Data publikacji:

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie: jak działa?

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie? Oczywiście! Po co go stosować i co daje? Na jakie problemy z płytką może pomóc olejek z drzewa herbacianego? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania. Zapraszamy do lektury!
olejek z drzewa herbacianego

Jak działa olejek z drzewa herbacianego na paznokcie?

Olejek z drzewa herbacianego to bardzo popularna substancja w kosmetyce. Idealnie sprawdza się do użytku zewnętrznego na skórę, ponieważ ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Poleca się go do miejscowego stosowania na zmiany skórne. Można wykonywać też z niego inhalacje w trakcie wszelkich infekcji czy zatruć. Ponadto to świetne remedium na łupież. Nie każdy wie jednak, że olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się również na paznokcie.
Olejek z drzewa herbacianego zadziała bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie. Sprawdzi się więc zwłaszcza wtedy, kiedy płytka twojego paznokcia zmaga się z takim problemem. Warto dodać, że to wszystko zasługa dwóch związków, w które bogate jest olejek z drzewa herbacianego. Chodzi o terpeny oraz monoterpeny. Te ostatnie wchodzą w reakcję z białkami błonowymi i błonami biologicznymi i działają na nie antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie. Działanie olejku herbacianego jest więc naprawdę skuteczne.
Przeczytaj również: Wybieramy najlepszą maskę do stóp.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest skuteczny na grzybicę paznokci?

Tak, olejek z drzewa herbacianego będzie skutecznym lekarstwem w walce z grzybicą paznokci.
Po czym poznać, że płytka twojego paznokcia została dotknięta grzybicą? Paznokieć często zmienia swój kolor, wygląd, a czasem pojawiają się na nim pofałdowania czy bruzdy. Takim objawom często towarzyszy też nieprzyjemny zapach, a nawet zaczerwienienie dookoła paznokcia. Paznokieć jest też łamliwy, ma tendencję do wykruszania się i rozdwajania. Jeśli zauważyliście na swojej płytce któryś z tych objawów, to warto włączyć do codziennej pielęgnacji właśnie olejek z drzewa herbacianego. A jak go stosować? O tym opowiadamy poniżej.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci?

Masz dwie możliwości. Pierwsza to bezpośrednie nałożenie olejku na dotknięte grzybicą paznokcie. Ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Dlaczego? Po pierwsze, olejek z drzewa herbacianego jest mocno skoncentrowany, a więc może przesuszać skórę. Stąd nałożenie go bezpośrednio na paznokieć może powodować wysuszenie skóry na stopach. Z kolei dzięki wysokiemu skoncentrowaniu nakładanie olejku w ten sposób da bardziej zadowalające i szybsze efekty. My polecamy metodę prób i błędów. Spróbuj nałożyć olejek w ten sposób przez 3 dni dwa razy dziennie. Zobaczysz, jak twoja skóra zareaguje. Pamiętaj jednocześnie o tym, aby między nakładaniem olejku dobrze nawilżać stopy. Skorzystaj z kremów do stóp.
Przed nałożeniem olejku na paznokieć, zmyj wszelkie lakiery i odżywki. Płytka musi być odsłonięta, aby olejek mógł zadziałać. Niektórzy polecają też wmasować olejek w płytkę. Możesz zrobić to palcami, a dla jeszcze lepszego efektu użyć szczoteczki do mycia zębów. Pamiętaj jednak, aby była to szczoteczka przeznaczona wyłącznie do tego zabiegu! Spożycie olejku herbacianego może skutkować biegunkami, a nawet halucynacjami!
Z olejkiem herbacianym możesz robić też kąpiele przeciwgrzybiczne. Do miski z letnią wodą dodaj kilka kropli olejku. Teraz w tej mieszance mocz stopy przez ok. 15 minut nawet dwa razy w ciągu dnia.
Kiedy zobaczysz efekty stosowania olejku z drzewa herbacianego? Powinny być widoczne już po kilku dniach stosowania.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie po hybrydzie - co daje?

Regularnie wykonujesz manicure hybrydowy? Pamiętaj, aby po ściągnięciu hybrydy obserwować swoje paznokcie. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że pod nieumiejętnie nałożonym manicure, zwłaszcza tam, gdzie pojawi się odprysk, może pojawić się grzybica lub zielona bakteria, czyli pałeczka ropy błękitnej. To nie to samo co grzybica! Zielona bakteria zostawia na paznokciach zielone ślady. Często mylona jest z grzybicą, ale to zupełnie inny problem. Na szczęście na zieloną bakterię też może pomóc olejek z drzewa herbacianego. Jeśli zauważycie zielonkawą zmianę na waszej płytce, zacznijcie kurację. A jeśli po ok. 2 tygodniach stosowania olejku zmiana nie maleje, wówczas udajcie się do lekarza.

Ile stosować olejek herbaciany na paznokcie?

Aż do ustąpienia objawów. Polecamy nawet przedłużyć kurację o dodatkowe dwa tygodnie. Jeśli więc zauważysz, że płytka twojego paznokcia wygląda już na całkowicie zdrową, to kurację przedłuż jeszcze o dwa dodatkowe 14 dni.
Kiedy udać się z grzybicą do lekarza? Wtedy, kiedy mimo stosowania olejku z drzewa herbacianego problem nie znika lub co gorsza przenosi się na inne paznokcie. Wówczas wizyta u specjalisty jest konieczna.

Olejek herbaciany - onycholiza. Jak stosować? Czym jest onycholiza i czy olejek herbaciany na to pomoże?

Onycholiza to stan, kiedy płytka paznokciowa odkleja się od łożyska. Onycholiza nie jest grzybicą, ale może być następstwem nieleczonych chorób płytki paznokcia, np. właśnie grzybicy. Czy olejek herbaciany pomoże na onycholizę? Tak, może pomóc. Wówczas należy jednak stosować go bezpośrednio na płytkę (bez wcześniejszego rozcieńczania). Jeśli jednak zauważycie onycholizę, to mimo wszystko warto udać się najpierw do lekarza - pomóc może podolog. Wówczas przepisze on specjalne preparaty, które pomogą ci wyleczyć onycholizę. A także podpowie, jak stosować olejek herbaciany i czy w waszym przypadku będzie on pomocny.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.