Data publikacji:

Jesienna pielęgnacja skóry

Cera po lecie często bywa przesuszona, a znikająca stopniowo opalenizna odsłania krostki i niedoskonałości. Jesienna pielęgnacja skóry bazuje na złuszczaniu i nawilżaniu, a także wzmacnianiu skóry przed sezonem niskich temperatur.

By zminimalizować negatywne skutki opalania, jesienna pielęgnacja skóry powinna się zacząć od usunięcia uszkodzonej, wierzchniej warstwy naskórka za pomocą peelingu. Najlepiej sięgnąć po preparaty delikatne, o działaniu enzymatycznym, lub domowe peelingi z niewielkimi drobinkami. Jesień to również dobry moment na wizyty w gabinetach kosmetycznych, gdzie stan skóry poprawi np. mikrodermabrazja czy zabieg na bazie kwasów owocowych.

Kolejnym krokiem w jesiennej pielęgnacji skóry jest jej odpowiednie nawilżenie i odbudowa płaszcza hydrolipidowego, który chroni ją przed utratą wody. Promieniowanie pogarsza procesy syntezy kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność skóry, więc musimy również wspomóc produkcję tych substancji.

W składzie sezonowych kremów powinien się znaleźć kwas hialuronowy i ceramidy, które wzmacniają i odbudowują warstwę hydrolipidową, a także aminokwasy, gliceryna i mocznik wiążące wodę w skórze. Wraz ze spadkiem temperatur stopniowo przyzwyczajaj skórę do kremów półtłustych, które intensywnie odżywiają cerę i chronią ją przed skutkami mrozów.

Jesienna pielęgnacja skóry dla posiadaczek cery trądzikowej i mieszanej powinna zacząć się od oczyszczania. Ich cera reaguje na wysokie temperatury i słońce nadprodukcją sebum, które zatyka pory i powoduje błyszczenie. Kremy do cery tłustej powinny zawierać nie tylko składniki matujące i antybakteryjne, ale również nawilżające, niezbędne do utrzymania jędrności cery i jej zdrowego wyglądu.

Autor: Kasia Szulik