Data publikacji:

Frezy i frezarki dla początkujących

Zastanawiasz się, jakie frezy do paznokci wybrać? Nie wiesz, jaka frezarka do paznokci dla początkujących sprawdzi się najlepiej? A może zastanawiasz się, jakie rodzaje frezów do paznokci kupić, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z profesjonalnym manicure'em i pedicure'em? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące frezarek i frezów znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Female master uses an electric machine to remove the nail polish during manicure in the salon. Close

Wybór frezarek do paznokci dla początkujących

Czym jest frezarka do paznokci? To nic innego jak zaawansowany pilnik elektryczny. Frezarka ściera np. lakier z płytki paznokcia, narastające na płytkę skórki lub krawędź paznokcia. Przy pomocy frezarki możesz więc także nadać paznokciom kształt.
Jak bezpiecznie używać frezarki do paznokci? Przede wszystkim nie dociskaj mocno frezarki do płytki. Nie wkładaj w to siły. Ruchy powinny być płynne i delikatne. Musisz też odpowiednio dostosować obroty. Obroty nie mogą być zbyt wysokie, ponieważ wtedy nietrudno o przepiłowanie paznokcia i zrobienie krzywdy. Nie powinny też być zbyt niskie, ponieważ wtedy praca jest czasochłonna. Najlepsze obroty do zdejmowania masy z paznokcia, np. żeli to 15–20 tysięcy obrotów na minutę. Przy pracy ze skórkami to 7–15 tysięcy obrotów na minutę. Frezarką należy pracować też pod prąd, czyli przykładowo jeśli pracujesz przy skórkach od prawej do lewej, to ustaw obroty w lewo (RW), a jeśli na odwrót, to w prawo (FW). Z kolei pracując z góry na dół, ustaw obroty na FW.
Czym powinna się charakteryzować dobra frezarka do paznokci dla początkujących? Dużą liczbą obrotów na minutę. Optymalne będzie 30 tysięcy obrotów. Warto też zwrócić uwagę na to, aby frezarka miała możliwość ustawienia płynnej regulacji tego parametru.
Dobra frezarka do paznokci powinna również mieć odpowiedni system mocowania frezów. Najbardziej optymalny okaże się Twist-Lock. Przy takim mocowaniu frez można wymienić nawet jedną ręką. To znacznie ułatwia pracę.
Najlepsza frezarka do paznokci to taka, która ma odpowiednią moc. Frezarka dla początkujących powinna mieć moc nie większą niż 35 W. Mocniejsze sprzęty zarezerwowane są już dla osób wprawionych we frezowaniu.
Pamiętajcie też o regulacji kierunku pracy. Najlepsza frezarka do paznokci powinna mieć taką możliwość regulacji!

Porównanie popularnych modeli frezarek do paznokci

Chcesz kupić dobrą frezarkę, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Poniżej przygotowaliśmy krótkie porównanie kilku najpopularniejszych i najlepiej ocenianych frezarek w serwisie Ceneo.pl. Sprawdź, która z nich zasługuje na największą uwagę.
Bardzo wiele osób tworzących manicure i pedicure uważa, że najlepsza frezarka do paznokci dla początkujących, to model od NeoNail, a dokładniej frezarka Mini 12 W. Jest to mała, lekka i poręczna frezarka idealna dla początkujących, a także dla osób, które robią sobie manicure i pedicure w domowym zaciszu. Frezarkę podłącza się do USB. Ma ona dwa kierunki obrotów (w lewo i w prawo), oferuje regulację mocy i do zestawu zostały dołączone podstawowe frezy diamentowe.
Kolejny model idealny dla początkujących to ten od marki Bauer. To urządzenie nie jest typową frezarką, ale zestawem do manicure'u i pedicure'u. Urządzeniem możecie spiłowywać paznokcie, usuwać lakier hybrydowy z płytki, a także skórki. Dodatkowo możesz też wykorzystywać sprzęt do… ścierania pięt. Porównując te dwa produkty, frezarka od NeoNail wypada lepiej. Jest bardziej poręczna, ma większą moc i dwa kierunki obrotu. Z kolei urządzenie marki Bauer jest tańsze i oferuje dodatkowe opcje, np. pielęgnację pięt. Decyzję musisz jednak podjąć sama.
Kolejne frezarki to modele nieco bardziej zaawansowane, czyli frezarka od marki Semilac 65 W oraz frezarka od NeoNail NailDrill One Touch 21 W. Na pierwszy rzut oka model od Semilac jest zdecydowanie mocniejszym urządzeniem. Obie frezarki mają kierunek obrotu w lewo i w prawo, zasilanie sieciowe oraz regulację prędkości obrotów. Model od NeoNail jest jednak bardziej poręczny i bardziej designerski. Plus jest to urządzenie znacznie tańsze. Niestety ma też mniejszą moc, co dla jednych może być minusem, a dla innych plusem.
Marzy ci się frezarka do paznokci? Ranking najlepszych frezarek znajdziesz w podlinkowanym artykule. Koniecznie zapoznaj się z nim przed zakupami!

