Data modyfikacji:

Domowa maseczka na wągry: jak zrobić?

Domowa maseczka na wągry to doskonały sposób, aby pozbyć się nieestetycznych czarnych kropeczek z nosa, czoła czy brody. Można wykonać ją z żelatyny, węgla aktywnego a nawet… białka jaja. Jakie są najlepsze domowe maseczki na wągry? Jak je zrobić? Sprawdź w artykule!
domowa maseczka na wągry

Przeczytaj również: Wybieramy najlepszy tonik do twarzy

Domowa maseczka na wągry – czym są wągry?

Wągry, inaczej nazywane zaskórnikami, to wypryski na skórze mające formę charakterystycznych czarnych kropeczek lub białych grudek. Powstają na skutek zapchania porów łojem, martwymi komórkami naskórka oraz zanieczyszczeniami. Wyglądają nieestetycznie i sprawiają, że skóra traci gładkość. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby, jak się z nimi uporać. Pomoże ci w tym domowa maseczka na wągry i pryszcze. Wyróżniamy dwa typy wągrów:
  • wągry (zaskórniki) zamknięte – białe kropeczki przypominające kaszkę,
  • wągry (zaskórniki) otwarte – czarne kropki powstałe na skutek utleniania łoju, martwego naskórka i zanieczyszczeń.

Skąd się biorą wągry?

Wągry najczęściej pojawiają się u osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Mogą powstawać na skutek problemów hormonalnych, niezdrowej diety lub niewłaściwej pielęgnacji. Jeśli stosujesz zapychające kosmetyki i niedokładnie zmywasz makijaż, twoje pory mogą szybko się zapychać.

Domowa maseczka na wągry – jak pozbyć się wągrów?

Choć perspektywa wyciskania wągrów może wydawać się kusząca, nie warto tego robić. W ten sposób może dojść do rozsiania bakterii po całej twarzy i powstawania większej ilości niedoskonałości. Jak więc pozbyć się „nieprzyjaciół”? Poniżej znajdziesz 7 przepisów na skuteczne domowe maseczki na wągry!


Maseczka z żelatyny – skuteczna domowa maseczka na wągry

Składniki:
  • 2 łyżeczki żelatyny spożywczej,
  • 2 łyżki wody lub mleka.
Domowa maseczka na wągry z żelatyny peel-off to prosty sposób na pozbycie się wągrów z nosa, brody czy też czoła. Jak ją przygotować? Żelatynę zalej wodą lub mlekiem i odstaw na 5 minut. Następnie podgrzej w mikrofali lub w kąpieli wodnej, aby się rozpuściła. Gdy mikstura nieco przestygnie, nałóż ją silikonowym pędzelkiem lub łopatką na miejsca, gdzie znajdują się zaskórniki. Odczekaj 15-20 minut. Gdy maseczka całkowicie zastygnie, zerwij ją z twarzy zdecydowanym ruchem. Wągry powinny zostać usunięte razem z maseczką!

Maseczka z białka jaja – domowa maseczka wyciągająca wągry

Składniki:
  • 1 białko jaja,
  • chusteczka higieniczna.
Domowa maseczka na wągry na nosie z białka jest niezwykle łatwa do wykonania. Warto pamiętać jednak, że nie nadaje się dla wegan. Jak ją zrobić? Białko kurze lekko ubij trzepaczką, a następnie nałóż na nos, czoło i brodę (lub inne miejsca, gdzie pojawiają się wągry). Natomiast na wierzchu umieść jedną warstwę chusteczki higienicznej. Po 15-20 minutach, gdy białko z chusteczką zaschnie, zerwij maseczkę zdecydowanym ruchem ze skóry.

Maseczka z węglem aktywnym – naturalna maseczka na wągry

Składniki: Maseczka z węgla aktywnego to pomysł na idealną domową maseczkę wyciągającą wągry. Aby ją wykonać, przygotuj maseczkę z białka lub żelatyny (zgodnie z przepisem powyżej) i wmieszaj do niej węgiel aktywny w proszku lub zawartość dwóch kapsułek z węglem aktywnym. Preparat nałóż na miejsca pokryte wągrami. Gdy zastygnie, zerwij maskę peel-off ze skóry. Maseczka z węgla wyróżnia się wyjątkową skutecznością, gdyż składnik ten ma właściwości pochłaniające i wyciągające zanieczyszczenia.

Maseczka z sody oczyszczonej – delikatna domowa maseczka na wągry

Składniki:
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
  • 1 łyżeczka wody.
Aby wykonać domową maseczkę na wągry z sody, wymieszaj ze sobą powyższe składniki, a następnie nałóż mieszankę na twarz. Uwaga: może odrobinę szczypać. Po 10-15 minutach maska powinna zaschnąć. Gdy tak się stanie, zwilżonymi rękoma masuj skórę, wykonując peeling, a następnie zmyj maseczkę z twarzy. Soda oczyszczona działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a jej drobinki dodatkowo złuszczają martwe komórki naskórka.

Maseczka z glinki zielonej – domowa maseczka oczyszczająca na wągry

Składniki:
  • 2 łyżeczki zielonej glinki,
  • 2 łyżeczki wody lub hydrolatu,
  • opcjonalnie: 1 kropla olejku z drzewa herbacianego.
Glinka zielona znana jest ze swoich właściwości oczyszczających i przeciwzapalnych. Maseczka domowa na wągry z niej wykonana wygładza cerę i przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Aby ją wykonać, wymieszaj dokładnie glinkę z wodą i ewentualnie z olejkiem. Papkę nałóż na twarz i trzymaj 10-15 minut. Gdy zacznie wysychać, spryskaj ją ulubionym hydrolatem. Na koniec zmyj maseczkę wodą i nałóż odpowiedni krem.

Maseczka z drożdży – odżywcza maseczka na wągry

Składniki:
  • 25 g świeżych drożdży,
  • 1 łyżka mleka.
Naszą kolejną propozycją jest domowa maseczka na wągry i pryszcze z drożdży. Zmniejsza ona stan zapalny skóry i łagodzi podrażnienia. Jak ją wykonać? Drożdże zalej ciepłym mlekiem i rozgnieć, aby otrzymać gładką papkę. Nałóż ją na twarz i trzymaj 10-15 minut. Następnie zmyj i zaaplikuj ulubiony krem.

Maseczka z aspiryny – domowa maseczka na wągry i pryszcze

Składniki:
  • 1 tabletka aspiryny,
  • odrobina wody.
Ostatnią naszą propozycją jest domowa maseczka oczyszczająca na wągry i pryszcze wykonana z aspiryny. Lek ten zawiera kwas acetylosalicylowy, który złuszcza naskórek, zmniejsza stany zapalne i przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Aby ją wykonać, rozgnieć tabletkę aspiryny z odrobiną wody i nałóż powstałą papkę na twarz lub punktowo. Zmyj miksturę po 10-15 minutach.

Skuteczne sposoby na wągry – co oprócz maseczki?

Jakie są inne skuteczne sposoby na wągry? Przed zastosowaniem maseczki możesz wykonać parówkę na twarz, która rozpulchni skórę i rozszerzy pory. Inną opcją jest stosowanie peelingów enzymatycznych i kwasowych. Możesz także wypróbować odkurzacz na wągry, który w mig usunie czarne kropeczki z twarzy.
Autorka: Olga Wacholc