Data publikacji:

Zapalenie mieszka włosowego - przyczyny, objawy i leczenie

Czy na powierzchni skóry po depilacji zaczęły się pojawiać bolesne krostki? To może być zapalenie mieszka włosowego. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak w szybki i łatwy sposób pozbyć się tego problemu.
zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego – przyczyny

Zapalenie mieszka włosowego jest chorobą skóry polegającą na powstawaniu stanów zapalnych mieszków włosowych. Ta kłopotliwa dolegliwość spowodowana jest zazwyczaj infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Zapalenie na samym początku przypomina małe czerwone guzki lub białe krostki wokół mieszka włosowego.

Czym jest mieszek włosowy? Są to miejsca na ciele, z których wyrastają włosy. Niewyleczona infekcja może przerodzić się w bolesne rany i blizny, dlatego w przypadku zapalenia mieszka włosowego należy działać skutecznie i szybko.

Ta dolegliwość nie jest groźna dla zdrowia, jednak może znacznie uprzykrzyć życie. Tyczy się to głównie osób, które regularnie się depilują. Nieleczone, przewlekłe stany zapalne mogą prowadzić nawet do wypadania włosów i bliznowacenia.

Objawy zapalenia mieszka włosowego

Do najczęstszych objawów świadczących o wystąpieniu zapalenia mieszka włosowego zalicza się skupiska małych czerwonych guzków lub krostek, które rozwijają się wokół mieszków włosowych. W przypadku rozwoju choroby skóry krostki mogą zmieniać się w swędzące pęcherze wypełnione ropą.

Ropne zapalenie mieszka włosowego najlepiej leczyć pod okiem lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Skóra wokół chorego mieszka włosowego staje się piekąca, delikatna i bardzo bolesna. Co ważne, ta dolegliwość może pojawić się na różnych częściach ciała.

Zapalenie mieszka włosowego po depilacji to kłopot, z którym borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Popularne jest także zapalenie mieszka włosowego na głowie – tutaj przyczyną może być stosowanie zbyt bogatego szamponu i niedokładne spłukiwanie piany.

Niedoczyszczony skalp może powodować odkładanie się łoju w mieszkach włosowych i zatykanie ich. Zapalenie mieszka włosowego pod pachą może wynikać z nieodpowiedniego sposobu depilacji lub zbyt mocno działających antyperspirantów.

Z kolei zapalenie mieszka włosowego na nogach może być spowodowane noszeniem zbyt obcisłych spodni i rajstop lub pranie ubrań w nieodpowiednich środkach.

Zapalenie mieszka włosowego w miejscu intymnym

To częsta dolegliwość. Zapalenie mieszka włosowego na wzgórku łonowym spowodowane jest najczęściej złym dobraniem metody depilacji. Powszechnie uważa się, że ze wszystkich dostępnych metod to depilacja maszynką najbardziej podrażnia skórę i tym samym przyczynia się do częstego powstawania zapalenia mieszka włosowego w miejscu intymnym.

W przypadku tak delikatnych sfer najlepiej wypróbować inne metody depilacji, takie jak pasta cukrowa lub delikatny krem.

Nie zapomnij też o regularnych peelingach i nawilżaniu tych rejonów. Dzięki temu zapalenie mieszka włosowego powinno pojawiać się rzadziej.

Leczenie zapalenia mieszka włosowego

Czy możliwe jest leczenie naturalne mieszka włosowego? Tak! Wystarczy, że zainfekowane miejsce potraktujesz dwa razy dziennie okładem ze spirytusu salicylowo-rezorcynowego.

Oprócz tego dobrze jest nawilżyć zainfekowaną skórę – możesz to zrobić wazeliną lub kremem do pielęgnacji skóry dziecka. Jednak na zapalenie mieszka włosowego najlepsze będą leki – w tym celu skontaktuj się w lekarzem.