Kwasy kosmetyczne dzielimy na trzy główne grupy – AHA, BHA i PHA.
Jakie są efekty pielęgnacji kwasami? Przede wszystkim skóra zostaje złuszczona, czego skutkiem jest jej wygładzenie i oczyszczenie porów. Niedoskonałości znikają, podobnie zmniejsza się widoczność przebarwień, blizn i drobnych zmarszczek. Cera staje się bardziej ujędrniona i elastyczna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
Należy pamiętać jednak, że kosmetyków z kwasami nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby w aktywnej fazie trądziku oraz cierpiące na jakiekolwiek choroby dermatologiczne (chyba że lekarz prowadzący zaleci inaczej).
Krem po kwasach musi zawierać także substancje nawilżające, np. glicerynę, mocznik, śluz ślimaka, kwas hialuronowy, aloes czy też cukry. Warto sięgać także po hydrolaty i sera nawilżające z dodatkiem dobroczynnych ekstraktów roślinnych.
Jaki krem po kwasach wybrać? Kolejna grupa to składniki natłuszczające i ochronne, które pomagają odbudować warstwę hydrolipidową skóry i zapobiegają ucieczce wody. Mowa tutaj o wszelkich naturalnych olejach i masłach, woskach, lipidach i ceramidach. Ważne, aby składniki te były niekomedogenne, czyli nie zapychały porów, by nie zniweczyć dobroczynnych efektów oczyszczania kwasami.
Warto, aby krem po kwasach miał w składzie również witaminy (E, z grupy B), naturalne ekstrakty roślinne i inne składniki dopasowane do potrzeb skóry. Kosmetyk nie powinien natomiast zawierać alkoholu, substancji o potencjale drażniącym i wszelkich składników zapychających pory.
Jaki krem z filtrem po kwasach sprawdzi się najlepiej? Postaw na kosmetyk zapewniający wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Doskonałym wyborem będzie produkt z SPF 50+ dobrej marki. Krem powinien zawierać stabilne filtry, a dodatkowo nie zapychać porów.
Pamiętaj o jednej ważnej kwestii – krem z filtrem SPF 50 należy stosować po zabiegu z użyciem kwasów codziennie, nie tylko w słoneczne dni letnie! Promieniowanie UV występuje każdego dnia, dlatego należy się przed nim chronić, nawet gdy słońce jest niewidoczne.
Silnych kosmetyków z kwasami w wyższym stężeniu nie wolno stosować codziennie. Powinno się przeprowadzać peeling kwasowy około raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Skóra po zabiegu będzie prawdopodobnie zaczerwieniona, podrażniona i napięta. Przez następne kilka dni może się łuszczyć i odpadać, lecz nie wolno zdrapywać suchych skórek. Należy natomiast sięgać po dobry krem po kwasach rano i wieczorem.
Peeling kwasowy powinno się wykonywać wieczorem i trzymać go na twarzy nie dłużej niż 10 minut. Po tym czasie należy go dokładnie zmyć i nałożyć kosmetyki łagodzące podrażnienia. Podczas stosowania produktów z kwasami zrezygnuj z opalania, używania kosmetyków z retinoidami oraz innych drażniących produktów. Twoja skóra ci za to podziękuje.