przeprowadzać zabieg przynajmniej 2 razy w miesiącu, zwłaszcza na samym początku. W przypadku kobiet z bujnym owłosieniem może być konieczne zwiększenie częstotliwości do depilacji raz na tydzień.

Im dłużej wykonujesz depilację laserową w domu, tym rzadziej będziesz musiała przeprowadzać zabieg. Wraz z upływem czasu włoski staną się słabsze, mniej widoczne, a w niektórych miejscach przestaną nawet rosnąć, zapewniając gładką skórę.

Czy depilacja laserowa w domu boli?

Martwisz się, że depilacja laserowa w domu będzie bolesna i nieprzyjemna? Nic z tych rzeczy! Dzięki technologi wykorzystywanej przez tego typu urządzenia nie odczuwasz bólu, a jedynie delikatne uszczypnięcia.

W przeciwieństwie do klasycznych depilatorów mechanicznych sprzęt IPL nie ciągnie i nie wyrywa włosków, a po prostu zatrzymuje ich wzrost poprzez zniszczenie mieszków włosowych.

Jak wybrać urządzenie do depilacji laserowej w domu?

Pamiętaj, że efekty depilacji laserowej w domu są uzależnione nie tylko od regularnego wykonywania zabiegu, ale także od stosowanego urządzenia. Najlepszym wyborem są modele znanych i zaufanych producentów, które są bezpieczne i odpowiednio przetestowane.

Szukając depilatora laserowego do domowego użytku, zwróć uwagę na takie parametry, jak liczba emitowanych impulsów świetlnych. To od nich zależy szybkość i skuteczność zabiegu, dlatego, o ile pozwala na to twój budżet, zalecamy zakup modeli z jak największą ilością wspomnianych impulsów.

Równie ważna jest moc i powierzchnia działania. Im jest ona większa, tym szybciej możesz wykonać depilację laserową nóg, rąk czy pleców. Upewnij się także, czy wybrane urządzenie jest lekkie i ma ergonomiczny kształt.

Możesz też zdecydować się na zakup urządzenia IPL wzbogaconego o praktyczne akcesoria. Świetnym pomysłem będzie na przykład nakładka przeznaczona do użytku na twarzy, która poradzi sobie z bezpiecznym i bezbolesnym usunięciem wąsika i nie tylko.

Jak używać depilatora laserowego w domowych warunkach?

Depilację laserową w domu zacznij od zapoznania się z instrukcją producenta. Następnie możesz przystąpić do dobrania odpowiednich parametrów urządzenia. Mowa przede wszystkim o intensywności światła, która powinna być dopasowana do:

 • odcienia skóry,
 • koloru włosków,
 • miejsca poddawanego zabiegowi.

Upewnij się, że używasz właściwej nasadki i włącz urządzenie. Przyłóż je do skóry pod kątem prostym, aby zaczęła dziać się magia. Wystarczy nacisnąć przycisk, a depilator IPL zacznie emitować błyski światła. Wykonuj tę czynność, przesuwając urządzenie po wybranej partii ciała, i gotowe!

Autorka: Katarzyna Wendzonka