Data modyfikacji:

Jak obcinać paznokcie u nóg: jak obcinać, żeby paznokcie nie wrastały?


Niewłaściwie wykonany pedicure jest nie tylko nieestetyczny, lecz może doprowadzić również do przykrych dolegliwości związanych chociażby z wrastającymi paznokciami. Dyskomfort i ból w trakcie chodzenia czy nawet zmiany ropne to tylko niektóre skutki, które mogą towarzyszyć źle skracanej płytce. Jak obcinać paznokcie u nóg i zapomnieć o tym problemie? Co zrobić, jeśli jednak już zmagamy się z bólem w obrębie palucha stopy? Wyjaśnienie czeka w artykule – zapraszamy do lektury!
pedicure

Paznokcie u nóg – jak obcinać? Przyczyny i objawy wrastających paznokci


Pytanie, jak obcinać paznokcie u nóg, dla wielu osób wydaje się błahe i niegodne odpowiedzi. To bardzo błędne przeświadczenie – niewiedza oraz nieumiejętna technika mogą nas bowiem doprowadzić pod same drzwi chirurga! O czym należy pamiętać? Nim omówimy prawidłowy sposób skracania płytki, wyjaśnimy, po czym rozpoznać wrastające paznokcie!

Najczęściej generują one dyskomfort w obrębie paluchów, gdyż niewłaściwe obcięcie płytek sprawia, że zawijają się one do środka. Boczna krawędź paznokcia wrasta pod skórę, co powoduje ból podczas chodzenia. Wokół wału paznokciowego może stworzyć się także opuchlizna lub ropny bąbel czy nawet niebezpieczne zakażenie!

Najczęściej wrastające paznokcie powstają właśnie na skutek ich złego obcięcia lub urazów. Przyczyn może być jednak więcej. Problem ten dotyka niejednokrotnie osoby z nadwagą lub niewyleczoną grzybicą. Kobiety często noszące szpilki również powinny mieć się na baczności i kontrolować nie tylko estetyczny, lecz także zdrowy wygląd pedicure’u. Co zrobić więc, by cieszyć się prawidłową kondycją stóp i jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały? Wyjaśniamy! 

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg? Porady krok po kroku


Problemu wrastających, bolących paznokci można na szczęście łatwo uniknąć! Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach podczas codziennej higieny. Zadbaj o zakup odpowiednich akcesoriów – nożyczek, średnioziarnistego lub szklanego pilnika czy preparatu zmiękczającego do skórek. Jak powinno się obcinać paznokcie u nóg? Oto nasz poradnik!

1. Zacznij od wymoczenia stóp. Możesz to zrobić podczas kąpieli. Dobrą alternatywą będzie również miska z ciepłą wodą. Dodaj do niej relaksującą sól lub zwykłe mydło. Odczekaj kilka - kilkanaście minut i przystąp do dalszych kroków pielęgnacji.

2. Po osuszeniu stóp oceń, jak długie są twoje paznokcie. Ważne jest, by nie skrócić ich zbyt mocno – to przyczynia się również do ich wrastania. Sięgnij po nożyczki i postaraj się nie obcinać płytki „na okrągło”, gdyż to najczęściej wykonywany błąd generujący późniejsze, bolące problemy. Kształt paznokcia powinien mieć naturalną, kwadratową formę.

3. Na zakończenie spiłuj delikatnie płytkę pilnikiem – szklanym lub średnioziarnistym. Unikaj metalowych akcesoriów, które nie są przyjazne dla paznokci!

4. Jeśli skórki wymagają usunięcia, nie staraj się ich pozbywać na siłę – zwłaszcza po bokach! W drogeriach znajdziesz preparaty zmiękczające ich strukturę. Po aplikacji wystarczy chwila, by komfortowo odsunąć je patyczkiem.

5. Na zakończenie zabiegu paznokcie możesz pokryć odżywką, a po jej wyschnięciu w całe stopy (bez pomijania płytek!) wmasować zmiękczający krem z mocznikiem.

Jak widać, odpowiedź, jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg, wcale nie jest szczególnie trudna! Wystarczy dbać o nadawanie płytce odpowiedniego kształtu, unikać niewygodnych butów i pamiętać o codziennej higienie stóp. Jeśli jednak dostrzeżemy u siebie problem wrastających paznokci, nie ma co zwlekać! Warto zaczerpnąć porady specjalisty, takiego jak podolog, któremu przy użyciu odpowiednich technik, uda się zapanować nad tym dotkliwym schorzeniem w jego początkowej fazie. 
Autor: Anna Mlonka