Data publikacji:

Domowa maseczka na wągry: jak zrobić?

Wągry i zaskórniki to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych mających tłustą, mieszaną i trądzikową skórę. Na szczęście istnieje kilka sposobów na walkę z niedoskonałościami, a niektóre z nich nie wymagają nawet wizyty w drogerii. To między innymi domowa maseczka oczyszczająca wągry. Jak ją przygotować i co daje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.
domowa maseczka na wągry

Co to są wągry?

Zacznijmy od sprawdzenia, co to są wągry. To inaczej zaskórniki otwarte, które dość łatwo rozpoznać. Najczęściej występują w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, rzadziej na innych częściach twarzy czy ciała (nawet na plecach i dekolcie).
Wągry na twarzy przypominają malutkie kropki (w porach). Mają ciemnobrązowy lub czarny kolor, który wynika z ich oksydacji, czyli kontaktu z tlenem.

Skąd się biorą wągry? Poznaj przyczyny ich powstawania

A skąd się biorą wągry? Jak już wiesz, zaskórniki są zaczopowanymi porami, które powstają w wyniku nadmiaru sebum zbierającego się w ujściach gruczołów łojowych. Istnieje kilka przyczyn, które sprawiają, że wągry pojawiają się na nosie i innych częściach twarzy. Zaliczamy do nich:
  • nadprodukcję sebum wynikającą z typu skóry (dotyczy to najczęściej cery mieszanej i tłustej),
  • niewłaściwą higienę (chodzi głównie o rezygnację z oczyszczania twarzy albo jej niedokładne mycie),
  • zmiany hormonalne, głównie u nastolatków w okresie dojrzewania,
  • stosowanie kosmetyków ze składnikami komedogennymi lub wysuszającymi (te drugie powodują jeszcze intensywniejszą produkcję sebum),
  • rezygnację z regularnego peelingu,
  • czynniki genetyczne,
  • czynniki zewnętrzne,
  • niektóre leki.
  • Co ciekawe, problemy z cerą mogą wynikać również ze stresu lub niewłaściwej diety.

    Co na wągry? Zdradzamy najskuteczniejsze sposoby

    Jak usunąć zaskórniki? To pytanie zadają sobie tysiące kobiet. Na szczęście branża kosmetyczna nie pozostaje obojętna na potrzeby swoich klientek i regularnie proponuje skuteczne rozwiązania walki z problemami skórnymi. Co na wągry? Oczywiście jest to domowa maska na zaskórniki, o której opowiemy więcej za chwilę.
    Oprócz niej zaprzyjaźnij się z peelingiem. Regularne złuszczanie martwego naskórka to jeden z najlepszych sposobów na oczyszczenie porów oraz walkę nie tylko z zaskórnikami, ale także z przebarwieniami czy wypryskami. Jeżeli masz niedoskonałości, to polecamy zamianę peelingów mechanicznych na te enzymatyczne albo kwasowe.
    Czytaj również: Zaskórniki na nosie
    Nie zapomnij też o:
  • codziennym nawilżaniu,
  • dokładnym oczyszczaniu twarzy (najlepszym pomysłem jest to dwuetapowe i maseczka oczyszczająca stosowana raz w tygodniu),
  • unikaniu w kosmetykach składników wysuszających, np. alkoholu albo SLES i SLS, a także tych komedogennych, np. parafiny.
  • Domowa maseczka na wągry – wypróbuj te przepisy, a efekty cię zaskoczą

    Jaka jest najlepsza domowa maseczka na wągry? Mamy dobrą wiadomość – przygotowaliśmy kilka przepisów, których przygotowanie zajmuje chwilę, a efekty robią wrażenie. To ty decydujesz, która maska na zaskórniki sprawdzi się najlepiej.

    Maseczka z żelatyny na wągry

    Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na walkę z zaskórnikami jest maseczka z żelatyny na wągry. Jak ją przygotować? Potrzebne będą:
  • 2 łyżeczki żelatyny spożywczej,
  • 2 łyżki wody (ewentualnie mleka).
  • Domowa maseczka na wągry z żelatyny zastępuje kosmetyk typu peel-off, którą przygotujesz, zalewając żelatynę wodą. Po 5 minutach należy ją podgrzać (np. w mikrofalówce) i poczekać, aż ostygnie. Gdy to nastąpi, możesz nałożyć maseczkę na strefę T. Zostaw ją na około 15–20 minut i ostrożnie zdejmij. Następnie warto nałożyć na twarz krem nawilżający.

    Maska na wągry z białka jajka

    Domowa maseczka na wągry z jajek? Brzmi jak szaleństwo, ale nasze babcie zapewniają, że przynosi doskonałe efekty. Do jej wykonania wystarczą:
  • 1 białko jaja,
  • chusteczka higieniczna.
  • Oddziel białko od żółtka, a następnie je ubij. Zamocz w nim chusteczkę higieniczną i nałóż na twarz. To budżetowa maska na wągry w płacie. Po 15–20 minutach zdejmij ją zdecydowanym ruchem.

    Maseczka na wągry z sody oczyszczonej

    Maseczka oczyszczająca wągry na bazie sody oczyszczonej to jeden ze sposobów na zaskórniki, który od lat krąży w sieci. Chcesz go przetestować? W takim razie przygotuj:
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • łyżeczkę wody.
  • Wymieszaj sodę z wodą i nałóż mieszankę na twarz. Po 15 minutach zmyj ją dokładnie, uważając, aby przypadkiem nie wykonać peelingu. Drobinki sody mogą podrażnić skórę i roznieść zmiany na inne partie twarzy.

    Maseczka na wągry z drożdży

    Działają na porost włosów i okazują się równie skuteczne w walce z zaskórnikami. To drożdże. Czego potrzeba do przygotowania tej maseczki? Lista składników jest krótka:
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 1 łyżka mleka.
  • Zalej drożdże ciepłym mlekiem i rozgnieć. Gdy mieszanka będzie mieć już konsystencję papki, może posłużyć ci jako maseczka na wągry. Rozprowadź ją w strefie T, a po 15 minutach zmyj.
    Oprócz wymienionych sposobów możesz przetestować też domowe maseczki z aspiryny, węgla aktywnego czy zielonej glinki (ten przepis jest najbardziej skomplikowany).
    Po przeczytaniu naszego artykułu nie tylko znasz przyczyny powstawania zaskórników, ale także wiesz, jak z nimi walczyć. Jednym ze skutecznych sposobów jest maseczka na wągry domowa. Zachęcamy cię także do zapoznania się w ramach podsumowania z sekcją FAQ.

    FAQ: Wągry na nosie - przyczyny, usuwanie i domowe sposoby

    Od czego robią się wągry na nosie?
    Główną przyczyną wągrów jest sebum zalegające w ujściach gruczołów łojowych. Zaskórniki na nosie są najczęściej „urokiem” właścicielek cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.

    Czy powinno się wyciskać wągry?
    Nie! Samodzielne usuwanie wągrów nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ze względu na ryzyko powstania stanu zapalnego, który wiąże się z powstaniem ropnej zmiany, a nawet blizny. Jedynym skutecznym i rekomendowanym sposobem na usuwanie wągrów z nosa jest odpowiednia pielęgnacja (w tym polecana przez nas maseczka na zaskórniki) lub wizyta u kosmetyczki czy kosmetolożki.

    Czy domowa maseczka jest skuteczna na wągry?
    Jak najbardziej. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku innych elementów pielęgnacji, tak i domowa maseczka na zaskórniki powinna być stosowana regularnie. Tylko w ten sposób osiągniesz najlepsze i długotrwałe efekty.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.