Data publikacji:

Krem na przebarwienia – jaki krem na przebarwienia wybrać?

Przebarwienia powstają dość szybko i łatwo. Wystarczy zrezygnować z kremu z filtrem, aby zauważyć plamy na twarzy. Odwrotnie wygląda walka z nimi – w większości przypadków jest ona długim i czasochłonnym procesem. Jednak efekty kuracji są tego warte. Jej podstawą są odpowiednie kosmetyki, w tym między innymi krem na przebarwienia. Jaki wybrać? Podpowiadamy!
krem na przebarwienia

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia to mniejsze i większe plamki na twarzy, które powstają w wyniku nagromadzenia się melaniny na danym obszarze skóry. To barwnik, który jest odpowiedzialny na przykład za koloryt twojej karnacji. W momencie, gdy jego produkcja ulega zwiększeniu albo melanocyty nieprawidłowo funkcjonują – pojawiają się przebarwienia.

Co istotne, przyczyn powstawania przebarwień na twarzy jest wiele. Najczęstszą z nich jest nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją inne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się na skórze ciemniejszych plamek. Zaliczamy do nich na przykład zaburzenia hormonalne, ciążę, stosowanie niektórych leków, a nawet czynniki genetyczne.

Różne rodzaje przebarwień

Warto pamiętać, że przebarwienia nie zawsze wyglądają tak samo. Najczęściej kojarzą się nam ze zmianami pozapalnymi, występującymi po trądziku czy łuszczycy, które pozostawiają po sobie na skórze plamy pigmentacyjne. Podobnie jest z przebarwieniami po słońcu.

Wyróżniamy jednak inne rodzaje przebarwień, na przykład piegi, które bardzo często pojawiają się po opalaniu, oraz te polekowe. W drugim przypadku winowajcami plam pigmentacyjnych są preparaty lecznicze zawierające składniki fotouczulające, czyli takie, które zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni UV.

Zapobiegaj zamiast leczyć, czyli krem z filtrem na przebarwienia na twarzy

Czy krem z filtrem może okazać się remedium na przebarwienia na twarzy? Oczywiście, że tak! Z jego pomocą możesz im zapobiegać, zabezpieczając skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Właśnie dlatego warto włączyć go do swojej porannej rutyny, i to bez względu na to, czy zmagasz się z przebarwieniami, czy nie. Krem z filtrem to także podstawa pielęgnacji anti-aging, bo słońce znacząco przyspiesza starzenie się skóry.

Możesz również zdecydować się na krem przeciwsłoneczny ze składnikami zmniejszającymi przebarwieniami na twarzy. Kosmetyk o wielowymiarowym działaniu powinien zawierać na przykład witaminę C albo niacynamid.

Obowiązkowo używaj kremu z filtrem codziennie przez cały rok. Najlepszym wyborem jest formuła z faktorem ochronnym SPF 50, którą mimo wszystko powinno się reaplikować co 2-3 godziny, zwłaszcza w sytuacji, gdy spędzasz czas na dworze.

Jaki krem na przebarwienia wybrać?

Jaki jest najlepszy krem na przebarwienia? Sekret jego działania tkwi w zawartych w nim składnikach. Do najskuteczniejszych substancji aktywnych w walce z plamami pigmentacyjnymi zaliczamy witaminę C, niacynamid, kwas azelainowy, a także retinol.

Krem na przebarwienia po trądziku z witaminą C

Zdecydowanym numerem jeden jest krem na przebarwienia po trądziku z witaminą C. Kwas askorbinowy działa równie rewelacyjnie w walce z plamami pigmentacyjnymi, które powstały przez słońce czy w wyniku zmian hormonalnych.

Jak się okazuje – witamina C hamuje nadmierną produkcję melaniny, która jest odpowiedzialna za powstawanie przebarwień. Dodatkowo ma szereg innych właściwości – bierze udział w syntezie kolagenu, wspiera regenerację skóry, a także wzmacnia naczynka krwionośne.

Krem na przebarwienia z niacynamidem

Inną propozycją jest krem na przebarwienia z niacynamidem, który w ostatnich latach robi furorę w świecie pielęgnacji. Witamina B3 lub PP działa przede wszystkim rozjaśniająco na plamy pigmentacyjne. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, wyrównuje produkcję sebum czy chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za jej starzenie się.

Kwas azelainowy w kremie na przebarwienia na twarzy

Kwas azelainowy jest polecany w szczególności cerom trądzikowym, tłustym i mieszanym. Substancja aktywna, którą znajdziesz w wielu dobrych kremach na przebarwienia, rozjaśnia je w taki sam sposób, jak witamina C, czyli hamuje nadprodukcję melaniny.

Kwas azelainowy może również pochwalić się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, dzięki któremu sprawdza się świetnie w walce z trądzikiem. Dodatkowo zmniejsza wydzielanie sebum i jest łagodny dla skóry.

Retinol – postaw na krem na przebarwienia do zadań specjalnych

Retinol to składnik, dzięki któremu twoja pielęgnacja wskoczy na wyższy poziom. Choć jest jedną z najlepiej przebadanych substancji aktywnych w kosmetologii, to jego stosowanie wymaga ostrożności. Co istotne, kurację retinolem należy zaczynać jesienią, zwłaszcza jeśli sięgasz po ten składnik pierwszy raz.

Krem na przebarwienia z retinolem stosuj wyłącznie na noc, a w ciągu dnia używaj kosmetyku z filtrem ochronnym. W czasie kuracji zrezygnuj również z produktów z kwasami czy peelingów. Zamiast tego postaw na nawilżenie i regenerację. Zanim wprowadzisz retinol do swojej pielęgnacji, zapoznaj się dokładnie ze wskazówkami producenta lub informacjami dostępnymi w internecie.

Krem na przebarwienia z retinolem nie tylko zmniejsza ich widoczność. Kosmetyk z pochodną witaminy A pomoże ci również w walce ze zmarszczkami, które staną się płytsze, podobnie jak i blizny. Dodatkowo poprawie ulegnie elastyczność i jędrność skóry, ponieważ substancja aktywna wpływa na zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Retinol jest również pomocny w walce z trądzikiem i nadmierną produkcją sebum.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.