Data publikacji:

Maść ichtiolowa – na co ją stosować?

Maść ichtiolowa to jeden z dobrze znanych preparatów, które powinny zagościć w każdej apteczce. Stanowi ona pierwszą pomoc w wielu problemach skórnych, jest tania, łatwo dostępna i bezpieczna. Sprawdź, jak wykorzystać maść ichtiolową w codziennej pielęgnacji skóry!
Medical tube, a tube of ointment,

Czym jest maść ichtiolowa?

Maść ichtiolowa to lek o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, który jest stosowany głównie w dermatologii. Składnikiem maści ichtiolowej jest ichtiol, substancja pochodzenia naturalnego, uzyskiwana z ropy naftowej lub łupków bitumicznych. Ichtiol wytwarzany jest również syntetycznie. Składniki dodatkowe maści to głównie gliceryna lub lanolina, które poprawiają jej konsystencję.
Maść ichtiolowa ma charakterystyczny zapach przypominający asfalt. Przed zastosowaniem maści ichtiolowej zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie poważniejszych schorzeń skórnych.
Czytaj również: Jaka maść na wypryski?

Maść ichtiolowa – na co ją używać?

Ichtiol zawarty w maści ichtiolowej ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Stosowany jest w leczeniu różnych schorzeń skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca czy ropne zmiany skórne. Maść ichtiolowa może być również stosowana w leczeniu stanów zapalnych, np. łagodzenia bólu i obrzęku w przypadku ukąszeń owadów.

Maść ichtiolowa – działanie

Maść ichtiolowa posiada kilka istotnych działań, które sprawiają, że jest stosowana głównie w leczeniu różnych schorzeń skórnych.

Działanie przeciwbakteryjne

Maść ichtiolowa wykazuje działanie przeciwbakteryjne, co oznacza, że może hamować wzrost i rozwój bakterii na skórze. Działa to pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych spowodowanych zakażeniem bakteryjnym.

Działanie przeciwzapalne

Głównym składnikiem maści ichtiolowej jest substancja o właściwościach przeciwzapalnych. Preparat doprowadza do zmniejszenia stanu zapalnego skóry, co może przynieść ulgę w przypadku różnych chorób, takich jak łuszczyca.

Uśmierzanie bólu

Maść ichtiolowa może również działać przeciwbólowo, co jest szczególnie korzystne w przypadku miejscowych dolegliwości bólowych. Może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z niektórymi schorzeniami skórnymi, np. ropnymi zmianami czy ukąszeniami owadów.

Pomoc w gojeniu się ran

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, maść ichtiolowa może wspomagać proces gojenia się ran i uszkodzeń skóry. Należy jednak pamiętać, aby nie nakładać jej na świeże, otwarte rany!

Właściwości keratolityczne

Maść ichtiolowa ma także zdolność do złuszczania martwego naskórka. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu łuszczycy, ale także zwalczaniu zaskórników.

Maść ichtiolowa – jak stosować?

Maść ichtiolową należy nakładać na czystą, umytą skórę. Aplikuj ją na zmiany punktowo, a następnie zabezpiecz plastrem. Maść nie zasycha, a w kontakcie z odzieżą może powodować trwałe przebarwienia.
Jak długo trzymać maść ichtiolową na skórze? Stosuj lek do momentu zauważenia pozytywnych rezultatów. Ichtiol to bezpieczna substancja, która rzadko wywołuje skutki uboczne, dlatego nie musisz obawiać się jej dłuższego kontaktu ze skórą.

Zastosowanie maści ichtiolowej

Zastosowanie maści ichtiolowej jest bardzo szerokie – ten lek zdecydowanie warto mieć w domowej apteczce.

Maść ichtiolowa na pryszcze

Potrzebna ci skuteczna maść na wypryski? Jeśli masz problem z trądzikiem torbielowatym, warto wypróbować lek, jakim jest maść ichtiolowa – jak stosować ją w tym wypadku? Wystarczy aplikować preparat na zmianę skórną 2–3 razy dziennie. Ichtiol ułatwi odprowadzanie ropy.

Maść ichtiolowa na rany

Maść z ichtiolem sprawdzi się także na drobnych ranach. Pamiętaj jednak, aby nakładać ją na zasklepione urazy – w takim wypadku zadziała przeciwbakteryjnie i przyspieszy gojenie.

Maść ichtiolowa na ropień

Maść z ichtiolem może być z powodzeniem używana w leczeniu ropni skórnych, a także tych okołopaznokciowych.

Maść ichtiolowa na wągry

Maść ichtiolowa na trądzik może być stosowana także jako remedium na zaskórniki zamknięte. Jej działanie złuszczające może pomóc w usuwaniu wągrów, podobnie jak peeling enzymatyczny.

Maść ichtiolowa na czyraka

Jeśli borykasz się z czyrakiem, warto sięgnąć po maść ichtiolową, która pomoże w jego usunięciu w bezpieczny sposób. Ichtiol ułatwi odprowadzanie treści ropnej z czyraka bez konieczności jego rozcinania.

FAQ o maści ichtiolowej

Czy maść ichtiolowa jest dostępna bez recepty?
Maść ichtiolowa to tani i powszechny preparat dostępny bez recepty, również w aptekach internetowych.

Jak długo można stosować maść ichtiolową?
Możesz nakładać ją na skórę nawet kilka tygodni. W przypadku braku pewności warto skonsultować się z lekarzem.

Czy maść ichtiolowa jest bezpieczna dla wszystkich typów skóry?
Nie musisz obawiać się preparatu, jakim jest maść ichtiolowa – działanie tego leku jest skuteczne, lecz delikatne. Może być stosowana nawet na skórze objętej AZS lub łuszczycą. Alergia na ichtiol występuje niezwykle rzadko.

Czy maść ichtiolowa może być stosowana na twarz?
W niewielkiej ilości maść z ichtiolem może być aplikowana również na skórę twarzy. Sprawdzi się w leczeniu trądziku, drobnych ran czy wągrów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech