Data publikacji:

Zapalenie mieszka włosowego

Czerwone, ropne wypryski skórne, świąd i pieczenie - uwaga, to może być zapalenie mieszka włosowego! Problem ten może dotknąć każdej z nas. Czym jest zapalenie mieszka włosowego, jak mu zapobiegać i co zrobić, gdy wystąpi? Przedstawiamy kilka faktów na temat zapalenia mieszka włosowego.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Zapalenie mieszka włosowego to uciążliwy problem. Mieszek włosowy jest atakowany przez różne czynniki (m.in. bakterie, grzyby, wirusy), które wywołują przykre objawy. Gdy dojdzie do zakażenia, na skórze pojawiają się zmiany, takie jak: zaczerwienienie, krostki, a nawet ropne wypryski. Bardzo charakterystycznymi postaciami są figówki i czyraki.

Do zakażenia dochodzi w wyniku podrażnienia okolic mieszka i ujścia gruczołów łojowych. Częste golenie, wrastające włosy czy otarcia mogą zwiększać prawdopodobieństwa infekcji. Przez uszkodzone miejsce do skóry przenikają czynniki patogenne, które atakują mieszki. Częstym przyczyną infekcji jest bakteria gronkowca złocistego!

Zapalenie mieszka włosowego może mieć charakter przewlekły. Leczenie takiej postaci choroby trwa często bardzo długo.

Zapobiegaj

Najlepiej reagować zanim dojdzie do infekcji. Podstawą jest wyeliminowanie możliwych źródeł zakażenia. Dbaj o higienę i odporność. Zdrowy organizm lepiej radzi sobie ze zwalczaniem chorób we wczesnym stadium. Pocenie i obcisła bielizna mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia mieszka włosowego.

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację i nawilżenie naskórka. Zadbana skóra jest bardziej odporna na uszkodzenia, np. otarcia. Przed każdą depilacją przygotuj daną część ciała: zrób peeling, oczyść obszar i zmiękcz włoski. Korzystaj z kosmetyków przeznaczonych do depilacji. Po zabiegu zastosuj preparaty pielęgnacyjne. Jeżeli używasz maszynek, to przed goleniem zdezynfekuj ostrza specjalnymi środkami lub wrzątkiem. Jeżeli wystąpiła infekcja, to dla bezpieczeństwa wyrzuć golarki, której używałaś.

Zapobiegaj wrastaniu włosków.

Gdy dojdzie do infekcji

Nie ignoruj objawów! Gdy zauważysz niepokojące zmiany skórne, koniecznie udaj się do dermatologa, który poprowadzi leczenie.  Odpowiednio wcześnie, prawidłowo zdiagnozowane zapalenie mieszka włosowego pozwoli na skuteczniejszą walkę z infekcją i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, stosować się do jego wskazówek.

Nigdy nie wyciskaj i nie przebijaj ropnych wyprysków. Możesz także do kąpieli stosować mydła i żele antybakteryjne. Możesz posiłkować się preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji cery trądzikowej. Nie należy również wystawiać zmian na słońce, gdyż grozi to powstaniem szpecących przebarwień.

Autor: Paulina Staruszniak