Frezy do paznokci: rodzaje i ich zastosowania

Co to są frezy? To nic innego jak końcówki do frezarki. Ich głównym zadaniem jest wygładzanie i opracowywanie paznokcia. Dzięki frezom można spiłować stary lakier z płytki, skrócić ją, a dodatkowo usunąć skórki.
Zastanawiasz się, jakie frezy do czego użyć? Nie wiesz, jakie techniki frezowania są najlepsze dla początkujących? Obejrzyj poniższy filmik, a wszystko stanie się jasne!

Wybór odpowiednich frezów dla początkujących

Chcesz kupić zestaw frezów dla początkujących? Nie wiesz, jakie materiały i frezy najlepiej wybrać na start? Już podpowiadamy!
Na początku musisz wybrać odpowiednią gradację frezu. Każdy frez ma kolorowy pasek w innym kolorze. Kolory te oznaczają moc frezu. To tak jak z papierem ściernym. Są papiery mocniejsze i słabsze. Frezy także. Czarny kolor oznacza najgrubszy i najmocniejszy frez. Ten jednak dla początkujących może okazać się za mocny. Zamiast niego wypróbuj frez różowy. Ten sprawdzi się do usuwania twardych mas, np. akrylowej lub żelowej. Dobre frezy do hybrydy dla początkujących to także te niebieskie i czerwone. Są one idealne do skórek, ale też usuwania lakieru hybrydowego z płytki. Dobre frezy dla początkujących to też te z oznaczeniem żółtym. Te służą do polerowania płytki.
Frezy dla początkujących powinny także być wykonane z odpowiedniego materiału. Najlepsze będą frezy diamentowe (nadają się do pracy ze skórkami), ceramiczne lub karbidowe. Te dwa ostatnie są idealne do usuwania mas z płytki.
Teraz już wiesz, jaki zestaw frezów dla początkujących wybrać!

FAQ - frezy i frezarki

Co to są frezy?
Frezy to narzędzia używane w frezarkach do paznokci, służące do obróbki płytki paznokcia i skórek.

Jak bezpiecznie używać frezarki do paznokci?
Aby bezpiecznie używać frezarki do paznokci, należy nie dociskać mocno frezarki do płytki, wykonywać płynne i delikatne ruchy, odpowiednio dostosować obroty (15–20 tysięcy obrotów na minutę do zdejmowania masy z paznokcia, 7–15 tysięcy obrotów na minutę przy pracy ze skórkami) i pracować pod prąd.

Jakie techniki frezowania są najlepsze dla początkujących?
Dla początkujących najlepsze będą techniki frezowania, które wymagają niższych obrotów i delikatnego podejścia, takie jak praca ze skórkami przy użyciu obrotów w zakresie 7–15 tysięcy na minutę, co pozwala na naukę kontrolowania urządzenia bez ryzyka uszkodzenia paznokci.

Jakie materiały i frezy najlepiej wybrać na start?
Na początek warto wybrać frezy o mniejszej agresywności, takie jak frezy ceramiczne lub diamentowe o drobniejszym ziarnie, które są bezpieczniejsze i łatwiejsze w obsłudze dla początkujących. Pozwalają one na delikatne opracowanie skórek i płytki paznokcia bez ryzyka uszkodzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.