Data modyfikacji:

Jak określić porowatość włosów

Chcesz zadbać o odpowiednią pielęgnację swoich włosów? Zacznij od określenia ich porowatości, czyli sposobu ułożenia łusek! Dzięki temu będziesz mogła dobrać kosmetyki tak, żeby włosy stały się gładkie i lśniące, a nie „sianowate” lub wręcz przeciwnie – „przyklejone” do głowy.

To włosy, których łuski są otwarte. Są niesforne, łatwo się puszą, a ich końcówki często się łamią. Wysokoporowate są w większości włosy kręcone i te zniszczone przez regularne używanie prostownicy czy suszarki z gorącym powietrzem.

Włosy średnioporowate

Średniporowate mogą być zarówno włosy falowane jak i proste. Przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji włosy będą gładkie, lśniące i puszyste.

Włosy niskoporowate

Są to zazwyczaj włosy proste, ich łuski są zamknięte. Taki typ włosów jest często odporny na zabiegi stylizacyjne – dość trudno jest je ułożyć, ciężko jest je również zmoczyć. Włosy są śliskie i gładkie (wyślizgują się z gumek i spinek). Czasami wydaję się wręcz oklapnięte i przylegające do głowy.

Jeśli wciąż nie jesteś w stanie określić stopnia porowatości swoich włosów, możesz zrobić dwa proste testy:Weź szklankę z wodą i włosy np. ze szczotki. Wrzuć je do wody i obserwuj przez około dwie minuty. Włosy które od razu opadają na dno, charakteryzują się wysoką porowatością. Jeśli włosy opadają na dno, ale powoli,  oznacza to średnią porowatość. Włosy utrzymujące się na powierzchni wody mają porowatość niską.

Możesz też sprawdzić porowatość włosów przesuwając palcami po całej ich powierzchni, od końców aż po cebulki. Jeśli włos jest bardzo nierówny i „skrzypi” pod palcami – jest wysokoporowaty, jeśli wyczuwasz delikatne nierówności – średnioporowaty, a jeśli całkowicie gładki – niskoporowaty.

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz