Data modyfikacji:

Kosmetyki wegańskie. Jak działają i gdzie ich szukać?

Weganizm to już nie tylko dieta. To styl życia, który polega na wyeliminowaniu wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Zasada ta dotyczy także higieny i pielęgnacji ciała. Jakie zalety mają kosmetyki wegańskie? Czym kierować się podczas ich wyboru i gdzie kupić te najlepsze?
kosmetyki wegańskie

Weganizm to nie tylko dieta

Zastanawiałeś się kiedyś czy i jak przejść na weganizm? Choć początkowo weganizm kojarzył się niemal wyłącznie z usunięciem mięsa i produktów odzwierzęcych z jadłospisu, dziś ta idea odnosi się już nie tylko do tego, co ląduje na talerzu.

Weganie coraz częściej decydują się na rezygnację z wszelkich produktów, których stworzenie wiązało się ze zwierzęcą krzywdą. Mowa więc np. o futrach, jedwabnych tkaninach, ale i konwencjonalnych kosmetykach do higieny i pielęgnacji ciała, jak i makijażu.

Wnętrza ze smakiem polecają - Pralka w kuchni - poradnik

Kosmetyki wegańskie. Co to znaczy?

Aby dany kosmetyk mógł być określany jako wegański, musi spełnić następujące kryteria:
  1. Nie może być testowany na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie nietestowane na zwierzętach zwykle zawierają odpowiednie oznaczenia i certyfikaty (np. „cruelty free”). Taki znak daje pewność, że podczas produkcji kosmetyku nie ucierpiało żadne zwierzę. Na takich produktach może znaleźć się również symbol króliczka.
  2. Nie może posiadać składników pochodzenia odzwierzęcego. Naturalne kosmetyki wegańskie mogą zawierać wyłącznie składniki mineralne i roślinne. Na liście komponentów nie mogą więc znaleźć się np. miód, mleko, kolagen, elastyna czy lanolina. O braku odzwierzęcych substancji może świadczyć certyfikat „vegan friendly”.

Czytaj również: Cytryna - kosmetyki naturalne

Kosmetyki wegańskie – rozpoznaj je po składzie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak wiele składników pochodzenia odzwierzęcego znajduje się w tradycyjnych kosmetykach. Zarówno tradycyjne produkty przeznaczone do mycia ciała i włosów, kremy, balsamy, jak i kosmetyki do makijażu, zawierają substancje pozyskane od zwierząt.

Wegańskie kosmetyki nie mogą zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak liczna jest to grupa. Oto najpopularniejsze produkty, których nie mogą mieć w swoim składzie wege kosmetyki:

  • jajka – np. żółtko jaja w kosmetykach do włosów,
  • miód – ten smakołyk wytwarzany przez pszczoły nie jest wegański,
  • wosk pszczeli – podobnie jak przy miodzie,
  • kolagen – białko to pozyskiwane jest najczęściej z tkanek świń, ryb lub innych zwierząt,
  • elastyna – białko odzwierzęce pozyskiwane najczęściej z tkanek ptaków lub krów,
  • keratyna odzwierzęca – ten składnik doskonale wpływający na stan włosów może być pozyskiwany z tkanek ptasich czy też z wełny,
  • mleko, jogurty, przetwory mleczne – zdecydowanie są to produkty odzwierzęce, nie nadają się więc dla wegan,
  • śluz ślimaka – choć nie zawsze jest on pozyskiwany w nieetyczny sposób, z pewnością nie jest wegański,
  • kwas stearynowy – pozyskiwany najczęściej z łoju zwierzęcego i używany do produkcji mydeł,
  • gliceryna odzwierzęca – pozyskiwana z tłuszczu zwierzęcego,
  • lanolina – wosk pozyskiwany z wełny owczej,
  • jedwab – uzyskiwany z kokonów jedwabników,
  • witamina A odzwierzęca – może być pozyskiwana z oleju z ryb,
  • piżmo – ten uwielbiany przez wiele kobiet zapach pozyskuje się z gruczołów piżmowca (lub kilku innych zwierząt), choć można uzyskać substancję bez konieczności zabijania stworzenia,
  • ambra – substancja zapachowa będąca wydzieliną z przewodu pokarmowego kaszalotów.

Jakie w takim razie składniki mogą zawierać kosmetyki wegańskie? Lista jest bardzo długa. Naturalne oleje, ekstrakty, maceraty czy też hydrolaty doskonale wpływają na stan skóry. Dodatkowo są produktami pochodzenia roślinnego, a więc nie przyczyniają się do cierpienia zwierząt. Oto niektóre z popularnych wegańskich składników aktywnych używanych w kosmetykach:

  • naturalne oleje – np. olej arganowy, kokosowy, migdałowy, z awokado, z orzechów laskowych, jojoba, masło shea, masło kakaowe i tak dalej,
  • ekstrakty roślinne – jest ich mnóstwo, jako przykłady wymienić można ekstrakt z rumianku, z wąkroty azjatyckiej, z zielonej herbaty, z nagietka, z rozmarynu, z lawendy, z aceroli, z arniki,
  • glinki kosmetyczne – np. glinka zielona, glinka biała, glinka różowa, glinka czerwona, Ghassoul, glinka żółta, glinka niebieska,
  • algi morskie – bogate w cenne składniki odżywcze,
  • kofeina – o działaniu ożywczym i ujędrniającym,
  • aloes – kojący i łagodzący podrażnienia,
  • sól morska – doskonała do peelingów i kąpieli,
  • błoto z Morza Martwego – o właściwościach oczyszczających i odżywiających,
  • olejki eteryczne – doskonałe składniki o mocnym działaniu, np. olejek z drzewa herbacianego, olejek różany, olejek kamforowy, olejek cynamonowy, olejek rozmarynowy,
  • kwas hialuronowy i inne kwasy – pozyskiwane w laboratorium, o działaniu złuszczającym, rozświetlającym lub nawilżającym,
Składniki pochodzenia zwierzęcego to standard także w produkcji perfum (do najbardziej pożądanych komponentów należy m.in. piżmo pozyskiwane z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego).

Na rynku znajdziesz wiele firm produkujących wegańskie perfumy, tworzone z wykorzystaniem wyłącznie roślinnych składników.

Kosmetyki ekologiczne i wegańskie. Jakie mają zalety?

Dlaczego warto rozważyć przeorganizowanie swojej kosmetyczki i zamianę kosmetyków na wegańskie? Poznaj zalety stosowania roślinnych produktów.
  • Przy ich produkcji nie cierpią zwierzęta. Stosowanie kosmetyków wegańskich jest po prostu etyczne. Jeśli los zwierząt jest ci bliski, warto zacząć stosować wegańskie produkty.
  • Posiadają tylko naturalne składniki. Wegańskie kosmetyki formułowane są na bazie mineralnych i roślinnych składników. Stosując je możesz mieć wiec pewność, że nie dostarczasz swojemu ciału szkodliwych, chemicznych substancji.
  • Są delikatne i rzadziej uczulają. Wegańskie produkty poleca się osobom skłonnym do alergii i podatnym na skórne podrażnienia.

Wegańskie kosmetyki – skuteczność

Zastanawiasz się, czy kosmetyki wegańskie mogą być skuteczne? Zdecydowanie tak! Roślinne i syntetycznie pozyskiwane składniki w niczym nie ustępują tym odzwierzęcym, a często są nawet skuteczniejsze. Poszczególne ekstrakty i wyciągi roślinne są przeznaczone do pielęgnacji cery różnego typu. Podobnie wygląda sprawa z olejami, hydrolatami czy też olejkami eterycznymi. Glinki doskonale oczyszczają cerę, a syntetyczne witaminy działają tak samo jak te pozyskiwane od zwierząt.

