Data modyfikacji:

Laskowe, włoskie, ziemne. Orzechy i ich kosmetyczne właściwości

Chrupane między posiłkami są zdrową przekąską, jednak orzechy kryją w sobie nie tylko dobry smak i bogactwo składników odżywczych. Tłoczone z nich oleje oraz twarde łupiny są cennym składnikiem kosmetyków.

Orzechy włoskie

Mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego kosmetyki na ich bazie są dedykowane cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Wspomogą również leczenie trądziku – maseczki zwierające orzechy włoskie zwężają pory i łagodzą zmiany skórne. Wyciąg z orzechów nadaje skórze ciemniejszy kolor, dlatego występuje w składzie balsamów brązujących, a łupiny wykorzystuje się do produkcji peelingów.

Orzechy macadamia

Pozyskiwany z nich olej jest bogaty w zbawienne dla cery kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B i E. Nałożony na skórę działa wygładzająco, regenerująco i odżywczo oraz chroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Olejek macademia jest polecany do pielęgnacji skóry przesuszonej i wrażliwej, a także zniszczonych i łamliwych włosów oraz paznokci.

Orzechy laskowe

Z jednej z najbardziej smakowitych odmian orzechów pozyskuje się olejek o wszechstronnym zastosowaniu. Jest znacznie tańszy od wyciągu z _orzechów macadamia przy zachowaniu bardzo podobnego składu, bogatego w kwasy tłuszczowe i witaminy. Orzechy laskowe są polecane między innymi do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ wyciąg z nich wygładza drobne zmarszczki i przywraca cerze jędrność. Dodatkowo, olejek głęboko nawilża i odżywia suchą skórę oraz pomaga łagodzić skutki podrażnień, na przykład związanych z trądzikiem. Podobnie jak włoska odmiana, regularnie stosowany olejek z orzechów laskowych poprawia koloryt skóry i dodaje jej blasku.

Orzechy arachidowe i brazylijskie

Olejki pozyskiwane z obu odmian orzechów – popularnej ziemnej i rzadziej spotykanej, z drzew orzesznicy, wykazują przede wszystkim działanie nawilżające i regenerujące. Orzechy brazylijskie przywracają skórze gładkość i elastyczność, a olejek arachidowy jest stosowany przy zwalczaniu egzemy, łuszczycy oraz łupieżu.

Autor: Kasia Szulik