Jak rozpoznać podróbki perfum i nie dać się oszukać.

Każdy z nas używa perfum i nie specjalną niespodzianką jest fakt, że noszony przez nas zapach to forma naszej wizytówki. Wybieramy różne opcje. Często wybieramy jeden konkretny zapach i trzymamy się go przez dłuższy czas. Znajomi z łatwością rozpoznają unoszące się za nami nuty zapachowe jako "nasze", współpracownicy oraz pani w sklepie, u której kupujemy rano pieczywo również nas po nich.
jak rozpoznać podróbki perfum
Czasami nasz wybór to perfumy używane w ciągu dnia, oraz takie których zapach niesie się za nami podczas wieczornych spotkań. Kolejna możliwość to lżejszy, przeważnie cytrusowy zapach na lato i delikatnie cięższy zimowy. Wśród użytkowników perfum znajdą się również kolekcjonerzy, u których na łazienkowych półkach możemy znaleźć niewiarygodną liczbę buteleczek o różnych zapachach, począwszy od słodkich po te bardziej drapieżne, używane w różnych konfiguracjach. 

Jeśli więc chodzi o perfumy preferencji co do ich użytkowania może być nieskończenie wiele. Możemy być pewni, że każdy z nas lubi otaczać się niepowtarzalnym, pięknym zapachem i sam takim emanować. 

Na rynku obserwujemy tak szeroki wybór perfum, że niemożliwym jest nie znaleźć wyśnionego przez nas zapachu. Począwszy od znanych sieciowych drogerii gdzie ceny perfum dla przeciętnej osoby są dość wysokie, poprzez sklepy oferujące zdecydowanie tańsze zapachy, po perfumy dla kolekcjonerów zazwyczaj nie nadające się do codziennego użytku.

Niestety rynek w tej kategorii zalewa również fala podróbek, przede wszystkim tych drogich oryginalnych perfum, które kupujemy w drogeriach.

Czy na pewno jesteśmy świadomi kiedy taka podróbka wpada w nasze ręce? Czy potrafilibyśmy je rozpoznać? Oto kilka wskazówek jak rozpoznać podróbki perfum.
O ile tanią podróbkę perfum z Turcji czy Tunezji rozpoznać jest łatwo już po cenie, opakowanie na pierwszy rzut nie przypomina oryginalnego, buteleczka pozostawia wiele do życzenia, a sam kolor oraz zapach koło oryginału nigdy się nie znalazły, o tyle są podróbki, czy ostatnio bardzo modnie nazywane duplikatami egzemplarze, prezentowane w taki sposób, iż dopiero wprawne oko jest w stanie się zorientować, że słynna Coco Chanel czy Christian Dior nie pozwoliliby nam ich użyć. 

Zatem co wskazuję, że buteleczka trzymana w naszych rękach nie zasłużyła na miano oryginału? W jaki sposób możemy nie dać się złapać w sieci oszustów? 

Podrabiane perfumy jak rozpoznać?

Zacznijmy z zewnątrz. Pierwszy sygnał ostrzegawczy to folia. Oryginalne perfumy, zawsze ale to zawsze dbają o wszelkie detale. Począwszy o wspomnianej już folii, po wszelkiego rodzaju zdobienia, tłoczenia, grawery czy inne ciekawe elementy ozdobne, nic nie ma prawa odbiegać od ideału. Otóż wspomniana wyżej folia jest idealnie dopasowana do kartonika, w którym znajdują się perfumy. Nie ma jej w nadmiarze, nie odstaje, nie daje o sobie znać.

Sam kartonik, jego jakość, tekstura, wnętrze, zagięcia które na nim znajdziemy są perfekcyjne wykonane, a wszelkie tłoczenia czy nawet druk wykonane ze wszelką dokładnością. W podrobionych perfumach napis zamiast wytłocznia często prezentuje zwykły nadruk zrobiony taniej niż w oryginale.

Kolejnym elementem do sprawdzenia jest flakonik. Ważne jest absolutnie wszystko. wielkość, kształt, odcień, wszelkie niedociągnięcia pod względem wykonania jak np, bąbelki powietrza już mogą świadczyć o nie oryginalności produktu.

Atomizer również w oryginale nie wygląda tandetnie, a wykonywany jest precyzyjnie, dbając o każdy szczegół łącznie z rureczką, co również pozwoli nam odróżnić podrobione perfumy.

Najważniejsza część naszych testów to oczywiście zapach 

O zapachu możemy rozwodzić się bardzo długo. Nie każdy jest w stanie rozpoznać dane perfumy od razu bezbłędnie, natomiast mamy na to kilka wskazówek. Przede wszystkim oryginalne zapachy mają wyczuwalne trzy nuty zapachowe, które rozwijają się w trakcie kontaktu ze skórą. Pierwsza z nich jest wyczuwalna niemal od razu po aplikacji. Mówimy, iż jest ona najważniejsza, ponieważ to ona robi na nas "pierwsze wrażenie". Drugą wyczuwamy po około 20 minutach. Często nie zwraca naszej uwagi, jest jednak niepodważalnym dopełnieniem, które ma znaczny wpływ na efektywność zapachu. Ostatnia z nut zapachowych, tzw. nuta głębi, odpowiedzialna jest za trwałość. Utlenia się zdecydowanie wolniej w przeciwieństwie do dwóch pozostałych i to od niej rozpoczyna się przeważnie tworzenie zapachu, którym później oczarujemy otoczenie. W podróbkach tego nie znajdziemy.

Nieoryginalne zapachy, tańsze w produkcji ulatniają się znacznie szybciej. Często atrakcyjna cena takiego produktu tylko pozornie obniża nasze wydatki, ponieważ zużycie takiej buteleczki jest znacznie szybsze niż w przypadku oryginalnego zapachu. Warto też wspomnieć jak wygląda produkcja takich perfum. Bardzo często są to produkcje ukryte w piwnicach, zapachy produkowane w niesterylnych warunkach.

Skład takich perfum mocno odbiega od oryginału i może zawierać różnego rodzaju substancje zamienne, bez atestów, szkodliwe dla naszej skóry.
Podsumowując, jeśli oczaruje nas ciekawa oferta perfum w internecie, czy na bazarze, w bardzo okazyjnej cenie warto przyglądnąć się bliżej wszelkim detalom, nie dając się złapać w pułapkę nielegalnego jak i również niebezpiecznego dla naszego zdrowia handlu podrobionymi perfumami.

Wymienione wyżej wskazówki powinny pomóc w odpowiedzi na pytanie jak rozpoznać podróbki perfumy i wypełnić nasze domowe toaletki tylko sprawdzonymi zapachami.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Świata Kosmetyków