Nawet tak specyficzne składniki, jak keratyna czy kolagen, można zastąpić ich roślinnymi odpowiednikami! Opcji jest więc mnóstwo. Jeśli kosmetyk, który ci się podoba, nie ma oznaczenia Cruelty Free lub V, możesz przestudiować jego skład, aby dowiedzieć się, czy nie zawiera on składników pochodzenia zwierzęcego. Na Ceneo.pl w dziale Uroda znajdziesz filtr, dzięki któremu odszukasz wszelkie produkty niezawierające substancji odzwierzęcych.

W ostatnim czasie wzrosła popularność nie tylko kosmetyków wegańskich, lecz także ekologicznych. Warto pamiętać, że nie jest to to samo, choć często wege produkty są również przyjazne środowisku. Dzięki temu każda miłośniczka naturalnej pielęgnacji czy nawet naturalnych kosmetyków do makijażu znajdzie coś dla siebie.

Problemów nie będą mieć również alergicy. Produkty odzwierzęce także potrafią uczulać. Jeśli jesteś uczulona na jakieś składniki roślinne, czytaj składy i szukaj kosmetyków, które ich nie zawierają lub sięgnij po specjalnie skomponowane specyfiki dla uczuleniowców.

Kosmetyki wegańskie – jakie wybrać?

Sprawdziliśmy, jakie marki oferują najlepsze, wegańskie kosmetyki. Na naszej liście znajdziesz produkty do pielęgnacji ciała, twarzy, włosów, a nawet do makijażu. Miłym zaskoczeniem jest to, że wśród producentów najlepszych wegańskich kosmetyków nie zabrakło i polskich marek!

Sprawdź: Szpinak - przepisy

Wegańskie kosmetyki do twarzy – Resibo

Resibo to polska marka ekologicznych, wegańskich kosmetyków. Słynie z doskonałych produktów do pielęgnacji twarzy – kremy, olejki, toniki i peelingi Resibo są tworzone wyłącznie ze składników roślinnych. Uwagę przykuwają także piękne, minimalistyczne opakowania w stylu „eko”.

Wegańskie kosmetyki do makijażu – Neve Cosmetics

To, że jesteś weganką nie znaczy, że musisz zrezygnować z makijażu i pokazywać się wyłącznie „saute”. Lubisz make-up przyciągający uwagę? Nie ma problemu! Sięgnij po wegańskie kosmetyki kolorowe – znajdziesz je m.in. w ofercie Neve Cosmetics. Cienie, pudry, róże, wegańskie kosmetyki do brwi… każda miłośniczka makijażu znajdzie tu coś wyjątkowego!

Kosmetyki wegańskie do włosów – Yope

Jeśli chcesz stosować wegańską pielęgnację włosów, warto wypróbować produkty marki Yope. Roślinne odżywki i szampony zawierają najlepsze składniki pochodzenia naturalnego. Warto dodać, że produkty te są pozbawione szkodliwych dla włosów silikonów, SLS i parabenów.

Wegańskie balsamy i masła do ciała – Vianek

Jeśli chcesz zadbać o nawilżenie i jędrność skóry ciała, wypróbuj wegańskie kosmetyki Vianek. Masła i balsamy tej firmy oszałamiają przyjemnymi formułami i zapachami.

Wegańskie kosmetyki na trądzik – Sylveco

Borykasz się z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem cery? Polskie kosmetyki Sylveco pomogą ci zawalczyć o matową, czystą cerę. Naturalne mydła do twarzy, żel punktowy na wypryski czy roślinne żele (np. tymiankowy) to już prawdziwe bestsellery tej firmy.

Perfumy dla wegan

Perfumy produkowane w „tradycyjny” sposób mogą zawierać nawet kilka różnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Wegańskie odpowiedniki bazują wyłącznie na wyciągach roślinnych i kwiatowych. Dobrą wiadomością jest to, że ze względu na brak cennych składników takich jak piżmo czy cywet, wegańskie perfumy są o wiele tańsze.
Zmiana pielęgnacji na etyczną i naturalną może być naprawdę prosta. Jak widać, dostępność wegańskich kosmetyków jest spora – wśród najlepszych ich producentów nie brakuje także polskich marek. Zdecydujesz się przejść na kosmetyczny weganizm? A może już go stosujesz?
Autorka: Joanna Stanuch