Data publikacji:

Jak wygładzić włosy? Najlepsze sposoby na wygładzenie włosów

Puszące się, pozbawione blasku włosy z pewnością nie dodają urody i nie poprawiają samopoczucia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by przywrócić im świetny wygląd. Sprawdź, jak wygładzić włosy i zacznij być dumna ze swojej fryzury.

jak wygładzić włosy

Co wpływa na strukturę włosa?

Zanim przeczytasz, jak wygładzić włosy, musisz się o nich nieco dowiedzieć. Przede wszystkim powinna zainteresować cię informacja, że włosy mogą być wysokoporowate albo niskoporowate. Porowatość to inaczej coś w rodzaju przenikalności włosów.

Włosy niskoporowate będą miały niską przenikalność – są to kosmyki szczelne, śliskie, błyszczące, jednym słowem: mocne. Włosy niskoporowate są o wiele trudniejsze w pielęgnacji. Są słabe, matowe, szorstkie.

Istnieje aż kilka przyczyn, przez które zwiększa się porowatość włosów. Można tu wymienić przede wszystkim:
 • czynniki atmosferyczne: silne słońce, wysoka temperatura, wiatr,
 • koloryzacja, w tym rozjaśnianie,
 • stylizacja na gorąco (używanie lokówki, prostownicy, suszarki),
 • używanie niewłaściwych kosmetyków,
 • rozczesywanie włosów na mokro (uszkadza włosy w sposób mechaniczny),
 • nieprawidłowa dieta.

Jak wygładzić włosy wysokoporowate?

Skoro zastanawiasz się nad tym, jak wygładzić włosy, żeby się nie puszyły, to najprawdopodobniej są one wysokoporowate. Co możesz z nimi zrobić?

Przede wszystkim zacznij stosować olejowanie włosów – regularnie powtarzany zabieg sprawi, że kosmyki staną się nie tylko gładsze, ale również zdrowsze i bardziej błyszczące.Oleje do tego typu włosów to między innym ten z czarnuszki, kiełków pszenicy, arganowy, z awokado, z krokosza barwierskiego czy po prostu słonecznikowy.

Po drugie – zacznij właściwie pielęgnować włosy, a już po kilku tygodniach zauważysz, że są bardziej lśniące i zdecydowanie gładsze. Oto, jak wygładzić puszące się włosy za pomocą pielęgnacji:
 • podczas mycia nie „szoruj” włosów, ale delikatnie je masuj; skup się przede wszystkim na nasadzie,
 • spłukuj kosmyki letnią wodą (a nawet zimną, jeśli masz tyle wytrwałości – to prosty sposób na domknięcie się łusek włosa),
 • raz na tydzień płucz włosy w occie jabłkowym,
 • po myciu staraj się pozwolić włosom wyschnąć – na ile to możliwe,
 • nie kładź się spać z mokrymi włosami,
 • przed rozpoczęciem stylizacji włosów na gorąco stosuj środki do termoochrony.

Jak wygładzić kręcone włosy?

Poprawienie wyglądu prostych włosów jest stosunkowo łatwe. Ale jak wygładzić kręcone włosy? W ich przypadku z pewnością sprawdzi się żel lniany, który sprawi, że włosy staną się bardziej dociążone i jakby lekko „sklejone” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Aby przygotować żel, musisz zagotować 2 łyżki siemienia lniane w 200 ml wody. Po 15 minutach gotowania wytworzy się żel, który trzeba przecedzić przez sitko. Gdy ostygnie, weź odrobinę substancji na dłoń, rozetrzyj, a potem delikatnie wetrzyj w kosmyki.

Jak wygładzić włosy u nasady?

Interesuje cię przede wszystkim to, jak wygładzić włosy u nasady? Jednym z lepszym sposobów jest zastosowanie oleju kokosowego. Użyj go przed myciem, solidnie natłuszczając włosy u nasady. Następnie zupełnie zwyczajnie umyj włosy, używając szamponu i odżywki. Ten prosty zabieg sprawi, że włosy nie będą aż tak się unosić – jednocześnie nie będą wyglądały na tłuste.

Jak wygładzić włosy? Pamiętaj o dobrym cięciu!

Pamiętaj, że na wygląd włosów wpływa również sposób cięcia. Porządnie przycięte i wycieniowane pasma będą o wiele lepiej się układać, staną się również bardziej podatne na stylizację. To natomiast sprawi, że z większą łatwością je zdyscyplinujesz.
Autor: Robert Wojtaś