Data publikacji:

Jak usuwać skórki przy paznokciach?

Dłonie są bardzo ważnym elementem autoprezentacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pomimo to, wiele osób pomija je podczas zabiegów pielęgnacyjnych, co jest dużym błędem. Gdy są zaniedbane, wpływają negatywnie na ogólny wizerunek, co może okazać się przeszkodą m.in. na drodze do zdobycia wymarzonej pracy. Dziś odpowiadamy na pytanie, jak usuwać kłopotliwe skórki okołopaznokciowe, aby dłonie zawsze prezentowały się schludnie i atrakcyjnie.
skórki przy paznokciach

Znaczenie skórek przy paznokciach

Skórki przy paznokciach, a właściwie wały okołopaznokciowe, to fałdy zbudowane z martwych komórek naskórka. Ich zadaniem jest ochrona macierzy paznokcia przed uszkodzeniem. Jako że zbudowane są z komórek rogowych, wyraźnie odróżniają się wyglądem od pobliskiej skóry. Są znacznie twardsze, a niejednokrotnie i bardziej suche.

Brak naturalnego nawilżenia sprawia, że skórki przy paznokciach wymagają regularnej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku mogą pękać i łuszczyć się, powodując nieestetyczny efekt, a nawet dolegliwości bólowe. Zaniedbane skórki zniweczą nawet najstaranniejszy manicure, dlatego warto dowiedzieć się, jak trzymać je w ryzach.

Skórki przy paznokciach. Usuwać czy nie?

Obecnie można spotkać się z dwiema szkołami: jedna poleca usuwanie skórek, inna zdecydowanie je odradza. To, co łączy obydwa podejścia, to fakt, że pozostawione całkowicie same sobie skórki po prostu nie wyglądają ładnie. W takim razie co zrobić, by poprawić ich prezencję bez drogiej wizyty w salonie manicure?

Jak usuwać skórki? Niezbędne akcesoria

W dobie dostępności przyrządów do manicure w większości internetowych drogerii, wiele osób decyduje się na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w zaciszu własnych domów. To, co niegdyś było dostępne niemal wyłącznie w salonach kosmetycznych i profesjonalnych sklepach, dziś można zamówić w dosłownie kilka chwil. Usuwanie skórek w domowych warunkach wcale nie jest trudne. Podstawą są oczywiście dobrej jakości przyrządy i preparaty. Aby poprawić wygląd swoich skórek, zaopatrz się w:
  • drewniane patyczki do odsuwania skórek,
  • ostre, specjalistyczne cążki,
  • preparat zmiękczający,
  • oliwkę nawilżającą,
  • opcjonalnie: peeling do dłoni.

Jak usuwać skórki krok po kroku?

Jak usuwać skorki przy paznokciach dokładnie i bezpiecznie? Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Wystarczy kilka kroków, by nadać dłoniom schludny wygląd.

Zmiękczanie skórek

Do usuwania skórek najlepiej przystępować zaraz po kąpieli, kiedy skóra jest miękka i rozpulchniona. W innym wypadku, możesz przez kilka minut wymoczyć dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Na osuszone skórki nanieś produkt o działaniu zmiękczającym. Tego typu preparaty zawierają składniki keratolityczne, rozpuszczające martwy naskórek. Po 2-4 minutach zmyj kosmetyk ze skórek.

Odsuwanie skórek patyczkiem

Kolejnym krokiem jest delikatne odsunięcie skórek, które narastają na paznokieć. W tym celu można sięgnąć po metalowe radełko, jednak my rekomendujemy delikatniejsze, drewniane patyczki do manicure. Odpychaj skórki bardzo delikatnie.

Uwaga: jeśli twoje skórki są delikatne i po odepchnięciu wyglądają estetycznie, możesz pominąć krok nr 3.

Wycinanie skórek

Jak usunąć skórki, których jest widocznie za dużo? Najlepszym sposobem będzie ostrożne wycięcie ich cążkami. Pamiętaj o tym, aby przed przystąpieniem do pracy wyparzyć je we wrzącej wodzie, a następnie zdezynfekować. Wycinaj skórki bardzo delikatnie, w jednym kierunku, obejmując cążkami wyłącznie wyraźnie odstające fragmenty.

Peeling dłoni

Po usunięciu nadmiaru skórek, możesz zafundować swoim dłoniom wygładzający peeling. Wybierz produkt drobnoziarnisty, który możesz zastosować również na okolice paznokci. Dzięki temu usuniesz ewentualne nierówności.

Oliwka do skórek

Skórki okołopaznokciowe zbudowane są z martwych komórek naskórka, dlatego często wysychają. Po zakończeniu manicure, nanieś na nie oliwkę o działaniu nawilżającym i regenerującym. Starannie wmasuj produkt i pozostaw go do wchłonięcia.

Co zrobić, by skórki długo wyglądały zdrowo?

Wycinanie skórek warto przeprowadzać tylko wtedy, gdy zauważasz, że narastają na płytkę paznokcia. Pamiętaj, że są one niezbędne do jego ochrony, dlatego nie należy usuwać ich zbyt często.

Po oliwkę nawilżającą do skórek warto sięgać nawet kilka razy dziennie – dzięki temu skórki nie będą się przesuszać, a także zachowają gładkość oraz elastyczność.

Nie obgryzaj i nie zrywaj skórek – to prosta droga do uszkodzenia macierzy paznokcia i zmiany jego kształtu. Jeśli irytuje cię kawałek odstającej skórki, wytnij go za pomocą zdezynfekowanych cążek.

Pamiętaj, aby chronić swoje dłonie przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Mróz i wiatr mogą wzmagać przesuszanie delikatnej skóry. Zimą pamiętaj o stosowaniu ciepłych rękawiczek oraz treściwego kremu do rąk.
Podczas prac domowych, takich jak mycie naczyń czy okien, stosuj ochronne rękawiczki lateksowe. Substancje zawarte w preparatach czyszczących mogą działać na skórę drażniąco, powodować suchość, a nawet reakcje alergiczne.

Co zrobić, jeśli skórki ciągle pękają?

Zdarza się, że skórki okołopaznokciowe wyglądają źle nawet pomimo starannej pielęgnacji. Może to oznaczać, że cierpisz na niedobór witaminy A lub B5. Są one bardzo istotne dla zdrowia skóry. Podejrzewając ich niedostatek, warto wykonać badania kontrolne i w razie potrzeby, sięgnąć po suplementy diety. Same dłonie możesz smarować maścią z witaminą A.

Jak usunąć skórki? Podsumowanie

Nadmiernie narastające skórki przy paznokciach można usuwać, sięgając po odpowiednie narzędzia i zachowując ostrożność. Aby okolice paznokci zawsze wyglądały ładnie, pamiętaj także o ich intensywnym nawilżaniu, ochronie przed niskimi temperaturami i detergentami.
Autorka: Joanna Stanuch