Data modyfikacji:

Jak zwalczać pierwsze zmarszczki?

Skórą wolną od zmarszczek możemy się cieszyć mniej więcej do 20 roku życia. Później u większości z nas pojawiają się pierwsze oznaki starzenia i zmarszczki mimiczne, co jest sygnałem do rozpoczęcia stosowania kremów o bardziej zaawansowanym działaniu przeciwstarzeniowym. Jak zwalczać pierwsze zmarszczki i pielęgnować młodą cerę?

Większość kosmetologów zaleca, by rozpocząć stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych po ukończeniu 25 roku życia. Zazwyczaj wtedy procesy regeneracji i degradacji komórek naszej skóry osiągają podobny etap, po którym obumieranie komórek bierze górę nad produkcją nowych. Właśnie w ten sposób powstają zmarszczki, będące następstwem osłabiania struktury skóry, w wyniku czego cera zapada się i marszczy. W zahamowaniu tego procesu pomaga zdrowy tryb życia oraz stosowanie właściwych kosmetyków.

Preparaty zwalczające pierwsze zmarszczki powinny spełniać kilka podstawowych funkcji. Pierwszą jest nawilżanie, a konkretniej – ograniczane utraty wody i zwiększanie zdolności jej wiązania w skórze, co ma bezpośrednie przełożenie na jej jędrność i gładkość. Takie właściwości, mają między innymi kosmetyki z kwasem hialuronowym, który jest częstym składnikiem kremów dla młodej cery.

Kolejną ważną kwestią jest ochrona przed promieniowaniem UV, będące jednym z głównych sprawców powstawania zmarszczek mimicznych. Zawsze sprawdzaj, czy twój krem na dzień jest wyposażony w filtr przeciwsłoneczny o faktorze nie mniejszym niż 10 lub 15 SPF. Szkodliwe promieniowanie dociera do nas nawet w pochmurny dzień, więc skóra musi mieć zapewnioną ochronę przez cały rok.

Duży udział w degradacji komórek mają wolne rodniki, a w zwalczaniu ich destrukcyjnego działania pomagają przeciwutleniacze zawarte w kosmetykach oraz jedzeniu, w tym w warzywach i owocach z czerwoną lub bordową skórką (pomidory, czerwona kapusta, buraki truskawki, maliny, wiśnie, śliwki), ziarnach zbóż, orzechach, kawie i herbacie oraz olejach roślinnych.

By zmarszczki pojawiły się jak najpóźniej, trzeba wyrobić w sobie kilka dobrych nawyków. Na pierwszym miejscu znajduje się ograniczenie opalania, czyli wystawiania twarzy na działanie szkodliwego promieniowania, a także rezygnacja z solarium, które mocno przesusza skórę. Bardzo ważne jest picie dużych ilości wody (1,5-2 litrów dziennie), ponieważ jej niedobór utrudnia procesy podziału komórek, co uniemożliwia ich regenerację. Cerze szkodzą również częste, gorące kąpiele i natryski, a także pobyt w saunie, ponieważ wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń włosowatych i intensywną utratę wody.

Wcielenie powyższych wskazówek w życie pomoże w zachować piękną, młodą cerę na dłużej.

Autor: Kasia Szulik