Data modyfikacji:

Jaki olej do włosów rozjaśnionych?

Rozjaśniane włosy są narażone na znaczne uszkodzenia, dlatego też wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zabiegi rozjaśniające zaburzają strukturę włosa, zwiększają jego porowatość oraz silnie go wysuszają. W efekcie fryzura staje się trudna do ułożenia, kosmyki łatwo się łamią, są szorstkie i sztywne. Popularne odżywki poprawiają wygląd włosów jedynie do następnego mycia, przez co nie są ratunkiem na dłużej. Najlepszym rozwiązaniem jest olejowanie włosów rozjaśnionych - tym sposobem staną się wygładzone, miękkie i odzyskają piękny wygląd.
olej do włosów

Olej do włosów blond - jaki wybrać?

Rozjaśniacze do włosów umożliwiają relatywnie szybką zmianę koloru włosów z ciemnych na jasne. Ich działanie jest bardzo skuteczne, jednak jednocześnie ich cząsteczki rozbijają białka włosów, usuwając z nich kolor i czyniąc je słabszymi. W tym momencie zmienia się także struktura włosa, uszkadza się łuska, a w efekcie pasma zaczynają się puszyć i łamać.

Chcąc poprawić kondycję włosów, dobrze jest postawić na odpowiedni olej do włosów rozjaśnianych. Pozytywnie wpłynie na uszczelnienie łusek włosów oraz na ich odbudowę. Choć efektów olejowania włosów nie dostrzeże się od razu, to i tak z każdym kolejnym zabiegiem rezultaty będą wyraźnie odczuwalne. Początkowo włosy staną się bardziej lśniące, a następnie poprawiać się będzie ich struktura i ogólna kondycja.

Jaki olej do włosów rozjaśnionych wybrać?

Kluczem do powodzenia w olejowaniu włosów farbowanych blond jest dobranie odpowiedniego olejku. Jedną z najpopularniejszych substancji, którą większość osób ma w swojej kuchni, jest oliwa z oliwek. Jest to emolient - dobrze zatrzymuje wilgoć we włosach, jednocześnie wzmacniając komórki włosa. Dodatkowo zapobiega puszeniu się pasm dzięki zawartości witaminy E, która wykazuje także silne właściwości nawilżające. 
Olejowanie włosów blond można przeprowadzać również przy pomocy oleju kokosowego. Ten produkt doskonale uszczelnia łuski włosów, chroni je przed utratą białka i przeciwdziała puszeniu oraz elektryzowaniu. Podobnie właściwości wykazuje olej arganowy. Zawiera przeciwutleniacze, które chronią włosy przed powstawaniem kolejnych uszkodzeń. Co więcej, kilka kropel tego olejku z powodzeniem można użyć do stylizacji ułożonej fryzury.

Do włosów rozjaśnionych polecany jest także olej migdałowy. Jego skład pełen jest protein i witaminy E. Może być stosowany nawet codziennie, dzięki czemu wniknie głęboko w pasma i łuski włosów, wzmacniając je i wygładzając. Kolejny olej - z orzechów makadamia, bogaty jest w żelazo, wapń, magnez i kwasy tłuszczowe. Takie połączenie pozwala na dogłębne nawilżenie i regenerację włosów. Dodatkowo zapobiega puszeniu się i sprawia, iż fryzura staje się wygładzona.

Olej z awokado, podobnie jak olej kokosowy, korzystnie wpływa na wzrost włosów. Bogaty jest w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu nawilża, wzmacnia i ujarzmia puszące się pukle.

Jak i czym olejować rozjaśnione włosy?

 Istnieje kilka metod olejowania, a każda z nich może przynosić inne rezultaty. Włosy rozjaśnione, o wysokoporowatej strukturze są słabe i mocno wysuszone, dlatego też na początku będą wchłaniać bardzo duże ilości oleju. W związku z tym dobrze jest wybrać metodę olejowania włosów blond na mokro. Polega ona na nałożeniu wybranego oleju na zwilżone włosy bądź też moczeniu ich w wodzie z dodatkiem oleju. Dzięki temu łuski włosa rozchylą się i lepiej wchłoną wszystkie cenne składniki.

Po nałożeniu oleju należy trzymać go na włosach minimum 30 minut. Oczywiście im dłużej, tym lepiej. Dobrze jest też wykonać masaż głowy, który pozytywnie wpłynie na zwiększenie absorpcji oleju. Przed spłukaniem substancji dobrze jest dodatkowo odżywić włosy, nanosząc na nie odpowiednio dobraną odżywkę. Należy postawić na naturalny produkt, pozbawiony parabenów, silikonów oraz SLS i SLES. Nie tylko odżywi włosy, ale i zemulguje olej, dzięki czemu łatwiej będzie spłukać mieszankę z głowy. Następnie wystarczy umyć włosy delikatnym szamponem, również bez zawartości szkodliwych składników.

Po umyciu włosów należy pamiętać o dalszej ich pielęgnacji. W tym celu dobrze jest ponownie nałożyć odżywkę bez spłukiwania lub olejek dedykowany jasnym włosom. Tak zadbane włosy odzyskają swój blask, będą miękkie, sprężyste i silne.

Co ważne, nie należy nakładać zbyt dużej ilości oleju na włosy. W innym wypadku można mieć problem z późniejszym zmyciem go z włosów. W rezultacie zamiast miękkich i sprężystych włosów można otrzymać nieprzyjemne, posklejane strąki. W skutecznym umyciu włosów z oleju może pomóc nie tylko metoda ich mycia, ale też odpowiedni dobór oleju i zastosowana technika olejowania.

Zabieg olejowania włosów należy wykonywać nie częściej niż raz, dwa razy w tygodniu, ale też nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jak przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym, najważniejsze są zachowanie umiaru, rozwagi, a przede wszystkim systematyczności.

Jakie oleje rozjaśniają włosy, a jakie przyciemniają?

Podczas wyboru oleju do włosów rozjaśnianych należy zwrócić uwagę na to, czy nie przyciemni on blond pasm. Naturalne olejki pozyskuje się z roślin i pestek, przez co mogą mieć one właściwości barwiące. Chcąc uniknąć zmiany odcienia włosów, należy unikać olejku z amli, brahmi, rozmarynowego oraz oleju rycynowego. Jeśli włosy rozjaśniane pod wpływem olejowania pożółkną, wówczas co kilka myć dobrze jest je umyć fioletowym szamponem lub nałożyć fioletową maskę. Taki zabieg ochłodzi kolor i przywróci włosom dawny odcień. 
Autor: Pola Kędra