Data modyfikacji:

Maść ichtiolowa: na co używać? Zastosowanie, właściwości i działanie

Maść ichtiolowa to niedrogi produkt, który doskonale radzi sobie z czyrakami, wypryskami oraz trądzikiem. Ma silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Na jakie schorzenia pomaga maść ichtiolowa? Kiedy warto zachować ostrożność podczas jej stosowania? Sprawdź w artykule!
maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa – co to jest?

Maść ichtiolowa to produkt leczniczy, którego składnikiem aktywnym jest ichtiol – substancja zwana fachowo sulfobituminianem amonowym. Kiedyś otrzymywało się go z łupków bitumicznych, obecnie częściej jest wytwarzany syntetycznie. Składnikami pomocniczymi leku są zwykle wazelina lub lanolina oraz ewentualnie kamfora. Maść ichtiolowa wykorzystywana jest do leczenia wielu stanów zapalnych skóry.

Istnieją dwa rodzaje maści ichtiolowej. Najpopularniejszym wariantem jest ciemnobrunatna maść o charakterystycznym zapachu asfaltu. Choć jest skuteczna, mocno brudzi ubrania oraz pościel. Jej świetnym zamiennikiem jest maść ichtiolowa biała. Nie dość, że pozbawiona jest specyficznej woni i nie brudzi, to na dodatek ma silniejsze działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne.

Maść ichtiolowa – działanie

Maść ichtiolowa wyróżnia się silnym działaniem antybakteryjnym. Likwiduje bakterie Gram-dodatnie, takie jak gronkowiec złocisty czy staphylococcus epidermidis. Ciemny ichtiol ma słabe działanie przeciwgrzybicze, natomiast biały ichtiol znacznie skuteczniej likwiduje grzyby.

Maść ichtiolowa działa również ściągająco i regenerująco, dlatego często poleca się ją na trądzik. Ponadto przyspiesza gojenie małych ran i przyspiesza proces schodzenia ropy z wyprysków i krost. Biały ichtiol dodatkowo łagodzi świąd i ma silniejsze działanie regenerujące. Warto dodać, że maści ichtiolowej białej nie da się kupić w drogeriach czy aptekach. Można jednak zaopatrzyć się w lek lub kosmetyk z dodatkiem białego ichtiolu, który oznaczony jest w składzie jako „ Sodium Shale Oil sulfonate”.

Na efekty działania maści ichtiolowej, zarówno białej, jak i klasycznej, nie trzeba czekać długo. Gdy posmarujesz się nią wieczorem, już rano zauważysz poprawę. Stosuj ją przez kolejne 1-2 dni. Jeśli preparat nie pomoże ci w tym czasie, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci, jak masz dalej postępować.

Maść ichtiolowa – zastosowanie

Maść ichtiolową stosuje się najczęściej na wypryski – zwłaszcza takie, które są bolesne i nie chcą przebić się na zewnątrz skóry. Maść ichtiolowa na trądzik pomaga uwolnić ropę, dzięki czemu niedoskonałości szybciej się goją.

Maść ichtiolowa na czyraki również pomaga ropie wydostać się na zewnątrz. Działa silnie antybakteryjnie, dzięki czemu leczy stan zapalny. Jeśli jednak czyrakowi towarzyszy gorączka, osłabienie lub inne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Niektórzy uważają, że maść ichtiolowa pomaga również na opryszczkę. Maść ichtiolowa biała natomiast doskonale się sprawdza w leczeniu łuszczycy skóry głowy, a klasyczna maść ichtiolowa – na zastrzał. Należy posmarować nią zmienione chorobowo miejsce, zawinąć plastrem i poczekać kilkanaście godzin.

Co ciekawe, maść ichtiolowa pomaga także na drzazgę! Nasmaruj nią miejsce, gdzie weszła drzazga i zawiń bandażem. Po kilkunastu godzinach zadra sama powinna wyjść z ranki.

Maść ichtiolowa – kiedy zachować ostrożność?

Maści ichtiolowej nie powinno się stosować na otwarte rany. Powinno się jej unikać również w przypadku nadwrażliwości na substancję aktywną. Choć w ulotce zwykle nie ma przeciwwskazań, by stosować maść ichtiolową w ciąży czy też na miejsca intymne, zdecydowanie lepiej skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania kuracji na własną rękę.
Autorka: Olga Wacholc