Data publikacji:

Jak zwalczyć nadmierne i uciążliwe pocenie?

Nadmierna potliwość stóp, ciągle mokre pachy i towarzyszący temu nieprzyjemny zapach może być przyczyną spadku pewności siebie czy nawet ogólnego spadku jakości życia. Jak sobie z tym radzić i czy są skuteczne sposoby, żeby zmniejszyć wydzielanie nadmiernej ilości potu?
Man with hyperhidrosis sweating very badly under armpit in blue shirt, on grey.

Przyczyny nadmiernej potliwości – skąd bierze się problem?

Wydzielanie potu jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i odgrywa kluczową rolę w regulacji temperatury każdego człowieka. Wydzielanie potu wzrasta w momencie zwiększonej aktywności fizycznej lub podczas choroby. Jednak gdy ilość wydzielanego potu na całym ciele lub w określonym miejscu wzrasta bez wyraźnej przyczyny, mamy wówczas do czynienia z nadmierną potliwością (hiperhydrozą). Leczenie może przybrać różne metody. W niektórych przypadkach wystarczy zwiększona higiena, z kolei w innych niezbędne będzie stosowanie specjalistycznych kremów lub blokerów.
Nadmierna potliwość całego organizmu czy np. nadmierne pocenie pod pachami może mieć wiele przyczyn. Można ją odziedziczyć po swoich rodzicach lub dziadkach. Duża potliwość może być też związana z doświadczeniem silnych emocji lub pojawiać się w sytuacjach stresowych. Ciągłe pocenie się może też pojawić się w okresie dojrzewania lub ciąży i jest to następstwo zmian hormonalnych w organizmie. Nadmierna potliwość może być związana z przewlekłą chorobą, jak cukrzyca bądź nadczynność tarczycy, lub stosowaniem niektórych leków. Przyczyny nadmiernego pocenia mogą być również dość prozaiczne – noszenie ubrań lub obuwia z nieprzepuszczających powietrza materiałów.

Jak skutecznie ograniczyć pocenie się pod pachami?

Nadmierna potliwość pod pachami to dość powszechny problem, który może powodować dyskomfort, stres oraz negatywnie wpływać na jakość życia. Ograniczenie pocenia pod pachami może być prawdziwym wybawieniem.
Nadmierne pocenie się pod pachami można zminimalizować poprzez noszenie ubrań z naturalnych i przepuszczających powietrze materiałów. W wyjątkowo gorące dni (pod względem temperatury na zewnątrz lub natężenia stresu) dobrze jest 2–3 razy dziennie przemyć pachy wodą z mydłem, żeby usunąć nadmiar bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach. Inny sposób na zminimalizowanie problemu to golenie pach. Znacznie zmniejszy to powierzchnię, na której mogą gromadzić się bakterie, a dodatkowo sprawia, że antyperspiranty lepiej przylegają do skóry.
Najbardziej popularne produkty na nadmierne pocenie to dezodoranty, antyperspiranty oraz blokery. Dezodoranty jedynie maskują nieprzyjemny zapach potu. Antyperspiranty zawierają sole glinu, które zmniejszają ilość potu wydzielanego przez gruczoły potowe. Dobry bloker potu pod pachy ma działanie podobne do antyperspirantu, ale zawiera większe stężenie soli glinu i stosuje się je zazwyczaj na noc.

Domowe sposoby na ograniczenie nadmiernej potliwości całego organizmu

Jednym z często polecanych domowych sposobów na nadmierne pocenie pod pachami lub całego organizmu jest regularne picie naparów ziołowych. Istnieje wiele ziół, które regulują pracę gruczołów potowych. Do najpopularniejszych należą: szałwia, melisa oraz pokrzywa. Należy pić 1–2 szklanki naparu dziennie.
A jakie domowe sposoby na pocenie nóg będą najlepsze? Wypróbuj kąpiele ziołowe. Taką kąpiel można zrobić np. z wykorzystaniem rumianku, szałwii, czarnej herbaty lub soli ziołowych. Kąpiele pomogą zneutralizować rozwój bakterii oraz wyregulować pracę gruczołów potowych dzięki właściwościom ściągającym.
Unikaj kofeiny i alkoholu oraz jedzenia ostrych przypraw. Ostre przyprawy mogą zwiększać temperaturę ciała, a co za tym idzie, stymulować gruczoły potowe do intensywniejszej pracy. Kofeina oraz alkohol z kolei mogą podnosić temperaturę całego ciała.

Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem stóp i dłoni?

Intensywne pocenie się stóp poza naturalnymi tendencjami lub czynnikami zewnętrznymi może być też związane z rodzajem wykonywanej przez nas pracy. Cały dzień w pracy w grubym i nieprzepuszczającym powietrza obuwiu mogą sprzyjać nadmiernemu poceniu. W takim przypadku należy pamiętać o regularnej wymianie skarpet, stosowaniu wkładek antybakteryjnych oraz odświeżającego sprayu do obuwia. Pomóc może również częstsze niż raz dziennie mycie stóp.
Dobrym rozwiązaniem będzie również krem na potliwość stóp. Leczenie nadmiernej potliwości odbywa się przy użyciu składników aktywnych obecnych w kremach. Jednym z popularniejszych składników jest chlorek glinu, który blokuje gruczoły potowe. Inne substancje aktywne wykorzystywane w tego typu kremach to szałwia, eukaliptus, olejek lawendowy oraz mentol – które poza regulowaniem gruczołowych potowych, mają również działanie odświeżające. Praktycznie identyczne działanie ma krem na nadpotliwość dłoni. Krem na nadmierne pocenie się stóp oraz dłoni stosuje się na noc.

Nadmierne pocenie twarzy i głowy

Często spotykanym problemem jest również mocne pocenie się twarzy oraz głowy. Skutkiem nadmiernego pocenia się jest zepsuty makijaż lub szybko przetłuszczające się włosy i konieczność codziennego mycia włosów. Mokra głowa to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, czego efektem może być np. łupież. Problem z makijażem mogą rozwiązać wodoodporne kosmetyki do makijażu, które pomogą utrzymać go w nienaruszonym stanie przez cały dzień.
W zredukowaniu nadmiernej potliwości mogą również pomóc odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy. Zaleca się stosowanie żelu lub mydła o działaniu antybakteryjnym. Z kolei do mycia głowy w przypadku wystąpienia problemów grzybiczych najlepszy będzie szampon przeciwłupieżowy.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.